Խորհրդարանական ձեւաչափի զարգացումը ՀԱՊԿ -ում Հայաստանի առաջնահերթություններից է. Հակոբ Արշակյան
ՀԱՊԿ խորհրդարանական դիվանագիտության ներուժի զարգացումը՝ անվտանգության միասնական և անբաժանելի տարածք կառուցելու ուղղությամբ շարժվելու, միջազգային կազմակերպությունների և վեհաժողովների հարթակներում երկխոսություն կառուցելու համար ՀԱՊԿ-ում նախագահության օրոք Հայաստանի Հանրապետության հայտարարած առաջնահերթություններից է:
Ինչպես հայտնում է ՀԱՊԿ ԽՎ պաշտոնական կայքը, այս մասին ասել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը` մեկնաբանելով ՀԱՊԿ ԽՎ քաղաքական հարցերի և միջազգային համագործակցության մշտական հանձնաժողովի նիստի արդյունքները:
Ըստ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալի՝ 2022 թվականին ՀԱՊԿ նախագահության ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության առաջնահերթությունները ներառում են նաև ՀԱՊԿ խորհրդարանական հարթության հետագա ինստիտուցիոնալացմանն ուղղված միջոցառումների ձեռնարկումը, ազգային անվտանգության ապահովման ոլորտում ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ազգային օրենսդրությունների մոտարկման և ներդաշնակեցման շարունակական ջանքերը՝ հաշվի առնելով նոր մարտահրավերներն ու սպառնալիքները:

Развитие парламентского измерения – один из приоритетов Армении в ОДКБ։ Акоп Аршакян
Развитие потенциала парламентской дипломатии ОДКБ для выстраивания диалога на  площадках международных организаций и форумов в целях продвижения к построению единого и неделимого пространства безопасности находится в числе заявленных приоритетов Республики Армения на период председательства в Организации Договора о коллективной безопасности.
Как сообщает официальный сайт ПА ОДКБ, об этом сегодня, комментируя итоги заседания Постоянной комиссии ПА ОДКБ по политическим вопросам и международному сотрудничеству сообщил первый заместитель председателя Национального Собрания Республики Армения  Акоп Аршакян.
По   словам первого заместителя председателя Национального Собрания Республики Армения, в число приоритетов Республики в период председательства в Организации Договора о коллективной безопасности в 2022 году  входят также  принятие мер для дальнейшей институализации парламентского измерения ОДКБ и продолжение усилий по сближению  и гармонизации национального законодательства государств – членов ОДКБ в сфере обеспечения национальной безопасности с учетом новых вызовов  и угроз.