antony_blinken_1lurer_am
ԱՄՆ-ն հանձնառու է աջակցելու ԼՂ խնդրի քաղաքական կարգավորմանը. ԱՄՆ պետքարտուղարը շնորհավորել է ՀՀ անկախության օրը
Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Հանրապետության անկախության 30-րդ տարեդարձի առթիվ:
ԱՄՆ պետքարտուղարը նշել է, որ անցնող 30 տարվա ընթացքում Միացյալ Նահանգներն ու Հայաստանը զարգացրել են ամուր գործընկերություն՝ հիմնված մարդու իրավունքների, օրենքի գերակայության և ժողովրդավարական ինստիտուտների հանդեպ հարգանքի վրա:
«Մենք գնահատում ենք Հայաստանի նվիրվածությունն ինչպես այս ընդհանուր արժեքներին, այնպես էլ՝ միջազգային հանձնառություններին, ինչը կենսական նշանակություն ունի տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության ամրապնդման հարցում»,- նշել է Բլինկենը:
Նա բարձր է գնահատել աներիկահայերի հայերի ներդրումն ԱՄՆ-ի կենսապահովման հարցում՝ արձանագրելով, որ այդ մշակութային առնչությունները, ինչպես նաև՝  ժողովուրդների միջանձնային հարաբերությունները, ամրապնդում են կապը երկու երկրի միջև:
«Որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ՝ Միացյալ Նահանգները շարունակում է հանձնառու լինել՝ աջակցելու կողմերին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության երկարատև քաղաքական կարգավորման բանակցություններում, ինչպես նաև ռազմական գործողությունների հումանիտար հետևանքները վերացնելու, այդ թվում և բոլոր գերիների ազատ արձակման, անհետ կորածների ճակատագրերի պարզման և աճյունների ամբողջական ու արագ փոխանակման հարցում: Այս կարևոր օրվա առթիվ մենք շնորհավորում ենք Հայաստանին և ակնկալում ամրապնդել մեր երկկողմ սերտ հարաբերությունները»,- ասվում է պետքարտուղարի հայտարարության մեջ:

antony_blinken_1lurer_am
США привержены оказанию содействия сторонам в политическом урегулировании нагорно-карабахского конфликта: Госсекретарь США поздравил с Днём независимости РА
Госсекретарь США Энтони Блинкен по случаю 30-летия Независимости Республики Армения направил поздравительное послание.
Госсекретарь США отметил, что за последние 30 лет между США и Арменией сложились прочные партнерские отношения, основанные на правах человека, верховенстве закона и уважении демократических институтов.
«Мы ценим приверженность Армении как этим общим ценностям, так и ее международным обязательствам, которые играют жизненно важную роль в укреплении мира и стабильности в регионе», - отметил Блинкен.
Он высоко оценил вклад армян, проживающих в Соединенных Штатах, в обеспечение жизнеспособности страны, отметив, что эти связи укрепляют и отношения между двумя народами.
«В качестве сопредседателя Минской группы ОБСЕ Соединенные Штаты по-прежнему привержены оказанию содействия сторонам в долгосрочном политическом урегулировании нагорно-карабахского конфликта, а также в устранении гуманитарных последствий военных действий, включая и освобождение всех военнопленных и заложников и выяснение судеб всех без вести пропавших.
Мы поздравляем Армению с этим важным днем и надеемся на укрепление наших тесных двусторонних отношений», - заключил госсекретарь США.