Օրացույց․ 17-ը սեպտեմբերի․ 52 կուսակցություն հավաքվել է Մարզահամերգային համալիրում, պարզելու․․․ (տեսանյութ)
1999-ի այս օրը Ռոբերտ Քոչարյանը կտրում է հերթական ժապավենը՝ բացվում է «Անի» պլազան: Հյուրանոցի սեփականատերը սփյուռքահայ է։ Մի կին Քոչարյանին է հանձնում հյուրանոցի նախագահական համարի ոսկե բանալին։ Նույն օրը գրեթե տեղի է ունենում Ներքին գործերի նախկին նախարար Վանո Սիրադեղյանի երկրորդ դատավարությունը։ Սկսելուց հետո այն հետաձգվում է 40 օրով։ Նոր փաստաբանին է սա պետք։ Սիրադեղյանի դեմ ցուցմունք տված Վահան Հարությունյանը դատարանին միջնորդում է փոխել մյուս ամբաստանյալների խափանման միջոցը, քանի որ սպանելիս նրանք իր հրամանն են կատարել։ Կալանքի տակ պետք է մնան ինքը ու եւս երկու հոգի։ Դատարանի կարգ ու կանոնի պատասխանատուն, ի դեպ, Վալերի Օսիպյանն է։ Համաշխարհային բանկը ավելի քան 11 միլիոն դոլար է տալիս Հայաստանին դատաիրավական բարեփոխումներ անցկացնելու համար։
Եվս 800 հազար գործին կներդնի Հայաստանը։ Այս գումարով պետք է վերանորոգվի դատարանի 20 շենք, կկառուցվի Գյումրիի դատարանը: Հայկական բանակը հոգեւորականներով համալրելու որոշում է կայացվում 2000-ի սեպտեմբերի 17-ին: Արարողությունը տեղի է ունենում Մայր Աթոռում, Նավասարդ եպիսկոպոս Կճոյան եւ պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանի ստորագրությամբ: Վերջինս չի համբուրում այն ձեռքը, որը երաշխավորում է բանակի բարոյահոգեբանական խնդիրների կարգավորումը:
2000 թվականի աշունից խաղողագործները դժգոհելու բան չունեն՝ բերքն առատ է: Հարցը մթերելն է՝ ով ավելի բարձր գին կտա: Նախընտրելին Երեւանի Կոնյակի գործարանն է, որը մեկ կիլոգրամի համար առաջարկում է 90 դրամ; Այս գործարանն էլ հակառակի պես մթերելու մտադրություն չունի՝ ո՞վ է մեղավոր: 2000 թվականի սեպտեմբերի 17-ին Ռոբերտ Քոչարյանը մասնակցում է կապի եւ տրանսպորտի նախարար Անդրանիկ Մանուկյանին պատկանող «Մետրոպոլ» հյուրանոցի բացմանը: Սենյակներում զբոսնելուց հետո նախագահի մոտ հարց առաջացավ՝ ինչո՞վ է զբաղված նախարարը: Իսկ ընդհանուր առմամբ վատ բան չի արել:
52 կուսակցություն 2009-ի այս օրը հավաքվել է Մարզահամերգային համալիրում լսելու, թե ինչ է մտածում հայ-թուրքական արձանագրությունների նախաստորագրման մասին: Քաղաքական ուժերի զգացումները հակասական են։ Նույն օրը խորհրդարանի առջեւ են հավաքվել մարտի 1-ի զոհերի հարազատները: Նրանք եկել են բողոքելու Նիկոյանի հանձնաժողովից, որը սպանությունների բացահայտման մասով ասելու ոչինչ չունի։

Календарь. 17 сентября: Откладывается судебный процесс над Вано Сирадегяном (видео)
В этот день 1999 года Роберт Кочарян разрезает очередную ленточку: открывается «Ани» плаза. Владелец гостиницы – армянин из диаспоры. Какая-то женщина вручает Кочаряну золотой ключ от президентского номера гостиницы. В тот же день почти что происходит второй судебный процесс над бывшим министром иностранных дел Вано Сирадегяном. После начала он откладывается на 40 дней. Это нужно новому адвокату. Ваан Арутюнян, давший показание против Сирадегяна, ходатайствует суду изменить меру пресечения остальных подсудимых, поскольку убивая, они выполняли приказ. Под арестом должен находитья он и еще два человека. Ответственным за порядок в суде, кстати, является Валерий Осипян.
17-го сентября 2000 года Роберт Кочарян участвует в открытии гостиницы «Метрополь», принадлежащей министру связи и транспорта Андранику Манукяну. После прогулки по номерам у президента возник вопрос: чем занят министр? А в целом ничего плохого не сделал.
27-го сентября 2000 года в Ереване будет созвано заседание совета директоров «Арментел»-а, во время которого темой для обсуждения будет поминутная оплата. 17-го сентября Садоян откладывает обсуждение своего законопроекта, которым должно быть закреплено, что до обновления технических средств поминутная оплата применяться не будет. Министр говорит: и без этого не будет применяться.
52 партий в этот день 2009 года собрались в Спортивно-концертном комплексе, чтобы услышать, что думает о предварительном подписании армяно-турецких протоколов. Ощущения политических сил противоречивы.