«Մենք նույնպես համոզված ենք, որ ապագա կա»․ Սեդրակ Աճեմյանը ՝ Փաշինյանին (տեսանյութ)
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Սոցիալ Դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցության կենտրոնական վարչության ատենապետ Սեդրակ Աճեմյանի հետ: Այս մասին տեղեկացնում է Վարչապետի մամուլի ծառայությունը։
Փաշինյանը մասնավորապես նշել է․
«Հարգելի պարոն Աճեմյան, ուրախ եմ Ձեզ տեսնելու համար: Նախևառաջ, թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել հանդիպման հրավերն ընդունելու համար: Սոցիալ Դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցությունը մեր ավանդական կուսակցություններից է և էական ազդեցություն ունի նաև Սփյուռքում: Այսօրինակ շփումները շատ կարևոր են մեզ համար, որպեսզի նաև Սփյուռքի որոշակի հատվածի ձայնը լսելի լինի մեզ համար և նաև ձեր միջոցով մեր ձայնը լսելի լինի Սփյուռքի մեր հայրենակիցների համար:
Ես ծանոթացել եմ ընտրությունների վերաբերյալ Ձեր գնահատականներին և ուրախ եմ արձանագրելու, որ, ըստ էության, մեր գնահատականները համընկնում են: Եվ Հայաստանը, կարող ենք արձանագրել, որ անշրջելիորեն ընթանում է ժողովրդավարության ճանապարհով, ինչը նոր դաշտ և հնարավորություններ է ստեղծում կուսակցական և քաղաքական գործունեության համար: Հույս ունեմ, որ դա նկատելի է նաև Ձեր կողմից, տեսնում եմ, որ նկատելի է նաև Ձեր կողմից, ինչի համար շատ ուրախ եմ»
Աճեմյանը նախ շնորհավորել է Փաշինյանին, ապա նշել․ «Եվ մենք ուրախ ենք, որ այսօր վերստին Ձեզ պիտի տեսնենք վարչապետի առաջիկա աթոռին: Բնականաբար, ահագին դժվարություններ կան, և այդ ամենն ընդունելով՝ մենք, իբրև կուսակցություն, պատրաստ ենք համագործակցելու պետականության շուրջ՝ կառավարության կողքին և մասնավորաբար, Ձեր կողքին: Դա Հնչակյան կուսակցության որոշումն է՝ աշխարհասփյուռ և հայաստանյան մեր բոլոր շրջանակներում այդ տրամադրությունը շատ բարձր է: Այս օրերին բավական ոգևորություն կա մեզ մոտ՝ առաջիկան ավելի փայլուն տեսնելու քաղաքականությամբ:
Ես շատ լավ եմ հիշում ընտրական քաղաքականության ժամանակաշրջանում «Ապագա կա» կարգախոսը: Եվ իրապես՝ մենք նույնպես համոզված ենք, որ ապագա կա: Ապագան կերտելու համար մնում է համագործակցության խնդիրը, բնականաբար: Սփյուռք-Հայրենիք համագործակցության և հանդիպումների զարգացման վերաբերյալ առաջարկներ վաղուց եղել են թե՛ մեր կուսակցության, թե՛ ընդհանուր մտորումների լույսի ներքո: Առաջիկայում սպասում ենք, որ այդ համագործակցությունը լինի և համազգային մարմնի ստեղծման գաղափարն առաջ տանենք: Մեր կուսակցությունը կարծում է, որ դա օգտաշատ է ընդհանրապես, որ բարձր գնահատականով ցույց տանք, որ ապագա կա: «Ապագա կա» կարգախոսն ինձ համար շատ հետաքրքրական, սիմվոլիկ երևույթ է դարձել, անկեղծորեն, շատ անգամ նույնիսկ իմ սովորական կյանքում էլ եմ օգտագործում: Որովհետև ապագան հույսն է ընդհանրապես՝ արտագաղթի դեմ և այլն: Շատ այլ երևույթներ կան, որոնք հուզում են մեր ժողովրդին: Դրանք ամբողջացնելու համար անհրաժեշտություն է հույս ունենալ: Հույսը ինքնին ապագան է: Այդպիսին է մեր համոզմունքը»:
Զրուցակիցները քննարկել են Սփյուռք-Հայրենիք կապերի ամրապնդմանը, համազգային ներուժի և կարողությունների համախմբմանը, հետագա գործակցության հեռանկարներին վերաբերող հարցեր:

«Мы тоже уверены, что будущее есть»: Седрак Ачемян - Пашиняну (видео)
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян встретился с председателем Центрального правления Социал-демократической партии "Гнчакян" Седраком Ачемяном.
Никол Пашинян: Уважаемый господин Ачемян, рад вас видеть. Прежде всего, позвольте поблагодарить вас за то, что вы приняли приглашение на встречу. Партия социал-демократов «Гнчакян» - одна из наших традиционных партий, она также имеет значительное влияние в диаспоре. Такие контакты очень важны для нас, чтобы голос определенной части диаспоры был услышан нами, а через вас наш голос был услышан нашими соотечественниками в диаспоре.
Я ознакомился с вашими оценками выборов и рад отметить, что на самом деле наши оценки совпадают. А Армения, мы можем констатировать, что она необратимо идет по пути демократии, что создает новое поле, новые возможности для партийно-политической деятельности. Надеюсь, это заметно для вас, я вижу, что это заметно для вас, чему я очень рад. Добро пожаловать.
Седрак Ачемян: Я благодарен за эту встречу. Прежде всего, я поздравляю наш народ, прежде всего, за то, что он своими мыслями направил эти выборы в правильное русло. И мы рады видеть вас сегодня снова в качестве будущего премьер-министра. Естественно, трудностей много, и, принимая все это, мы, как партия, готовы сотрудничать по вопросам государственности, быть рядом с правительством, в частности, рядом с вами. Это решение партии «Гнчакян», такое настроение очень высоко во всех наших кругах вокруг Армении. В наши дни мы очень воодушевлены политикой видения будущего более светлым.
Я очень хорошо помню лозунг «Есть будущее» в период предвыборной политики. И действительно, мы также убеждены в том, что будущее есть. Вопрос сотрудничества, конечно же, остается за построением будущего. Предложения по развитию сотрудничества и встреч диаспоры и отечества давно были в свете как наших партийных, так и общих мыслей. Мы ждем этого сотрудничества в ближайшем будущем, чтобы продвинуть идею создания национального органа. Наша партия считает, что в целом полезно показать с высокой оценкой, что есть будущее. Слоган «есть будущее» стал для меня очень интересным, символическим явлением, честно говоря, я его использую много раз, даже в обычной жизни. Потому что будущее - это надежда вообще, против эмиграции и так далее. Есть много других событий, которые волнуют наш народ. Чтобы их выполнить, нужно надеяться. Надежда - это само будущее. Это наша вера.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с укреплением связей между диаспорой и Родиной, укреплением национального потенциала и возможностей, а также перспективы дальнейшего сотрудничества.