ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանն ընդունել է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀակոբ Արշակյանը շնորհավորել է դեսպանին՝ Ռուսաստանում անցկացված խորհրդարանական ընտրությունների կապակցությամբ՝ կարեւորելով ազատ եւ թափանցիկ ընտրությունների անցկացման դրական ազդեցությունը պետության զարգացման վրա:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը: Հակոբ Արշակյանը, շնորհակալություն հայտնելով ռուսական կողմի ցուցաբերած աջակցության համար, բարձրաձայնել է 44-օրյա պատերազմի հետեւանքով առաջացած հումանիտար խնդիրների հրատապ կարգավորման հարցը՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանը պետք է անհապաղ վերադարձնի ռազմագերիներին եւ պահվող այլ անձանց՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության:
Դեսպանն իր հերթին նշել է, որ խնդիրը ՌԴ իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում է:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը երկու երկրների դաշնակցային եւ ռազմավարական հարաբերություններում կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը, անդրադարձել միջխորհրդարանական հարթակներում փոխգործակցությանն ու պատվիրակությունների համատեղ աշխատանքին:
Այս համատեքստում Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ շուտով կկազմավորվեն ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովում եւ ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունները եւ առաջիկայում կմասնակցեն վեհաժողովների նիստերին:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հետագա գործունեությանը, կարեւորել խորհրդարանական հանձնաժողովների համատեղ աշխատանքը, խոսել իշխող կուսակցություների միջեւ կապերի ընդլայնման մասին:
2022 թվականին լրանում է Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը: Կողմերը քննարկել են նաեւ այդ կապակցությամբ անցկացվելիք միջոցառումների օրակարգին առնչվող հարցեր:

Заместитель председателя НС Акоп Аршакян принял посла РФ в РА
Поддержи А1+!30 сентября заместитель председателя НС Армении Акоп Аршакян принял чрезвычайного и полномочного посла Российской Федерации в Республике Армения Сергея Копыркина.
«Обсуждался вопрос мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Выражая признательность за поддержку, оказанную Россией, Акоп Аршакян поднял вопрос о безотлагательном решении гуманитарных вопросов, возникших в результате 44-дневной войны, подчеркнув, что Азербайджан должен немедленно вернуть военнопленных и другим удерживаемых лиц в соответствии с трехсторонним соглашением от 9 ноября 2020 года. Посол, в свою очередь, отметил, что этот вопрос находится в центре внимания властей России», - сообщили в Национальном собрании.
Заместитель председателя НС подчеркнул роль парламентской дипломатии в союзнических стратегических отношениях двух стран, коснулся сотрудничества на межпарламентских площадках и совместной работы делегаций.
В этом контексте Акоп Аршакян отметил, что в ближайшее время будет сформирована Межпарламентская ассамблея СНГ, в ближайшее время в заседаниях ассамблеи примет участие и делегация НС РА.
Они коснулись и дальнейшей деятельности межпарламентской комиссии по сотрудничеству между Национальным собранием РА и Федеральным Собранием РФ, отметили совместную работу парламентских комитетов, говорили о расширении связей между правящими партиями.
В 2022 году исполняется 30 лет со дня установления дипломатических отношений между Россией и Арменией. Стороны обсудили и вопросы, связанные с повесткой мероприятий, проводимых в этой связи.