Հայաստանի Հանրապետությունը հետևողականորեն պաշտպանելու է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը․ ՀՀ ԱԳՆ
ՀՀ ԱԳՆ-ն  հայտարարություն է տարածել Արցախի Հանրապետության հռչակման 30-ամյակի կապակցությամբ։
30 տարի առաջ՝ 1991 թ. սեպտեմբերի 2-ին, «ԽՍՀՄ կազմից միութենական հանրապետության դուրս գալու հետ կապված հարցերի լուծման կարգի մասին» ԽՍՀՄ օրենքի հիման վրա Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի և Շահումյանի շրջանի բոլոր մակարդակների պատգամավորների համատեղ նստաշրջանը հռչակեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը՝ հիմք դնելով ժողովրդավարական արժեքների և սկզբունքների վրա խարսխված պետականության կերտմանը:
Անկախության հռչակագիրն արցախահայության՝ իր հայրենի հողում ազատ և անվտանգ ապրելու անկոտրում կամքի օրինական արտահայտումն էր, որն ամրագրվեց 1991 թ․ դեկտեմբերի 10-ին անկախության հանրաքվեով։ Այն պարտադրված էր տասնամյակներ շարունակ Ադրբեջանի ԽՍՀ կողմից հայ բնակչության դեմ էթնիկ պատկանելիության հիմքով իրականացրած խտրական և բռնաճնշումների քաղաքականությամբ, որի նպատակն էր հայաթափել Արցախը, ինչի մասին ամենաբարձր մակարդակով տարբեր ժամանակներում հայտարարել են ադրբեջանական իշխանությունները։
Անկախության հռչակագրի ընդունմամբ և անկախության հանրաքվեով Արցախի ժողովուրդը ձգտում էր իրավական կամարտահայտության միջոցով ղարաբաղյան հիմնահարցն առճակատման տրամաբանությունից տեղափոխել քաղաքական հարթություն՝ հասնելու հիմնախնդրի արդարացի լուծմանը՝ հիմնված միջազգային իրավունքի նորմերի և սկզբունքների վրա։
Ի պատասխան արցախահայության օրինական ձգտումներին՝ Ադրբեջանի իշխանությունները, շարունակելով Արցախում և Ադրբեջանի հայաշատ բնակավայրերում իրականացվող էթնիկ զտումների քաղաքականությունը, լայնածավալ պատերազմ սանձազերծեցին Արցախի Հանրապետության դեմ։
Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից պետական մակարդակով վարվող հայատյաց քաղաքականությունը և շարունակական սպառնալիքները, Արցախի դեմ 2016թ․ և հատկապես 2020թ․ ռազմական ագրեսիաները, որոնք ուղեկցվում էին քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների հստակ թիրախավորմամբ, հայկական մշակութային ժառանգության դիտավորյալ և ծրագրված ոչնչացումը վկայում են, որ արցախահայությունը շարունակում է կանգնած մնալ ֆիզիկական գոյության սպառնալիքի առջև և չի կարող ապրել Ադրբեջանի ենթակայության և իրավասության ներքո։
Հանուն իր գոյության և ինքնության՝ Արցախի ժողովրդի հերոսական պայքարը հայրենասիրության, խիզախության և տոկունության օրինակ է ողջ հայության համար: Եվ այս պատմական օրը մենք գլուխ ենք խոնարհում Արցախի ազատության և պաշտպանության համար իրենց կյանքը նվիրած բոլորի առջև։
Անցնող 30 տարիների ընթացքում Արցախը կարողացել է պետական կառավարման կենսունակ մարմիններ ստեղծել և անցկացնել միջազգային լավագույն չափանիշներին համապատասխանող ընտրություններ՝ ընտրելով իր օրինական ներկայացուցիչներին և կայացնելով ժողովրդավարական ինստիտուտները։
Հայաստանի Հանրապետությունը հետևողականորեն պաշտպանելու է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման, իր հայրենիքում ազատ և արժանապատիվ ապրելու իրավունքի իրացումը՝ որպես հիմք՝ ղարաբաղյան հակամարտության արդարացի և տևական լուծման և տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման համար:

Армения последовательно будет защищать реализацию права народа Арцаха на самоопределение: МИД РА
Министерство иностранных дел Республики Армения выступило с заявлением по случаю 30-летия провозглашения Республики Арцах.
«30 лет назад, 2 сентября 1991 года на основании Закона СССР «О порядке решения вопросов, связанных с выходом СССР из состава СССР» совместное заседание депутатов всех уровней Нагорно-Карабахской автономной области и Шаумянского района провозгласило Нагорно-Карабахскую Республику, заложив основу для построения государственности, основанной на демократических ценностях и принципах.
Декларация независимости стала юридическим выражением нерушимой воли арцахских армян жить свободно и безопасно на своей родине, закрепленной 10 декабря 1991 года референдумом о независимости. Это был вынужденный шаг, обусловленный дискриминационной и репрессивной политикой, осуществляемой Азербайджанской ССР против армянского населения на протяжении десятилетий из-за их этнической принадлежности, целью которой было изгнание армян из Арцаха, о чем в разное время на самом высоком уровне заявляли азербайджанские власти.
Приняв Декларацию независимости посредством референдума о независимости, народ Арцаха посредством юридического выражения стремился вывести карабахский вопрос из логики конфронтации на политическую арену, чтобы добиться справедливого решения проблемы, основанного на принципах международного права и закона.
В ответ на законные чаяния арцахских армян власти Азербайджана, продолжая политику этнической чистки в Арцахе, в армянонаселенных районах Азербайджана, развязали масштабную войну против Республики Арцах.
Антиармянская политика, проводимая властями Азербайджана на государственном уровне, постоянные угрозы,  войны 2016 и особенно 2020 года, военные агрессии, которые сопровождались нападениями на гражданское население, на инфраструктуры, преднамеренное и спланированное уничтожение армянского культурного наследия, доказывают, что армяне Арцаха продолжают сталкиваться с угрозой физического существования.
Героическая борьба народа Арцаха за свое существование и самобытность для всех армян является примером патриотизма, мужества и стойкости. В этот исторический день мы склоняем головы перед всеми, кто посвятил свою жизнь защите свободы Арцаха.
За последние 30 лет Арцах смог создать жизнеспособные органы государственного управления, проводить выборы, соответствующие международным стандартам, избирать своих законных представителей и создавать демократические институты.
Республика Армения как основу для справедливого и мирного урегулирования карабахского конфликта и установления прочного мир в регионе последовательно будет отстаивать реализацию права народа Арцаха на самоопределение, на право жить на своей родине свободно и достойно».