Ադրբեջանը շարունակում է խոչընդոտել գերիների վերադարձը․ Արարատ Միրզոյան
2010թ․ դեկտեմբերի 21-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան ընդունեց բանաձև, որով իր խորին մտահոգությունն արտահայտեց աշխարհի տարբեր վայրերում բռնի կամ ոչ կամավոր անհետացումների, այդ թվում՝  բռնի կամ ոչ կամավոր ձերբակալությունների կապակցությամբ և օգոստոսի 30-ը հռչակեց որպես Բռնի անհետացումների զոհերի միջազգային օր։
Բռնի անհետացումների զոհերը փաստացի զրկված են բոլոր իրավունքներից՝  ազատության, անձի անվտանգության, ինքնության, արդար դատավարության: Ցավոք, շատ դեպքերում նրանք զրկվում են նաև կյանքի իրավունքից:
Այս խորհրդանշական օրը ցանկանում եմ կրկին բարձրաձայնել և մեր բոլոր գործընկերների ուշադրությունը հրավիրել Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց իրավունքների վերականգնման խնդրին: Ադրբեջանական իշխանությունները հերքում են տասնյակ հայ զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց գերեվարման փաստը, որի առնչությամբ կան հստակ ապացույցներ, ուստի այդ անձինք ինքնաբերաբար համարվում են բռնի անհետացման զոհ:
Պաշտոնական Բաքուն բացահայտ կերպով արհամարհում է նաև ՄԻԵԴ-ի համապատասխան որոշումները՝ Ադրբեջանում գերեվարված հայ զինվորականների և պատանդառված քաղաքացիական անձանց մասին տեղեկատվություն տրամադրելու վերաբերյալ:
Կոպտորեն խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքի, Ժնևի կոնվենցիաների և 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի պահանջները՝ Ադրբեջանը շարունակում է խոչընդոտել գերիների վերադարձը։
Մինչդեռ, ի շարունակություն Ադրբեջանի բարձրաստիճան ղեկավարության կողմից վարվող հայատյացության հետևողական քաղաքականության, Ադրբեջանում գտնվող հայ գերիներն ու պատանդները ենթարկվում են խոշտանգումների, անմարդկային և նվաստացուցիչ վերաբերմունքի: Արդեն արձանագրված են նաև նրանց կյանքի իրավունքից զրկելու դեպքեր: Շարունակվում են հայ ռազմագերիների ապօրինի և շինծու դատավարությունները:
Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների և պատանդառված քաղաքացիների իրական թվերի և պահման վայրերի թաքցնելը պատերազմական և մարդկության հանդեպ հանցագործությունների կատարման անհերքելի վկայություն են: Այս առումով հիշարժան է Human Rights Watch իրավապաշտպան կազմակերպության՝ Հայաստան և Արցախ կատարած այցի արդյունքում հրապարակված զեկույցում Ադրբեջանի կողմից հայ գերիների նկատմամբ նվաստացուցիչ վերաբերմունքի և խոշտանգումների որակումը՝ որպես պատերազմական հանցագործություն:
Գնահատելի է բազմաթիվ այլ իրավապաշտպան կազմակերպությունների, ներառյալ՝ Freedom House-ի կողմից խնդրին անդրադարձը, մասնավորապես՝ Ադրբեջանի իշխանություններին ուղղված պահանջը՝ ողջ ծավալով համագործակցել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի հետ՝ հայ գերիների մասին ամբողջական տեղեկատվություն տրամադրելու, նրանց իրավունքների պաշտպանությունն ապահովելու հարցում:
Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ երախտիքի խոսք ուղղել Եվրոպական խորհրդարանին, ինչպես նաև մի շարք երկրների, այդ թվում՝ Նիդերլանդների, Սլովակիայի, Իտալիայի, Բելգիայի, Լյուքսեմբուրգի խորհրդարաններին, բազմաթիվ պետությունների ղեկավարներին, բարձրաստիճան հոգևորականներին, տասնյակ իրավապաշտպաններին, մարդու իրավունքների ջատագովներին, աշխարհահռչակ մշակութային և արվեստի գործիչներին, խորհրդարանականներին, միջազգային կազմակերպություններին և անհատներին, որոնք, պայքարելով մարդու կյանքի իրավունքի և արժանապատվության հարգման բարձրագույն արժեքների համար, իրենց  հայտարարությունների, կոչերի, ընդունված բանաձևերի, ելույթների և հորդորների միջոցով բարձրաձայնում են հայ գերիների խնդիրը և պահանջում վերջիններիս անհապաղ ազատ արձակումն ու հայրենադարձումը:
Հետևելով օրվա խորհրդին՝ կոչ ենք անում մեր միջազգային գործընկերներին, ինչպես նաև իրավապաշտպան կառույցներին ակտիվացնել միջազգային ճնշումը Ադրբեջանի իշխանությունների վրա՝ պահանջելով հարգել  միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերն ու անհապաղ ազատ արձակել Ադրբեջանում ապօրինաբար և անմարդկային պայմաններում պահվող հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց:

Азербайджан продолжает препятствовать возвращению пленных: Арарат Мирзоян
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян, по случаю Международного дня насильственных исчезновений, выступил с посланием, в котором поднял вопрос о восстановлении прав армянских военнопленных и мирных жителей, задерживаемых в Азербайджане. Глава МИД Армении отметил, что азербайджанские власти отрицают факты пленения десятков армянских военнослужащих и гражданских лиц, которые имеют четкие доказательства, исходя из чего, эти лица автоматически считаются жертвами насильственного исчезновения.
«21 декабря 2010 г. Генеральная Ассамблея ООН приняла резолюцию, в которой выразила глубокую озабоченность проблемой насильственных или недобровольных исчезновений в различных частях мира, включая насильственные или недобровольные аресты, и провозгласила 30 августа Международным днем жертв насильственных исчезновений.
Жертвы насильственных исчезновений фактически лишены всех прав: свободы, безопасности личности и справедливого судебного разбирательства. К сожалению, во многих случаях они лишены и права на жизнь.
В этот символический день хочу поднять вопрос о привлечении внимания всех наших партнеров к вопросу восстановления прав армянских военнопленных и мирных жителей, незаконно содержащихся в Азербайджане. Власти Азербайджана отрицают факты пленения десятков армянских военнослужащих и мирных жителей, которые имеют четкие доказательства, исходя из чего, эти лица автоматически считаются жертвами насильственного исчезновения. Официальный Баку открыто игнорирует и соответствующие решения ЕСПЧ о предоставлении информации о задерживаемых в Азербайджане армянских военнослужащих и гражданских лицах.
Грубо нарушая требования международного гуманитарного права, Женевских конвенций и 8-го пункта трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, Азербайджан продолжает препятствовать возвращению пленных.
Между тем, в продолжение последовательной политики арменофобии, проводимой высшим руководством Азербайджана, находящиеся в Азербайджане армянские пленные и заложники подвергаются пыткам, бесчеловечному и унизительному обращению. Уже зарегистрированы и случаи лишения их права на жизнь. Незаконные процессы над армянскими военнопленными продолжаются.
Сокрытие Азербайджаном мест содержания армянских военнопленных, реального количества заложников является неоспоримым свидетельством военных преступлений против человечности. В связи с этим, в докладе правозащитной организации Human Rights Watch, опубликованном по итогам визита в Армению и Арцах, запоминается оценка унизительного отношения и пыток со стороны Азербайджана в отношении армянских пленных как военного преступления.
Значимо и то, что и многие другие правозащитные организации, в том числе Freedom House, обратились к этому вопросу, в частности, с призывом к властям Азербайджана для предоставления исчерпывающей информации об армянских заключенных и защиты их прав в полной мере сотрудничать с Европейским судом по правам человека.
Я хотел бы воспользоваться этой возможностью, чтобы выразить благодарность Европейскому Парламенту, а также и Парламентам ряда стран, в том числе Нидерландов, Словакии, Италии, Бельгии, Люксембурга, многим главам государств, высокопоставленным священнослужителям, правозащитникам и деятелям культуры, парламентариям, международным организациям, всем лица, которые, борясь за высшие ценности прав человека и уважение достоинства, которые в своих заявлениях, призывах, резолюциях, речах поднимают вопрос армянских пленников и требуют их немедленного освобождения и возвращения на Родину.
Следуя совету дня, мы призываем наших международных партнеров, а также правозащитные организации усилить международное давление на власти Азербайджана, требуя соблюдения международного гуманитарного права и немедленного освобождения армянских военнопленных и гражданских лиц, содержащихся в Азербайджан в нечеловеческих условиях».