Մահացել է երգիչ, երգահան Հայկոն
Մահացել է հայտնի երգիչ, երգահան Հայկոն։ Այս լուրը Ա1+ -ի հետ զրույցում հաստատեցին Միքայելյանի անվ․ վիրաբուժական ինստիտուտից, որտեղ արդեն մի քանի օր է գտնվում էր հայտնի երգիչը։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Հայկոն վարակվել է կորոնավիրուսով։ Մի քանի օր նա մեկուսացել է տանը, այնուհետ հոսպիտալացվել, սակայն նրա վիճակն արդեն շատ ծանր է եղել։ Երեկ հայտնի դարձավ, որ ախտահարվել է նրա թոքերի 90  տոկոսը։
Հայկ Հակոբյանը, ով հանդիսատեսին հայտնի է Հայկո կեղծանվամբ, ծնվել է 1977թ օգոստոսի 25-ին Երևանում։
Սովորել է Երևանի թիվ 170, ապա՝ Թումանյանի անվան թիվ 32 միջնակարգ դպրոցներում։ 1987 թ. ավարտել է Երևանի Չուխաճյանի անվան երաժշտական դպրոցը և ընդունվել Ռ. Մելիքյանի անվան երաժշտական ուսումնարան։
1996 թ. «Մոսկվա 96» երգի փառատոնի ժամանակ արժանացել է 1-ին մրցանակին։ 1997 թ. մասնակցել է Նյու Յորքի «Big Apple» երգի փառատոնին և դարձել հաղթող։
1998 թ. հայկական «Այո» երգի մրցույթի ժամանակ արժանացել է «Լավագույն հեղինակ-կատարող» մրցանակին։
1999 թ. ավարտել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիան։
1998 թ., 1999 թ., 2002 թ., 2003 թ. և 2006 թ. հայկական երաժշտական ամենամյա մրցանակաբաշխության ժամանակ արժանացել է «Տարվա լավագույն երգիչ» մրցանակին, 2002 թ.՝ «Տարվա լավագույն նախագիծ», «Տարվա լավագույն ալբոմ», 2003 թ.՝ «Տարվա լավագույն տեսասկավառակ» մրցանակներին։ 2003 թ. առաջին մենահամերգով հանդես է եկել ԱՄՆ-ի Լոս Անջելես քաղաքում։
2006 թ. ՀՀ Նախագահի հրամանագրով նրան շնորհվել է Հայաստանի Հանրապետության վաստակավոր արտիստի կոչում։ 2007 թ. ներկայացրել է Հայաստանը «Եվրատեսիլ» երգի միջազգային մրցույթի ժամանակ և զբաղեցրել 8-րդ տեղը։
2007 թ., 2010 թ. և 2011 թ. արժանացել է «Տարվա լավագույն կոմպոզիտոր» մրցանակին՝ «Մի վախեցիր», «Սպանված աղավնի», «Խաչագողի հիշատակարանը» ֆիլմերի երաժշտության համար։
Գրել է նաև «Ոչինչ չի մնա», «Հոբելյանական հաճախորդ», «Վանա ծովուն արշալույսը», «Գարեգին Նժդեհ» ֆիլմերի երաժշտությունները։ 2011 թ. Մոսկվայի հայկական երաժշտական «Արմենիա» ամենամյա մրցանակաբաշխության ժամանակ արժանացել է «Տասնամյակի երգիչ» մրցանակին։
2012 թ. «Արմենիա» հեռուստաընկերությամբ հանդես է եկել՝ որպես «Հայաստանի ձայնը» հեռուստանախագծի երաժշտական պրոդյուսեր։

Скончался певец Айко
Скончался заслуженный артист Республики Армения, певец, композитор Айко. Он в больнице проходил лечение от COVID-19.
Об этом сообщила рукооводитель Аппарата Ереванского медицинского университета имени Мхитара Гераци Шушан Даниелян.
Айк Акопян учился в средней школе № 170 Еревана, затем в средней школе № 32 имени Туманяна. В 1987 году он окончил Ереванскую музыкальную школу имени Чухаджяна и поступил в Музыкальное училище Р. Меликяна. В 1996 году на фестивале песни «Москва 96» завоевал первое место. В 1997 году он участвовал в фестивале песни «Большое Яблоко» в Нью-Йорке и стал победителем. В 1998 году на армянском песенном конкурсе «Да» он был удостоен награды «Лучший автор-исполнитель».
В 1999 году Айко окончил Ереванскую государственную консерваторию им. Комитаса. В 1998, 1999, 2002, 2003 годах и в 2006 году на ежегодных церемониях вручения премии «Армянская музыка» удостаивался звания «Певец года Армении», в 2002 году - премии «Лучший проект года» и «Лучший альбом года», в 2003 г. - премии «Лучший видеодиск года».
В 2003 году Айко в Лос-Анджелесе, США дал свой первый сольный концерт.
В 2006 году Указом Президента Республики Армения ему было присвоено звание Заслуженного артиста Республики Армения.
В 2007 году он представлял Армению на международном песенном конкурсе «Евровидение» и занял 8 место.
В 2007, 2010, 2011 годах за музыку к фильмам «Не бойся», «Убитая голубка», «Дневник крестоносца» Айко получал премию «Лучший композитор года». Он написал музыку и к фильмам «Ничего не останется», «Юбилейный клиент», «Рассвет на озере Ван» и «Гарегин Нжде».
В 2011 году на ежегодной церемонии вручения премии «Армения», проходившей в Москве, он был удостоен премии «Певец десятилетия».