«ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները Բաքվի եւ Երեւանի հետ պայմանավորվել են վերսկսել աշխատանքային այցերը»․ Լավրով (տեսանյութ)
Լեռնային Ղարաբաղում կրակի ամբողջական դադարեցման մասին Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների՝ նախորդ տարվա պայմանավորվածությունից հետո գլխավոր ձեռքբերումը իրավիճակի կայունացումն է։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Սերգեյ Լավրովն ասել է այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
«2020թ․նոյեմբերի 9-ից հետո գլխավոր արդյունքը կայունության հաստատումն ու պահպանումն է, ռուս խաղաղապահները զորախումբը նպաստում է, որպեսզի չլինեն բռնի գործողություններ։ Փոքր միջադեպերը, որ տեղի էին ունենում սկզբնական փուլում, արագ լուծվեցին։ Ուզում եմ ընդգծել, որ իրավիճակն այնտեղ կայուն է, թեպետ, խնդիրները քիչ չեն»,- ասել է նա։
ՌԴ ԱԳ նախարարի խոսքով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները Բաքվի եւ Երեւանի հետ պայմանավորվել են վերսկսել աշխատանքային այցերը տարածաշրջան՝ Լեռնային Ղարաբաղ։
«Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի համանախագահները օրերս Նյու Յորքում հանդիպել են Ադրբեջանի եւ Հայաստանի արտգործնախարարների հետ։ Որքան ես հասկանում եմ՝ նրանք համաձայնել են վերսկսել իրենց այցերը տարածաշրջան՝ տեղում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ զրուցելու համար։ Նաեւ Ստեփանակերտում են հանդիպումներ նախատեսված»,- ասել է Լավրովը:

«Сопредседатели МГ ОБСЕ согласовали с Баку и Ереваном возобновление рабочих поездок»: Лавров (видео)
Главный результат достигнутых в прошлом году лидерами России, Азербайджана и Армении договоренностей о полном прекращении военных действий в Карабахе - стабилизация ситуации в зоне конфликта. Об этом заявил во вторник на пресс-конференции министр иностранных дел РФ Сергей Лавров.
«Главный результат почти года, который прошел после 9 ноября 2020 года, заключается в том, что стабильность установлена, поддерживается, российский миротворческий контингент способствует тому, что каких-либо насильственных действий мы сейчас не наблюдаем. Мелкие инциденты, которые были на начальном этапе, быстро разрешались. Еще раз подчеркну: сейчас там ситуация стабильна, хотя, конечно, проблем немало», - отметил Лавров.
По его словам, сопредседатели Минской группы ОБСЕ согласовали в Нью-Йорке с Баку и Ереваном возобновление рабочих поездок в регион Нагорного Карабаха, сообщает Тасс.
«Буквально на днях три сопредседателя от России, США и Франции встречались в Нью-Йорке с министрами иностранных дел Азербайджана и Армении. Они, насколько я понимаю, согласовали возобновление своих поездок в регион для посещения [Нагорного Карабаха] и разговоров на месте с представителями Армении, Азербайджана, в том числе в Степанакерте запланированы встречи», - сообщил он.