ՀՀ ԱԳ նախարարը կարևորել է ԵԽ ներգրավումը Արցախում հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարմանը (տեսանյութ)
Հոկտեմբերի 18-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի (ԵԽ) նախարարների կոմիտեի ժողովրդավարության հարցերով զեկուցողների խմբի ղեկավար, ԵԽ-ում Շվեդիայի մշտական ներկայացուցիչ դեսպան Մարթեն Էհնբերգին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը: Պատվիրակության կազմում Հայաստան են ժամանել նաև ԵԽ-ում Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի, Շվեյցարիայի, Ֆինլանդիայի, Էստոնիայի, Անդորրայի, Իսլանդիայի դեսպանները և ԵԽ քարտուղարության ներկայացուցիչները:
Նախարար Միրզոյանն ու դեսպան Էհնբերգը գոհունակություն են հայտնել Հայաստանի ու ԵԽ միջև հաստատված բազմոլորտ համագործակցության կապակցությամբ և վստահություն հայտնել, որ արդյունավետ փոխգործակցությունը հետագա զարգացում կունենա: Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների, օրենքի գերակայության ապահովման, մարդու իրավունքների պաշտպանության գործում ԵԽ կողմից տրամադրվող աջակցության հիմնարար դերը: Այս համատեքստում կարևորվել է ԵԽ-Հայաստան 2019-2022 թթ․ Գործողությունների ծրագրի կյանքի կոչումը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումներով Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիային և դրա հետևանքով ստեղծված իրավիճակին՝ նախարարը բարձր է գնահատել պատերազմի առաջին իսկ օրերից ԵԽ տարբեր մարմինների կողմից ռազմական գործողությունների դադարեցման վերաբերյալ հայտարարություններն ու կոչերը։ Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարման համատեքստում ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը շեշտել է նաև միջազգային կառույցների, այդ թվում՝ ԵԽ իրավասու մարմինների՝ տեղում անխոչընդոտ ներգրավվածության կարևորությունը։
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը մինչ օրս շարունակում է պատանդառության մեջ պահել հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց, ինչը միջազգային հումանիտար իրավունքի, ինչպես նաև եռակողմ հայտարարությամբ իր ստանձնած պարտավորությունների կոպիտ խախտում է:

Глава МИД РА подчеркнул важность участия СЕ в преодолении гуманитарного кризиса в Арцахе (видео)
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 18 октября принял руководителя Группы докладчиков по вопросам демократии Комитета министров Совета Европы (СЕ), Чрезвычайного и Полномочного посла Швеции в Совете Европы Мортена Энберг и возглавляемую им делегацию. В составе делегации в Армению также прибыли послы Франции, России, Швейцарии, Финляндии, Эстонии, Андорры, Исландии в Совете Европ и представители секретариата СЕ.
Арарат Мирзоян и посол Энберг выразили удовлетворение налаженным между Арменией и Советом Европы многоотраслевым сотрудничеством и выразили уверенность, что эффективное сотрудничество будет и дальше развиваться. Арарат Мирзоян подчеркнул основополагающую роль помощи, оказываемой Советом Европы в осуществлении демократических реформ, обеспечении верховенства закона и защиты прав человека в Армении. В этом контексте была подчеркнута важность реализации Плана действий CE-Армения на 2019-2022 гг.
Коснувшись развязанной Азербайджаном против Арцаха агрессии с грубейшими нарушениями прав человека и сложившейся ситуации, министр высоко оценил заявления и призывы к прекращению боевых действий со стороны различных органов СЕ с самых первых дней войны. В контексте преодоления гуманитарного кризиса в Арцахе глава МИД Армении также подчеркнул важность беспрепятственного присутствия на месте международных организаций, в том числе компетентных органов Совета Европы.
Арарат Мирзоян подчеркнул, что Азербайджан продолжает удерживать в заложниках армянских военнопленных и мирных жителей, что является грубым нарушением международного гуманитарного права, а также его обязательств по трехстороннему заявлению.