241371931_4030484743747576_9133633664524378872_n
Ադրբեջանը կրակել է հայկական խաղաղ բնակավայրերի ուղղությամբ․ տուժել է Թաղավարդ համայնքի բնակիչներից մեկի տունը․ Արցախի ՄԻՊ
Սեպտեմբերի 6-ին՝ ժամը 19:30-ի սահմաններում, Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Կարմիր շուկա-Թաղավարդ բնակավայրերի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերից ադրբեջանական կողմը կրակել է հայկական դիրքերի և խաղաղ բնակավայրերի ուղղությամբ։ Այս մասին տեղեկացնում է ԱՀ ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը։
Նա նշել է, որ արձակված կրակոցների հետևանքով տուժել է Թաղավարդ համայնքի բնակիչներից մեկի տունը։ Տան ուղղությամբ արձակված կրակոցներից 3 գնդակ խոցել են տան պատը, 1 գնդակ՝ ննջասենյակներից մեկի պատուհանը։
Ադրբեջանական կրակոցներից տուժած տանը բնակվում են 6 քաղաքացիական անձինք, որոնցից մեկը՝ անչափահաս երեխա։
Կեսգիշերն անց ադրբեջանական կողմը շարունակել է կրակոցները, որոնց հետևանքով տուժածներ և նյութական վնաս չի արձանագրվել։
Դեպքի վերաբերյալ տեղեկացվել են ռուս խաղաղապահներն ու Արցախի իրավապահ մարմինները։
Խաղաղ բնակավայրերի հարևանությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերը անմիջական և իրական սպառնալիք են հանդիսանում Արցախի ժողովրդի կյանքի, առողջության և այլ կենսական իրավունքների համար և խաթարում են այդ բնակավայրերում բնակչության բնականոն կյանքն ու գործունեությունը։
Արձանագրվող դեպքերի առթիվ ադրբեջանական կողմը՝ մասնավորապես միջադեպերի հեղինակները, որևէ պատասխանատվության չեն ենթարկվում, ինչը հիմք է հանդիսանում նման դեպքերի կրկնության համար։
Խիստ օրակարգային է հրադադարի խախտման բոլոր դեպքերի առնչությամբ համապարփակ քննությունը, այդ թվում ռուս խաղաղապահների ներգրավվածությամբ։

241371931_4030484743747576_9133633664524378872_n
Азербайджан открыл огонь по армянским мирным населенным пунктам: пострадал дом одного из жителей общины Тагавард: Омбудсмен Арцаха
6 сентября около 19:30 с позиций, расположенных на направлении поселков Кармир Шука-Тагавард Мартунинского района Республики Арцах, азербайджанская сторона обстреляла армянские позиции и вела огонь по направлению гражданских населенных пунктов.
«В результате стрельбы пострадал дом одного из жителей общины Тагавард, 3 пули попали в стену дома, 1 пуля попала в окно одной из спален. В доме, пострадавшем от обстрела азербайджанцев, проживают шесть мирных жителей, один из которых несовершеннолетний», - сообщил  Омбудсмен Республики Арцах Гегам Степанян.
После полуночи азербайджанская сторона продолжила стрельбу, о нанесенном материальном ущербе пока не сообщалось
Об инциденте были проинформированы российские миротворцы и правоохранительные органы Арцаха.
«Азербайджанские позиции, расположенные вблизи мирных населенных пунктов, представляют прямую реальную угрозу жизни, здоровью и другим, жизненно важным правам народа Арцаха, нарушая нормальную жизнедеятельность населения этих общин.
Азербайджанская сторона, особенно виновные в инцидентах, не несут никакой ответственности за эти инциденты, что является основанием для повторения таких инцидентов.
Необходимо комплексное расследование всех нарушений режима прекращения огня, в том числе и при участии российских миротворцев», - говорится в заявлении Омбудсмена Арцаха.