Ընդունվել է ԵԱՏՄ անդամ պետությունների պարենային անվտանգությանապահովման մասին որոշում․ Գրիգորյանը մասնակցել է ԵԱՏՀ խորհրդի նիստին
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը տեսակապի միջոցով մասնակցել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵԱՏՀ) խորհրդի հերթական նիստին:
Նիստի օրակարգում ընդգրկված էին երեք տասնյակից ավելի հարցեր, որոնք վերաբերում են Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) շրջանակներում ինտեգրացիոն գործընթացների զարգացմանը և անդամ պետությունների միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների խորացմանը:
Նիստի արդյունքներով հավանության է արժանացել «2020 թվականին Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների միջև փոխադարձ առևտրի մասին» զեկույցը: Զեկույցում ներկայացված՝ ԵԱՏՄ անդամ պետությունների միջև փոխադարձ առևտրի ընդհանուր գնահատականի համաձայն՝ 2020 թվականին արտաքին առևտրի ծավալում փոխադարձ առևտրի ծավալի տեսակարար կշիռը աճել է գրեթե բոլոր երկրներում, և Հայաստանի Հանրապետությունում կազմել է 34.2%: Ըստ զեկույցում ներկայացված ԵԱՏՄ անդամ պետությունների փոխադարձ առևտրի ապրանքային կառուցվածքի վերլուծության՝ Հայաստանը էականորեն մեծացրել է կոոպերացիոն ապրանքների առևտրի ծավալները: Զեկույցի շրջանակներում քննարկվել է նաև ցուցանիշները ազգային արժույթով ներկայացնելու հարցը:
Նիստի արդյունքներով ընդունվել է որոշում՝ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների 2021-2022թթ․գյուղատնտեսական ապրանքների, պարենի, ջութե մանրաթելի, կաշվե հումքի, բամբակի մանրաթելի և բրդի առաջարկի և պահանջարկի հաշվեկշիռների, ագրոարդյունաբերական համալիրի զարգացման համատեղ կանխատեսումների վերաբերյալ։
Համաձայն կանխատեսումների՝ 2022 թվականին 2019 թվականի համեմատ ԵԱՏՄ շրջանակներում գյուղատնտեսական արտադրանքի ծավալը (դոլարային արտահայտությամբ) կաճի 2.1%-ով, փոխադարձ առևտրի աճը կկազմի 15%, երրորդ երկրներ արտահանումը կավելանա 9.3%-ով, ներմուծումը կնվազի 3.0%-ով, որի արդյունքում արտաքին առևտրի բացասական սալդոն կկրճատվի՝ 5.8 մլրդ ԱՄՆ դոլարից դառնալով 2.5 մլրդ ԱՄՆ դոլար։
ԵԱՏՀ խորհրդի անդամները, ի թիվս օրակարգի այլ հարցերի, քննարկել են նաև Եվրասիական տնտեսական միությունում արդյունաբերական կոոպերացիայի ֆինանսավորման հարցը: Որոշվել է մշակել ԵԱՏՄ շրջանակներում ինտեգրացիոն ներուժ ունեցող կոոպերացիոն նախագծերի ֆինանսավորման մեխանիզմները: Նշված գործընթացների իրականացումը թույլ կտա խթանել ԵԱՏՄ շրջանակներում արդյունաբերական արտադրանքի աճը, լուծել անդամ պետությունների կայուն տնտեսական աճի ռազմավարական խնդիրը, ինչպես նաև հիմք կհանդիսանա բարձր ավելացված արժեք ունեցող նորարարական արտադրանքի ստեղծման համար։
Նիստի ընթացքում ընդունվել է նաև որոշում ԵԱՏՄ անդամ պետությունների պարենային անվտանգության ապահովման ընդհանուր սկզբունքների և մոտեցումների վերաբերյալ, ինչը միտված է ԵԱՏՄ անդամ պետությունների սեփական արտադրության գյուղատնտեսական արտադրանքով և պարենով ապահովման մակարդակի բարձրացմանը, պարենային ապրանքների պակասուրդի առաջացման ռիսկերի նվազեցմանը, ինչպես նաև ագրոադյունաբերական համալիրում կիրառվող նյութատեխնիկական ռեսուրսների ներմուծման փոխարինմանը։

Принято решение о продовольственной безопасности государств-членов ЕАЭС: Григорян принял участие в заседании Совета ЕЭК
Вице-премьер Мгер Григорян в формате видеоконференции принял участие в очередном заседании Совета Евразийской экономической комиссии.
В повестку заседания было включено более тридцати вопросов развития интеграционных процессов в рамках Евразийского экономического союза (ЕАЭС) и углубления торгово-экономических отношений между странами-членами.
По итогам заседания был одобрен доклад о состоянии взаимной торговли между государствами-членами ЕАЭС в 2020 году. Согласно представленной в отчете общей оценке взаимной торговли между странами-членами ЕАЭС в 2020 году удельный вес взаимной торговли в объеме внешней торговли увеличился почти во всех странах, и в Республике Армения этот показатель составил 34,2%. Согласно представленному в отчете анализу товарной структуры взаимной торговли стран-членов ЕАЭС, Армения значительно увеличила объемы торговли кооперационными товарами. В рамках отчета также был обсужден вопрос представления показателей в национальной валюте.
По итогам заседания было принято решение о совместных прогнозах развития агропромышленного комплекса, балансах спроса и предложения государств-членов ЕАЭС по сельскохозяйственной продукции, продовольствию, льноволокну, кожевенному сырью, хлопковолокну и шерсти на 2021–2022 годы. Согласно прогнозам, в 2022 году по сравнению с 2019 годом объем сельскохозяйственного производства в рамках ЕАЭС (в долларовом выражении) увеличится на 2,1%, рост взаимной торговли составит 15%, экспорт в третьи страны увеличится на 9,3%, импорт снизится на 3,0%, в результате чего отрицательное сальдо внешней торговли сократится с 5,8 млрд долларов США до 2,5. млрд долларов США.
В числе других вопросов повестки члены Совета ЕЭК обсудили также вопрос о финансировании промышленной кооперации в Евразийском экономическом союзе. Было принято решение разработать механизмы финансирования кооперационных проектов, имеющих интеграционный потенциал в рамках ЕАЭС. Реализация указанных процессов позволит стимулировать рост промышленного производства в ЕАЭС, решить стратегическую задачу устойчивого экономического роста стран-членов, а также станет основой для создания инновационной продукции с высокой добавленной стоимостью.
В ходе заседания было принято решение об общих принципах и подходах к обеспечению продовольственной безопасности государств-членов ЕАЭС, направленное на повышение уровня обеспечения сельхозпродукцией и продовольствием собственного производства государств-членов ЕАЭС, снижение рисков продовольственного дефицита, а также замещение импорта материально-технических ресурсов, используемых в агропромышленном комплексе.