ԱԽ քարտուղարն ու ԱՄՆ դեսպանը անդրադարձել են հայ-ադրբեջանական սահմանային իրավիճակին
Սեպտեմբերի 28-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Մ. Թրեյսիին:
Հանդիպման սկզբում կողմերը բարձր են գնահատել ԵԱՀԿ Մինսիկի խմբի համանախագահության ջանքերը՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի քաղաքական կարգավորմանը:
ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը նշեց, որ տարածաշրջանում հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակումը կարևոր դերակատարություն կարող է ունենալ տարածաշրջանում երկարաժամկետ և կայուն խաղաղության հաստատման հարցում: Անդրադարձ կատարվեց հայ-ադրբեջանական սահմանային իրավիճակին:
Կողմերը անդրադարձան նաև հայ-ամերիկյան համագործակցության մի շարք ոլորտների՝ վերահաստատելով երկկողմ ռազմավարական երկխոսության վերսկսման մտադրությունը: Այս համատեքստում դեսպան Թրեյսին ողջունեց Հայաստանի կառավարության ջանքերը դատաիրավական համակարգում բարեփոխումների և կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուղղություններով՝ մատնանշելով  ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացում երկու երկրների շարունակական համագործակցության արդյունավետությունը

Секретарь СБ и посол США обсудили ситуацию на армяно-азербайджанской границе
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян 28 сентября принял Чрезвычайного и Полномочного посла США в Армении Линн Трейси.
В начале встречи стороны высоко оценили усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ, направленные на политическое урегулирование нагорно-карабахского конфликта.
Секретарь Совета безопасности Армен Григорян отметил, что разблокирование коммуникаций в регионе может сыграть значительную роль в установлении долгосрочного, прочного мира в регионе. Была затронута ситуация на армяно-азербайджанской границе.
Стороны коснулись также ряд сфер армяно-американского сотрудничества, подтвердив намерение возобновить двусторонний стратегический диалог. В этом контексте посол Трейси приветствовала усилия правительства Армении в области судебно-правовой реформы и борьбы с коррупцией, отметив эффективность продолжающегося сотрудничества между двумя странами в процессе демократических реформ.