251815916_2130143497148884_1074483086401798547_n
Ժամանակակից աշխարհում, սրընթաց փոփոխվող առողջապահական մարտահրավերները որոշումներ ընդունող մարմիններից պահանջում են հստակ, ապացուցողական հենք ունեցող, միջազգային լավագույն փորձի վրա հիմնված և տեղի իրավիճակին համապատասխանող ու իրական կյանքում իրագործելի հրամանների, որոշումների և օրենքների ընդունում:
Նման իրավական ակտերի կենսագործունեության համար առանցքային նշանակություն ունի որակյալ փորձագիտական խորհրդատվությունը, որը տրամադրվում է ոլորտի փորձագետների կողմից: Վերջինները, որպես կանոն, հանդիսանում են առաջատար կրթահամալրների աշխատակիցներ և հաճախ միավորված են համալսարանների կազմում գործող առողջապահական ծրագրերին աջակցություն ցուցաբերող կենտրոններում: Մասնավորապես, նման կենտրոններ հաջողությամբ գործում են, օրինակ՝ Լոս Աջելեսի Կալիֆորնիայի, Ջորջ Վաշինգտոնի, Կոլումբիայի և բազմաթիվ այլ համալսարաններում:
ԵՊԲՀ Առողջապահության քաղաքականության (ծրագրերի) գիտահետազոտական կենտրոնի ստեղծման նպատակն է առավել արդյունավետ դարձնել գործնական առողջապահության և գիտական հատվածի կապը, աջակցել առողջապահության բնագավառի որոշումների արյունավետության բարելավմանը՝ հայաստանյան և միջազգային լավագույն փորձի համադրության արդյունքում, ձևավորել ու ապացուցողական հենքի վրա ձևավորել ԵՊԲՀ միասնական դիրքորոշումն առողջապահությանն առնչվող հարցերի վերաբերյալ:
Կենտրոնը կունենա առնվազն հետևյալ գորառույթները.
• Առողջապահության բնագավառում պետական քաղաքականության մշակման, իրագործման, արդյունքների գնահատման վերաբերյալ խորհրդատվության տրամադրում.
• Իրավական ակտերի նախագծերի վերաբերյալ մասնագիտական դիրքորոշման տրամադրում՝ պետական կառավարման մարմիններին (ՀՀ ԱԺ, ՀՀ կառավարություն, քաղաքականություն մշակող գերատեսչություններ).
• Ընթացիկ, արդի և հանրային հետաքրքրություն ներկայացնող առողջապահական հիմնահարցերի մշտադիտարկման, վերլուծության, կանխատեսումների իրականացում և ազդեցության գնահատականի մշակում.
• Առողջապահության ոլորտի լայն շրջանակի (մարդկային ներուժի զարգացում, ֆինանսավորում, ծառայությունների մատուցում, բժշկական օգնության և սպասարկման որակի բարելավում և այլն) հայեցակարգերի, ռազմավարությունների, միջոցառումների ծրագրերի մշակում.
• Այլ միջազգային համալսարանների նմանատիպ կառույցների հետ համագործակցության հարթակների ստեղծում.
• Ոլորտային քննարկումների կայուն հարթակի ստեղծում և տրամադրում.
• Բժշկական հաստատությունների, բժշկական հաստատությունների ցանցերի զարգացման ծրագրերի մշակմանն խորհրդատվական ծառայությունների իրականացում:
• Շահագրգիռ կողմերի պատվերով գիտական հետազոտությունների, թիրախային սոցիոլոգիական հարցումների իրականացնում:

251815916_2130143497148884_1074483086401798547_n
В Ереванском государственном медицинском университете с целью повышения эффективности связи между практическим здравоохранением и научным сектором будет открыт Центр исследований (программ) политики здравоохранения.
Об этом сообщили в ЕГМУ. Целью является повышение эффективности решений в области здравоохранения, в результате сочетания передового армянского и международного опыта, формирование позиции ЕГМУ по вопросам здравоохранения на доказательной основе.
«В современном мире быстро меняющиеся проблемы здравоохранения требуют от лиц, принимающих решения, принятия четких распоряжений, решений и законов, основанных на фактических данных передовой международной практики. Квалифицированные экспертные консультации, предоставляемые экспертами в данной области, имеют решающее значение для выполнения таких правовых актов. Последние, как правило, являются сотрудниками ведущих образовательных комплексов, часто объединенных в центры содействия университетских программ здравоохранения. В частности, такие центры успешно работают, например, в Лос-Анджелесе, Калифорнии, Джорджем Вашингтоне, Колумбии и многих других университетах», - говорится в сообщении ЕГМУ.
Центр будет выполнять как минимум следующие функции:
Консультирование по вопросам разработки, реализации и оценки государственной политики в области здравоохранения;
Предоставление профессиональной точки зрения по проектам правовых актов органам государственного управления (НС РА, правительство РА, директивные ведомства);
Мониторинг, анализ, прогнозирование текущих, актуальных и представляющих общественный интерес проблем здравоохранения и разработка оценки воздействия;
Разработка концепций, стратегий, программ мероприятий широкого спектра сферы здравоохранения (развитие человеческого потенциала, финансирование, оказание услуг, улучшение качества медицинской помощи и обслуживания и т.д.);
Создание платформ сотрудничества с аналогичными структурами других зарубежных университетов;
Осуществление консультационных услуг по разработке программ развития медицинских учреждений, сетей медицинских учреждений;
Проведение научных исследований, целевых социологических опросов по запросам заинтересованных сторон.