Գորիս-Կապան ճանապարհը կառուցվել է 1964թ․ և ամբողջությամբ Հայաստանի տարածքում է եղել․ Հենրիկ Քոչինյան (տեսանյութ)
«1964թ Խորհրդային Հայաստանի մինիստրների սովետը՝ կառավարությունը, հոկտեմբերի 16-ին Գորիս-Կապան ճանապարհի կառուցման, շահագործման, պահպանման մասին որոշում է կայացրել»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի առաջին՝ 1990-1998թթ ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Հենրիկ Քոչինյանը։
Դա Գորիս-Կապան այն ճանապարհն է, որն այսօր մասամբ անցել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ, և որի վրա Ադրբեջանն անցած շաբաթ անցակետեր է տեղադրել։ Իշխանությունների ներկայացմամբ այդ ճանապարհի որոշ հատվածներ անցնում են Ադրբեջանի տարածքով։ Եվ որ դա այդպես է ճանաչվել 2010թ Վարչատարածքային բաժանման մասին օրենքով։
«Մինիստրների սովետը Ադրբեջանի տարածքում ճանապարհ էր կառուցո՞ւմ։ Հարցնում եմ, ինչպե՞ս։ 1964-ից առ այսօր, այդ ճանապարհի նորոգում, լայնացում, սպասարկում, շահագործում և այլն Հայաստանն է կատարել՝ Կապանի և Գորիսի ճանշինների ուժերով»,- ասում ՝ Հ․Քոչինյանը՝ հավելելով, որ իր պաշտոնավարման տարիներին այդ ճանապարհն ամբողջությամբ ՀՀ սեփականությունն է եղել։
Սյունիքում այս պահին ստեղծված իրավիճակի արդյունքում, որոշ տեղեկությունների համաձայն, Ադրբեջանի զինուժը Իշխանասարի հատվածում այնքան է առաջ եկել, որ Գորիս-Սիսիան ճանապարհից ընդամենը 12-15 կմ է հեռո։ «Ես վախենում եմ, որ Ադրբեջանը հենց այդ հատվածում է ուզում միջանցք ունենալ, որովհետև դա ամենակարճ հատվածն է, և այդ հատվածով կարելի է շատ կարճ դուրս գալ Նախիջևան»,- հավելեց նա։

Дорога Горис-Капан была построена в 1964г. и полностью находилась на территории Армении: Генрих Кочинян (видео)
«В 1964г. Совет министров – Правительство Советской Армении, 16-го октября приняло решение о строительстве, эксплуатации, содержании дороги Горис-Капан», - сказал в беседе с «А1+» первый министр транспорта и связи РА в 1990-1998гг. Генрих Кочинян.
Это – та дорога Горис-Капан, которая сегодня частично перешла под контроль Азербайджана, и на которой Азербайджан на прошлой неделе установил пропускной пункт. По словам властей, некоторые участки этой дороги проходят по территории Азербайджана. И что это было признано Законом об административно-территориальном делении 2010г.
«Совет министров строил дорогу на территории Азербайджана? Спрашиваю – как? С 1964 года по сей день ремонт, расширение, обслуживание, эксплуатацию и др. этой дороги проводила Армения силами дорожных строителей Капана и Гориса», - говорит Г. Кочинян, добавляя, что в годы его правления эта дорога полностью была собственностью РА.
В результате создавшейся на данный момент ситуации в Сюнике, согласно некоторым данным, азербайджанские вооружённые силы настолько продвинулись на участке Ишханасара, что находятся всего в 12-15 км от дороги Горис-Сисиан. «Боюсь, что Азербайджан хочет иметь коридор именно на этом участке, потому что это – самый короткий участок, и по этому участку можно очень быстро добраться до Нахиджевана», - добавил он.