Արմեն Սարգսյանի հովանու ներքո Հայաստանում երրորդ անգամ կանցկացվի «Մտքերի գագաթնաժողովը»
Այս տարի հոկտեմբերին Հայաստանը երրորդ անգամ կհյուրընկալի միջազգային հեղինակավոր «Մտքերի գագաթնաժողով»-ը («Summit of Minds»): Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը։
Ամեն տարի Ֆրանսիայի Շամոնի քաղաքում անցկացվող «Մտքերի գագաթնաժողովը» 2019 թվականից հյուրընկալվում է նաև Հայաստանում: Այդ տարի միջոցառումն առաջին անգամ անցկացվեց Շամոնիից դուրս և ստացավ «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով» անվանումը:
Արդեն ավանդական դարձած «Մտքերի հայկական գագաթնաժողովն» այսօր հայկական յուրօրինակ բրենդ է դարձել: Դրա կազմակերպման մասին բացառիկ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել դեռևս 2018 թվականի սեպտեմբերին, երբ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը որպես գլխավոր բանախոս մասնակցում էր ամենամյա «Մտքերի գագաթնաժողովին»:
«Մտքերի գագաթնաժողովը» համախմբում է աշխարհի քաղաքական, տնտեսական, գիտական և մշակութային շրջանակների հայտնի դեմքերի: Այն գաղափարների, գիտելիքների ու փորձառության փոխանակման յուրատեսակ հարթակ է, որի հիմնական նպատակներն են համաշխարհային հետաքրքրություն ներկայացնող կարևորագույն հարցերի վերաբերյալ նոր գաղափարների ներկայացումը, անմիջական քննարկումների միջոցով փոխվստահելի գործընկերային կապերի հաստատումը:
Նպատակ ունենալով ընդլայնել գագաթնաժողովի աշխարհագրությունը և բացահայտել նոր գաղափարներ ու հնարավորություններ՝ «Մտքերի գագաթնաժողով»-ն այս տարի կանցկացվի մի քանի երկրներում:
2021թ. սեպտեմբերին Ֆրանսիայի Շամոնի քաղաքում կքննարկվեն համաշխարհային հիմնական մակրոխնդիրները. տնտեսություն, աշխարհաքաղաքականություն, հասարակություն, շրջակա միջավայր և տեխնոլոգիա, դրանց զարգացումն առաջիկա տարիներին և հավանական ազդեցությունը ներդրումային ու բիզնես որոշումների վրա:
Հոկտեմբերին գագաթնաժողովը տեղի կունենա Հայաստանում, իսկ նոյեմբերին՝ Կանադայում: Նախատեսվում է, որ հաջորդ տարի գագաթնաժողովը տեղի կունենա նաև Միացյալ Նահանգներում:
Առաջին «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ը («Armenian Summit of Minds»), որն անցկացվեց 2019-ին Դիլիջանում, բավականին դրական արձագանքներ ունեցավ: Մասնակիցների թվում էին անվանի ու ազդեցիկ շուրջ 300 քաղաքական ու պետական գործիչներ, գիտնականներ, գործարար-ներդրողներ, խոշորագույն ընկերությունների և լրատվամիջոցների ղեկավարներ աշխարհի տարբեր երկրներից:
Երկրորդ «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ը 2020 թվականին հոկտեմբերին կորոնավիրուսի համավարակի և Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի պատճառով անցկացվեց հեռավար: Գագաթնաժողովի կազմակերպիչներն ու մասնակիցները գլոբալ մարտահրավերների համատեքստում անդրադարձան Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիային:
2021թ. հոկտեմբերի 23-ից 24-ը Դիլիջանում նախատեսված է երրորդ «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ը: Այն անցկացվելու է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո, գլխավոր գործընկերներն են «The Monthly Barometer» հեղինակավոր վերլուծական հանդեսը և ՀՀ կենտրոնական բանկը: Այս տարվա հիմնական թեմաները վերաբերելու են հարավկովկասյան տարածաշրջանին առնչվող աշխարհաքաղաքականությանը և տեխնոլոգիաների, մասնավորապես արհեստական բանականության, կենսատեխնոլոգիաների զարգացմանը 21-րդ դարում: Զեկույցներով հանդես կգան տարբեր երկրներ ներկայացնող հայտնի բանախոսներ:
Գագաթնաժողովի մասնակիցների հետ վերջերս կայացած առցանց հանդիպմանը նախագահ Արմեն Սարգսյանը մասնավորապես ասել էր. «Հայաստանի ունեցած ամենակարևոր ռեսուրսը մարդն է: Ես նրանցից մեկն եմ, ովքեր հավատում են, որ մարդկային ռեսուրսները շատ ավելի հարուստ, կարևոր ու հզոր բնական պաշարներ են, քանի որ դա է ապագան, դա է 21-րդ դարը»:
Հայաստանում նման միջոցառման անցկացումը, գործարար, գիտական ու քաղաքական բնագավառները ներկայացնող ազդեցիկ անհատների և առաջնորդների այցերը մասնավորապես կնպաստեն մեր երկրի միջազգային վարկանիշի բարձրացմանը, հնարավոր ներդրումների ներգրավմանը: Գագաթնաժողովը բացառիկ հնարավորություն է Հայաստանի ներուժի ներկայացման, համագործակցության նոր ուղղությունների զարգացման, գործարար կապերի հաստատման տեսանկյունից:

Под высоким патронатом Армена Саркисяна в Армении в третий раз пройдет международный «Саммит мыслей»
«Саммит мыслей», ежегодно проводимый во французском городе Шамони, проводится в Армении с 2019 года. Мероприятие, впервые проводимое за пределами Шамони, было названо «Армянским саммитом мыслей».
Традиционный армянский «Саммит мыслей», который проведется в Армении уже в третий раз, в октябре этого года, сегодня стал уникальным армянским брендом. Исключительная договоренность о его организации была достигнута в сентябре 2018 года, когда президент Республики Армения Армен Саркисян в качестве основного спикера принял участие в ежегодном «Саммите мыслей», сообщили в Аппарате президента.
«Саммит мыслей» объединяет видных деятелей мировой политики, экономики, науки и культуры. Это уникальная площадка для обмена идеями, знаниями и опытом, основные цели которой - представить новые идеи по ключевым вопросам, представляющим глобальный интерес, установить доверительные партнерские отношения посредством прямых обсуждений.
С целью расширения географии саммита, открытия новых идей и возможностей «Саммит мыслей» в этом году будет проведен в нескольких странах.
В сентябре 2021 г. во французском городе Шамони будут обсуждаться основные мировые макроэкономические проблемы, экономика, геополитика, общество, окружающая среда, технологии, их развитие в ближайшие годы и их потенциальное влияние на инвестиционные и бизнес-решения.
Саммит в октябре пройдет в Армении, в ноябре - в Канаде. В следующем году проведение саммита намечено в США.
В Аппарате президента напомнили, что первый армянский «Саммит мыслей», который прошел в 2019 году в Дилижане, вызвал положительные отклики. Среди участников было около 300 известных и влиятельных политиков и государственных деятелей, ученых, бизнес инвесторов, руководителей крупных компаний и СМИ со всего мира.
Второй армянский «Саммит мыслей» в октябре 2020 года в связи с пандемией и войной, развязанной Азербайджаном против Арцаха, был проведен в онлайн формате. Организаторы и участники саммита в контексте глобальных вызовов рассмотрели и военную агрессию Азербайджана.
Третий армянский «Саммит мыслей» намечен на 23-24 октября 2021 г. в Дилижане. Он пройдет под патронатом президента РА Армена Саркисяна.
Основными темами этого года будут геополитика региона Южного Кавказа, развитие в 21 веке технологий, биотехнологий, в частности искусственного интеллекта. С докладами выступят известные спикеры из разных стран.
Об этом на недавней онлайн-встрече с участниками саммита президент рассказал Армен Саркисян.
«Самый мощный ресурс, которым обладает Армения, - это человеческий. Я один из тех, кто считает, что человеческие ресурсы намного богаче, сильнее и мощнее природных ресурсов, потому что это будущее, это 21 век».
Проведение подобного мероприятия в Армении, визиты влиятельных лиц, лидеров, представляющих бизнес, науку и политику, внесут особый вклад в повышение международного рейтинга нашей страны, привлечение возможных инвестиций. Саммит - это уникальная возможность представить потенциал Армении, развивать новые направления сотрудничества и налаживать деловые связи.