Այսօր դուք կանգնած եք մեր ապագայի առաջնագծում․ Փաշինյանի ուղերձը՝ Ուսուցչի օրվա կապակցությամբ
Սիրելի՛ ուսուցիչներ, շնորհավորում եմ բոլորիդ մասնագիտական տոնի՝ Ուսուցչի օրվա առիթով, իմ գնահատանքն ու հարգանքն եմ արտահայտում ձեր մասնագիտությանը եւ առաքելությանը:
Բազմաթիվ ուսուցիչներ Հայաստանում, ի հեճուկս բազմաթիվ դժվարությունների, նվիրված են եղել եւ շարունակում են նվիրված լինել մասնագիտությանը, ասել է, թե աշակերտին, ապագային ու երկրին: Եւ այդ նվիրվածության արդյունքը մենք այսօր տեսնում ենք բազմաթիվ քաղաքացիների հաջողությունների ու նվաճումների տեսքով:
Ուսուցչի մեծագույն առաքելությունը ոչ միայն կոնկրետ գիտելիք փոխանցելն է, այլեւ սովորել սովորեցնելը, իմանալու, կարողանալու, սովորելու կարեւորությունը աշակերտին ի ցույց դնելը, սովորելը մարդու համար կենսական անհրաժեշտություն դարձնելը եւ հենց սա ենք նկատի ունեցել Հայաստանի վերափոխման մինչեւ 2050 թվականի ռազմավարության մեջ սովորելը ազգային կենսակերպ դարձնելու խնդիրը:
Այդ խնդրի արդյունավետ լուծման համար է, որ ընդունել ենք նախադպրոցական կրթության և հանրակրթության պետական չափորոշիչները, գործարկել ենք մանկավարժական կադրերի կամավոր ատեստավորման համակարգը: Արդյունքում իրենց որակավորումը հաստատած ուսուցիչների աշխատավարձն առաջին փուլում կբարձրանա 30-ից 50 տոկոսով: Շարունակական այս գործընթացի արդյունքներով մենք կերաշխավորենք, որ մեր դպրոցներում դասավանդեն բարձրորակ մանկավարժներ՝ միեւնույն ժամանակ լուծելով ուսուցչի նյութական ապահովվածության հարցը:
Այդ խնդրի լուծման համար է, որ նպատակադրվել ենք առաջիկա հինգ տարվա ընթացում 500 մանկապարտեզ եւ 300 դպրոց կառուցել, վերակառուցել կամ հիմնանորոգել, մեր բոլոր դպրոցները ապահովել ժամանակակից բնագիտական ու ինժեներական լաբորատորիաներով:
Մենք խորապես համոզված ենք, որ կրթությունն է այն գործիքը, որի միջոցով մեր երկիրը պիտի հաղթահարի իր առջեւ ծառացած բոլոր դժվարությունները եւ թույլ տվեք պնդել, որ մեր այսօրվա բոլոր դժվարությունները որեւէ կապ ունեն կրթության ոլորտում մեր երբեւէ ունեցած խնդիրների հետ:
Սիրելի ուսուցիչներ,
Այսօր դուք կանգնած եք մեր ապագայի առաջնագծում եւ կառավարությունն ամեն ինչ կանի ձեր թիկունքն ամուր պահելու համար, որպեսզի մեր երեխաների առաջ կարողանաք ընդարձակ բացել իմացության ու կարողության, ասել է թե երջանիկ ապագայի դռները:

Сегодня вы стоите на передовой нашего будущего: послание Пашиняна по случаю Дня учителя
«Дорогие учителя, поздравляю всех вас с профессиональным праздником - Днем учителя, выражаю признательность и уважение к вашей профессии и миссии.
Многие учителя в Армении, несмотря на множество трудностей, были и остаются преданными своей профессии, своим ученикам, будущему и стране. И сегодня мы видим результат этой приверженности в виде успехов и достижений многих наших граждан.
Величайшая миссия учителя - не только передавать конкретные знания, но и научить учиться, показывать ученикам важность знания, умения, обучения, сделать обучение жизненно важной необходимостью для человека, и именно это мы имели в виду, когда в стратегии трансформации Армении до 2050 года сформулировали задачу превращения обучения в национальный образ жизни.
Для эффективного решения этой проблемы мы приняли государственные стандарты дошкольного и общего образования, запустили систему добровольной аттестации педагогов. В результате зарплата прошедших аттестацию учителей на первом этапе вырастет на 30-50%. В результате этого непрерывного процесса мы обеспечим наличие в наших школах высококачественных педагогов, одновременно решая проблему материального обеспечения учителей.
Именно для решения этой проблемы мы поставили целью в ближайшие пять лет построить, реконструировать или отремонтировать 500 детских садов и 300 школ, чтобы обеспечить все наши школы современными естественнонаучными и инженерными лабораториями.
Мы глубоко убеждены, что образование - это тот инструмент, с помощью которого наша страна должна преодолеть все трудности, с которыми она сталкивается, и позвольте подчеркнуть, что все наши нынешние трудности каким-то образом связаны с проблемами, которые когда-либо были у нас в области образования.
Дорогие учителя,
Сегодня вы стоите на передовой нашего будущего, и правительство сделает все, чтобы обеспечить для вас крепкий тыл, чтобы вы смогли широко открыть перед нашими детьми двери знаний и навыков, иными словами - двери в счастливое будущее.