Ապաշրջափակումը չի կարող տեղի ունենալ Հայաստանի և Արցախի անվտանգային շահերի հաշվին. Կառավարության ծրագիր
Սահմանակից երկրների հետ հարաբերությունների խորացումը կամ կարգավորումը Հայաստանի կառավարության արտաքին քաղաքականության կարևոր ուղղություններից է լինելու:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝  այս մասին ասված է ՀՀ կառավարության 2021-2026 թվականների գործունեության ծրագրում:
Նշվում է, որ տարածաշրջանի խաղաղությունը և կայունությունը կառավարության երկարատև ռազմավարությունն է: «Թշնամության խորացումը սպառնալիք է տարածաշրջանի կայունության և անվտանգության համար: Թշնամության հաղթահարումը կարող է դառնալ տարածաշրջանային արտաքին քաղաքական օրակարգի առանցք: Ապաշրջափակումը պետք է լինի Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից մեկը: Միաժամանակ այս գործընթացը չի կարող տեղի ունենալ Հայաստանի ու Արցախի անվտանգային և  կենսական շահերի հաշվին»,- ասված է ծրագրում:
Նշվում է, որ տարածաշրջանի ապաշրջափակմանն ուղղված Կառավարության արտաքին քաղաքական ջանքերը, մյուս դերակատարների կողմից կառուցողական դիրքորոշման ցուցաբերման դեպքում, կհանգեցնեն տարածաշրջանում խաղաղ և  փոխշահավետ գոյակցության մթնոլորտի ձևավորմանը: Այս տեսանկյունից առանցքային է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և  2021 թվականի հունվարի 11-ի Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության և  Ադրբեջանի Հանրապետության ղեկավարների կողմից ստորագրված եռակողմ հայտարարություններով նախատեսված քայլերի ամբողջական և  անվերապահ իրագործումը:
Կառավարությունը համոզված է, որ տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության, կայունության, անվտանգության ու տնտեսական զարգացման համար առանցքային են սահմանակից երկրների հետ բնականոն հարաբերությունների հաստատումը և/կամ զարգացումը։ Վրաստանի և Ադրբեջանի Հանրապետության հետ սահմանների սահմանազատումը և սահմանագծումը էական նշանակություն կունենան տարածաշրջանային կայուն միջավայրի ձևավորման համար:

Процесс разблокировки не может происходить за счет интересов безопасности Армении и Арцаха: Государственная программа
Углубление или нормализация отношений с соседними странами станет одним из важных направлений внешней политики правительства Армении. Как сообщает «Арменпресс», об этом говорится в плане действий правительства РА на 2021-2026 годы.
Утверждается, что установление мира в регионе - это долгосрочная стратегия правительства. «Усиление враждебности представляет собой угрозу стабильности и безопасности региона. Преодоление враждебности может быть в центре повестки дня региональной внешней политики. Разблокирование должно быть одним из приоритетов внешней политики Армении. В то же время этот процесс не может происходить за счет безопасности и жизненных интересов Армении и Арцаха», - говорится в программе.
Отмечается, что внешнеполитические усилия правительства по разблокированию региона, если они будут конструктивными со стороны других участников, приведут к созданию атмосферы мирного и взаимовыгодного сосуществования в регионе. С этой точки зрения ключевой является полная и безоговорочная реализация шагов, предусмотренных трехсторонними заявлениями, подписанными главами Республики Армения, Российской Федерации и Азербайджанской Республики 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года.
Правительство убеждено, что установление и/или развитие нормальных отношений с соседними странами является ключом к прочному миру, стабильности, безопасности и экономическому развитию в регионе. Демаркация границ с Грузией и с Азербайджанской Республикой будет иметь важное значение для развития стабильной региональной среды.