260276188_456111399204218_868932559002583690_n
ՀՀ ֆինանսների նախարարությունում այսօր՝ նոյեմբերի 24-ին, ստորագրվել է «Երեւանի ավտոբուսների ծրագիր» վարկային համաձայնագիրը Հայաստանի Հանրապետության ու Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) միջեւ՝ հայտնում են նախարարությունից։
Փաստաթուղթը ստորագրել են ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը, Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Դիմիտրի Գվինդաձեն, Երեւանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը, «Երեւանի ավտոբուս» փակ բաժնետիրական ընկերության տնօրեն Էլբակ Թարփոշյանը:
Համաձայնագիրը ստորագրվել է քաղաքային կայուն զարգացման ներդրումային ծրագրի շրջանակներում ՀՀ կառավարության եւ ՎԶԵԲ-ի միջեւ ձեռք բերված նախնական համաձայնության հիման վրա, ըստ որի՝ քաղաքային ավտոբուսների ձեռքբերման եւ քաղաքային տրանսպորտային ցանցի վերազինման համար Հայաստանին է տրամադրվելու 25 մլն եվրո վարկային միջոցներ, որից 5 մլն եվրոն տրվելու է Արեւելյան Եվրոպայի էներգախնայողության եւ շրջակա միջավայրի գործընկերության (E5P) կողմից՝ որպես դրամաշնորհ:
Միջոցառմանը ներկա են եղել նաեւ ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը, Հայաստանում Շվեդիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնը, ինչպես նաեւ միջազգային եւ դիվանագիտական պատվիրակությունների այլ ներկայացուցիչներ:

Для Ереванской автобусной программы Армении будет предоставлен кредит на сумму 25 млн евро
Поддержи А1+!Кредитное соглашение «Ереванская автобусная программа» подписано 24 ноября в Министерстве финансов РА между Республикой Армения и Европейским банком реконструкции и развития (ЕБРР).
Документ подписали министр финансов Тигран Хачатрян, глава армянского офиса Европейского банка реконструкции и развития Димитри Гвиндадзе, мэр Еревана Айк Марутян, директор ЗАО "Ереванский Автобус" Эльбак Тарпошян.
Отмечается, что соглашение было подписано на основе предварительной договоренности, достигнутой между Правительством Республики Армения и ЕБРР в рамках Программы инвестиций в устойчивое городское развитие. 1 миллион евро будет предоставлен Восточноевропейским партнерством энергосбережения и окружающей среды (E5P) в качестве гранта.
В мероприятии также приняли участие министр территориального управления и инфраструктуры РА Гнел Саносян, глава представительства ЕС в Армении, посол Андреа Викторин, чрезвычайный и полномочный посол Швеции в Армении Патрик Свенссон, а также другие представители международных и международных организаций. дипломатические делегации.