Արարատ Միրզոյանը Հունաստանի ԱԳ նախարարի հետ քննարկել է տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք հրատապ հարցեր
Սեպտեմբերի 22-ին ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 76-րդ նստաշրջանի շրջանակներում հանդիպում է ունեցել Հունաստանի ԱԳ նախարար Նիկոս Դենդիասի հետ։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-հունական հարաբերությունների հարուստ օրակարգին առնչվող հարցեր՝ կարևորելով փոխշահավետ համագործակցության հետագա ամրապնդմանն ուղղված ջանքերի ներդրման անհրաժեշտությունը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը գոհունակություն են հայտնել միջազգային կառույցների շրջանակներում փոխադարձ աջակցության առնչությամբ։
Հայաստանի և Հունաստանի արտգործնախարարները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի մի շարք հրատապ հարցերի շուրջ: Նախարար Միրզոյանը իր հույն գործընկերոջն է ներկայացրել Արցախի դեմ սանձազերծված ադրբեջանաթուրքական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը՝ ընդգծելով հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների անհապաղ վերադարձի անհրաժեշտությունը։
Արարատ Միրզոյանը շեշտել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերսկսման կարևորությունը:

Арарат Мирзоян обсудил с главой МИД Греции ряд актуальных вопросов региональной повестки
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 22 сентября в рамках 76 - й сессии Генеральной Ассамблеи ООН встретился с министром иностранных дел Греции Никосом Дендиасом. В Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении сообщили, что собеседники обсудили вопросы, касающиеся обширной повестки армяно-греческих отношений, отметив необходимость усилий, направленных на дальнейшее укрепление взаимовыгодного сотрудничества.
В ходе встречи стороны выразили удовлетворение в связи с взаимной поддержкой в рамках международных структур.
Министры иностранных дел Армении и Греции обменялись мнениями по ряду актуальных вопросов региональной и международной повестки. Министр Мирзоян представил своему греческому коллеге ситуацию, сложившуюся в результате развязанной против Арцаха азербайджано-турецкой агрессии, подчеркнув необходимость немедленного возвращения армянских военнопленных и гражданских заложников.
Арарат Мирзоян подчеркнул важность возобновления процесса мирного урегулирования нагорно - карабахского конфликта под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ.