244426394_941251516474054_6316076097901833426_n
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի գլխավորած պատվիրակության կազմում ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը մասնակցել է Վատիկանի պետքարտուղար կարդինալ Պիետրո Պարոլին հետ հանդիպմանը։ Այս մասին հայտնում են ՄԻՊ գրասենյակից։
Արման Թաթոյանը Վատիկանի պետքարտուղարին է փոխանցել 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմից հետո հայ գերիների նկատմամբ ադրբեջանական խոշտանգումների և դաժան վերաբերմունքի վերաբերյալ իր զեկույցները, հիմնավոր ապացույցներ։
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն ընգծել է Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների վերադարձի հրատապությունը՝ շեշտելով, որ կոպիտ ոտնհարված են միջազգային պահանջները և նրանք պահվում են ռազմաքաղաքական սակարկությունների նպատակով։
Արման Թաթոյանն անդրադարձել է նաև պատերազմից հետո ադրբեջանական զինծառայողների անօրինական տեղակայումներին ՀՀ համայնքների միջև ճանապարհներին, ինչը վտանգել է մարդկանց կյանքն ու առողջությունը, իսկ Գեղարքունիքում և Սյունիքում ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներխուժումների պատճառով առավել ևս տեղի են ունենում սահմանային բնակիչների կենդանիների գողություններ, սպառնալիքներ քաղաքացիական անձանց նկատմամբ, կրակոցներ և այլ հանցավոր արարքներ։
Հանդիպմանը Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսից բացի, մասնակցել են նաև Կոստանդնուպոլսի Հայոց Պատրիարք Նորին Ամենապատվություն Տեր Սահակ Արքեպիսկոպոս Մաշալյանը, Արևմտյան Եվրոպայի Հայրապետական պատվիրակ և Վատիկանում Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի պաշտոնական ներկայացուցիչ Տ. Խաժակ արքեպիսկոպոս Պարսամյանը։

Омбудсмен представил госсекретарю Ватикана доклады о пытках азербайджанцев и жестоком обращении с пленными
Поддержи А1+!Омбудсмен Армении Арман Татоян в составе делегации, возглавляемой Католикосом Всех Армян Гарегином II, принял участие во встрече с госсекретарем Ватикана кардиналом Пьетро Паролином.
«Арман Татоян передал госсекретарю Ватикана свои доклады об азербайджанских пытках и жестоком обращении с армянскими пленными после войны 2020 года и обоснованные доказательства», - сообщили из Офиса Омбудсмена.
Арман Татоян подчеркнул необходимость возвращения всех содержащихся в Азербайджане армянских пленных, представив, как грубо нарушаются все международные требования. Их задерживают ради военно-политических торгов. Он коснулся также незаконного размещения азербайджанских военнослужащих у общин РА после войны, что ставит под угрозу жизнь и здоровье людей. Также и то, что вследствие вторжения азербайджанских ВС на суверенную территорию РА в Гегаркунике и Сюнике происходят разные преступные деяния, звучат угрозы в отношении гражданских лиц, в том числе и выстрелы.
На встрече кроме Католикоса присутствовали архиепископ Саак Машалян, Патриарший делегат Западной Европы и официальный представитель Первопрестольного Святого Эчмиадзина в Ватикане, архиепископ Хажак Парсамян.