Արցախի ՄԻՊ-ն ահազանգում է Ադրբեջանի կողմից բջջային կապն ու համացանցը խափանելու մասին
Արցախի Հանրապետության ամբողջ տարածքում հեռահաղորդակցության միջոցները, մասնավորապես՝ բջջային կապն ու համացանցը, տևական ժամանակ է աշխատում են խափանումներով։ Որոշ համայնքներում բնակչությունը ամբողջությամբ զրկված է կապի հասանելիությունից։ Այս մասին տեղեկացնում է Աարցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը։
Հաշվի առնելով խնդրի վերաբերյալ ստացված բազմաթիվ ահազանգերը՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից իրականացվել է ուսումնասիրություն, մասնավորապես հարցի վերաբերյալ պարզաբանումներ են ստացվել ԱՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության համապատասխան ստորաբաժանումներից և «Ղարաբաղ Տելեկոմ» ՓԲԸ-ից։
Հավաքագրված փաստերը վկայում են, որ բջջային կապի և համացանցի հասանելիությունը Արցախի տարածքում խլացվում է ադրբեջանցիների կողմից հեռահաղորդակցության ոլորտում ծառայություններ մատուցող ընկերությունների կողմից օգտագործվող հաճախականությունների և տեխնիկական միջոցների վրա ներազդելու եղանակով։
Ադրբեջանը օգտագործում է ցանկացած մեթոդ Արցախի բնակչության իրավունքները ոտնահարելու և անհարմարություններ պատճառելու նպատակով: Կոնկրետ այս պարագայում ադրբեջանական կողմի գործողությունները խոչընդոտներ են ստեղծում Արցախի ժողովրդի՝ հեռախոսային և հաղորդակցության այլ ձևերից օգտվելու ազատության և տեղեկացված լինելու իրավունքի համար։
ՄԻՊ աշխատակազմ ստացված պարզաբանումների համաձայն՝ հարցը ներակայացվել է ռուս խաղաղապահների ուշադրությանը, պետական իրավասու մարմինների կողմից աշխատանքներ են տարվում տեխնիկական հզորությունների կատարելագործման և ստեղծված իրավիճակը շտկելու ուղղությամբ։

Омбудсмен Арцаха сообщает об устраиваемых Азербайджаном помехах в мобильной связи и интернете
На всей территории Республики Арцах некоторое время средства  телекоммуникации работают с перебоями, в частности -  мобильная связь и Интернет. В некоторых общинах население полностью лишено доступа к средствам связи.
Об этом на своей странице в Facebook сообщил Защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян.
По словам Степаняна,   учитывая множество поступивших сигналов   по данному вопросу, Офис Защитника прав человека провел расследование, и, в частности, были получены разъяснения по   от соответствующих подразделений Министерства территориального управления Арцахской Республики и ЗАО «Карабах Телеком».
«Собранные доказательства подтверждают, что доступ к мобильной связи и  Интернету   на территории Арцаха ограничен тем, что  азербайджанцы воздействуют  на частоты и технические средства, используемые компаниями, предоставляющими телекоммуникационные услуги.
Азербайджан использует любые методы, чтобы нарушить права народа Арцаха и причинить неудобства.  В данном конкретном случае действия азербайджанской стороны создают препятствия для реализации права народа Арцаха на свободу использования иных  средств телефонной связи и быть информированным», - написал Степанян.