ՄԱԿ-ում ՀՀ Մշտական ներկայացուցչի նամակը ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարին
Հրապարակվել է ՄԱԿ-ում ՀՀ Մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանի hուլիսի 20-ի նամակը՝ ուղղված ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարին և ՄԱԿ Տնտեսական և սոցիալական խորհրդի նախագահին, որում անդրադարձ է կատարված Ադրբեջանի կողմից ՄԱԿ կայուն զարգացման բարձր մակարդակի քաղաքական ֆորումին ներկայացված երրորդ կամավոր վերանայման փաստաթղթին։
Նամակում ընդգծվում է, որ Ադրբեջանը հերթական անգամ շահարկում է ՄԱԿ շրջանակներում զեկույց ներկայացնելու գործընթացը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ ապատեղեկատվություն տարածելու նպատակով։ Ներկայացվում են 2020թ. աշնանը սանձազերծած ադրբեջանական ագրեսիայի ծանր հումանիտար և բնապահպանական հետևանքները և անդրադարձ է կատարվում Ադրբեջանի հանցավոր գործողություններից միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղելու նպատակով կիրառվող ադրբեջանական գործելակերպին։ Փաստաթուղթը հասանելի է հետևյալ հղումով

80494435_1971901686288777_1651639414662627328_n
Опубликовано письмо Постоянного представителя Республики Армения в ООН Мгера Маргаряна от 20 июля, направленное Генеральному секретарю ООН и председателю Экономического и социального совета ООН, в котором сделана ссылка на третий добровольный обзорный документ представленный Азербайджаном на политическом форуме ООН высокого уровня.
В письме подчеркивается, что Азербайджан в очередной раз манипулирует процессом подачи обзорного документа в ООН с целью распространения дезинформации о нагорно-карабахском конфликте. Также представлены тяжелые гуманитарные и экологические последствия войны, развязанной Азербайджаном осенью 2020 г. , и его преступные действия, направленные на отвлечение внимания международного сообщества от своих преступных действий.