Տիգրան Խաչատրյանը ընդունել է ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության դեսպանին
ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը սեպտեմբերի 3-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջոն Գալլագերին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստանի  Կառավարության 2021-2026թթ. ծրագիրը, ՀՀ արտաքին պարտքի առանձնահատկություններն ու պարտքի կառավարելիությունը, ինչպես նաեւ հանրային ֆինանսների կառավարման համակարգի ներդրումն ու բարեփոխումների ռազմավարությունը: Հատուկ կարեւորվել է, որ ներկայում Հայաստանն անում է առավելագույնն օտարերկրյա ներդրողների համար բարենպաստ, կանխատեսելի ու կայուն միջավայր ստեղծելու ուղղությամբ:
Շնորհավորելով նախարարին նշանակման առթիվ եւ մաղթելով բեղմնավոր աշխատանք նոր պաշտոնում՝ դեսպանը հայտնել է, որ Միացյալ Թագավորությունը ուշադրությամբ հետեւում եւ բարձր է գնահատում Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումները:
Նախարարն իր հերթին արդյունավետ աշխատանք է մաղթել դեսպանին` ի շահ երկու պետությունների բարեկամական կապերի զարգացման: Անդրադառնալով ոլորտային համագործակցությանը` նախարար Խաչատրյանն առանձնակի կարեւորել է Հայաստանում ինստիտուցիոնալ միջավայրի ձեւավորման հարցում Բրիտանիայի կառավարության շարունակական աջակցությունը, ինչպես նաեւ հանրային ֆինանսների կառավարման ոլորտում  փորձի փոխանակման կարևորությունը:
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարեւորվել են համագործակցության ընդլայնման  հնարավորությունները, ինչպես նաեւ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակելու օրակարգային հարցերի վերաբերյալ երկխոսությունը։

Тигран Хачатрян принял посла Великобритании и Северной Ирландии в РА
3 сентября министр финансов Республики Армения Тигран Хачатрян принял Чрезвычайного и полномочного посла Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Республике Армения Джона Галлахера.
«В ходе встречи стороны обсудили программу  правительства Армении на 2021-2026 годы, особенности внешнего долга и управляемость долгом РА, а также внедрение системы управления общественными финансами и стратегию реформирования.  Особо было подчеркнуто, что в настоящее время Армения делает все возможное для создания благоприятной, предсказуемой и стабильной среды для иностранных инвесторов», - передает Минфин.
Поздравив министра с назначением и пожелав плодотворной работы на новом посту, посол сказал, что Великобритания внимательно следит за реформами, проводимыми правительством Армении, и высоко оценивает их.
В свою очередь, министр пожелал послу плодотворной работы во имя  развития дружеских отношений между двумя странами. Касаясь отраслевого  сотрудничества, министр Хачатрян особо отметил постоянную поддержку британского правительства в формировании институциональной среды в Армении, а также возможность обмена опытом в области управления общественными финансами.
В ходе встречи стороны подчеркнули возможности расширения сотрудничества, а также достигли договоренности о продолжении диалога по вопросам повестки дня.