e6c972a27c937013253c814bd905d21d
Թուրք-ադրբեջանական զորավարժությունների անցկացումը գնահատում ենք որպես դեէսկալացիային միտված քայլերին վնասող գործողություն․ ՀՀ ԱԳՆ
ՀՀ ԱԳ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը անդրադարձել է «Լաչինի շրջանում Ադրբեջանի ու Թուրքիայի համատեղ զորավարժությունների մեկնարկելու» լուրին: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Հարց. Ադրբեջանի ՊՆ տեղեկատվություն էր տարածել, համաձայն որի՝ «Լաչինի շրջանում Ադրբեջանի ու Թուրքիայի համատեղ զորավարժություններ են մեկնարկել»: Խնդրում ենք Ձեր մեկնաբանությունն այս առնչությամբ:
Պատասխան. Թուրք-ադրբեջանական զորավարժությունների անցկացումը Հայաստանի ու Արցախի սահմանների և Լաչինի միջանցքի մերձակայքում գնահատում ենք որպես դեէսկալացիային միտված քայլերին վնասող գործողություն, որը չի համապատասխանում 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ոգուն և խաթարում է տարածաշրջանում տևական խաղաղություն, անվտանգություն և կայունություն հաստատելու ջանքերը։

e6c972a27c937013253c814bd905d21d
Проведение турецко-азербайджанских военных учений мы расцениваем как действие, наносящее ущерб шагам по деэскалации: МИД РА
Проведение турецко-азербайджанских военных учений в окрестностях границ Армении и Арцаха и вблизи Лачинского коридора расцениваем как действие, наносящее ущерб шагам по деэскалации. Об этом сказал пресс-секретарь МИД Армении Ваан Унанян в ответ на просьбу информационного агентства «Sputnik Армения» прокомментировать информацию минобороны Азербайджана, согласно которой в Лачинском районе начались совместные военные учения Азербайджана и Турции.
«Проведение турецко-азербайджанских военных учений в окрестностях границ Армении и Арцаха и вблизи Лачинского коридора расцениваем как действие, наносящее ущерб шагам по деэскалации, которое не соответствует духу трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года и подрывает усилия по установлению долгосрочного мира, безопасности и стабильности в регионе», - отметил Унанян.