photo_2021-10-11_15-24-16
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Վահագն Խաչատուրյանը հոկտեմբերի 11-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրիին։
Նախարարը ողջունել է դեսպանին, ընդգծել երկու երկրների միջև դարերի խորքից եկող բարեկամական հարաբերությունները, ապա՝ անդրադարձել Իրանի հետ նախարարության ունեցած ծրագրերին և համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին։ Նախարարը կարևորել է երկու երկրների միջև արդեն իսկ հաստատված վստահելի գործընկերային հարարաբերությունները և նշել, որ այժմ  անհրաժեշտություն կա հստակեցնելու անելիքները և ներդրում ունենալ, որպեսզի գործարար շրջանակները երկուստեք կարողանան առավել ակտիվ համագործակցել։
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար, կարևորել ձեռք բերված պայմանավորվածությունների և ծրագրերի իրականացման համար սահմանված ժամկետների հստակեցումը: Համագործակցությունն առավել ակտիվացնելու նպատակով՝ Աբբաս Բադախշան Զոհուրի նաև առաջարկել է մասնակցություն ունենալ անցկացվող ոլորտային ցուցահանդեսներին, փոխադարձ աշխատանքային այցելություններ կազմակերպել ոլորտի մասնագետների, պատվիրակությունների, միջբուհական և գիտական կառույցների միջև։
Անդրադարձ է եղել հոկտեմբերի  վերջին Երևանում նախատեսվող  DigiWeek-2021 միջոցառմանը, որի շրջանակներում տեղի կունենա նաև  Digitec ցուցահանդեսը։  Նշվել է, որ իրանական կողմին արդեն իսկ մասնակցության հրավեր է հղվել և  իրանական ներկայացուցչական պատվիրակության մասնակցությունն այդ միջոցառմանը ողջունելի կլինի։

photo_2021-10-11_15-24-16
Министр высокотехнологичной промышленности Армении Ваагн Хачатурян 11 октября принял чрезвычайного и полномочного посла Исламской Республики Иран в Республике Армения Аббаса Бадахшана Зохури.
Министр приветствовал посла, подчеркнул идущие из глубины веков дружественные отношения между двумя странами, а затем коснулся программ министерства с Ираном и возможностей расширения сотрудничества.
Ваагн Хачатурян, говоря об уже сложившихся между двумя странами надежных партнерских отношениях, отметил, что сейчас есть необходимость уточнить задачи и внести свой вклад для более активного сотрудничества бизнес кругов.
Аббас Бадахшан Зогури для большей активизации сотрудничества предложил участие в проводимых отраслевых выставках, организацию взаимных рабочих визитов для специалистов сферы, делегаций, представителей вузовских и научных структур.
Была затронута и тема предстоящего в конце октября в Ереване мероприятия DigiWeek-2021, в рамках которого состоится выставка Digitec. Было отмечено, что иранской стороне уже направлено приглашение на участие, и будет ожидаться участие иранской представительской делегации в этом мероприятии.