ԱՄՆ պետքարտուղարության հայտարարությունը
Միացյալ Նահանգները շնորհավորում է Հայաստանի ժողովրդին հունիսի 20-ի խորհրդարանական ընտրությունների կապակցությամբ։ Այս մասին նշված է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի հայտարարության մեջ։
ԱՄՆ պետքարտուղարության մամուլի խոսնակ Նեդ Փրայսի հայտարարությունը
Հայաստանի խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ Միացյալ Նահանգները շնորհավորում է Հայաստանի ժողովրդին հունիսի 20-ի խորհրդարանական ընտրությունների կապակցությամբ։ Մենք ողջունում ենք ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ Ընտրական դիտողական առաքելության ընդհանուր դրական գնահատականը։ Ուրախալի է, որ ԺՀՄԻԳ-ի նախնական եզրակացություններով ընդհանուր առմամբ ապահովվել է հարգանք ընտրողների մարդու իրավունքների ու հիմնարար իրավունքների նկատմամբ, մրցապայքարի դուրս եկած ուժերը կարողացել են ազատ քարոզչություն իրականացնել , և ԺՀՄԻԳ-ը դրական է գնահատել քվեարկության օրվա քվեների հաշվարկը։
Մենք կիսում ենք ԺՀՄԻԳ-ի մտահոգությունները մրցապայքարի հիմնական ուժերի շրջանում տիրող սուր բևեռացվածության և բորբոքիչ հռետորաբանության վերաբերյալ։ Հայաստանի բոլոր քաղաքական ուժերին հորդորում ենք հաստատվելուն պես հարգել այս ընտրությունների արդյունքները, մտահոգության տեղիք տվող հարցերի կարգավորման համար կիրառել ընտրաբողոքների համար սահմանված իրավական գործընթացը և խուսափել քաղաքական հաշվեհարդարներից, որպեսզի Հայաստանը շարունակի հետամուտ լինել իր ինքնիշխան, ժողովրդավարական, խաղաղ ու բարեկեցիկ ապագային։
Միացյալ Նահանգները պատրաստ է ամրապնդել ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների վրա հիմնված իր գործընկերությունը Հայաստանի հետ։ Մենք գովեստով ենք արձանագրում առաջընթացը, որ Հայաստանն ունեցել է բարեփոխումների ու կոռուպցիայի դեմ պայքարի իր ջանքերում և խրախուսում ենք Հայաստանին շարունակել ընթացքն այդ ճանապարհով՝ հայ ժողովրդի 2018թ․ գարնանն արտահայտած հավակնություններին համահունչ։
Բոլոր կողմերին հորդորում ենք հարգել իրավունքի գերակայությունը և ժողովրդավարական սկզբունքները և սպասում ենք Հայաստանի նոր կառավարության հետ մեր աշխատանքին՝ միտված երկկողմ հարաբերությունների ու համագործակցության մեծացմանը։
Գովեստով ենք արձանագրում դեսպան Լին Թրեյսիի և Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանության անձնակազմի ամուր ու շարունակական աջակցությունը՝ ուղղված Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացմանը։ Նրանց նվիրվածության ու եռանդագին աշխատանքի միջոցով մենք կշարունակենք խորացնել հայ-ամերիկյան գործընկերությունը։

Заявление Госдепартамента США
Соединенные Штаты поздравляют народ Армении с парламентскими выборами 20 июня. Об этом говорится в заявлении официального представителя Госдепартамента США Неда Прайса.
«Мы приветствуем в целом положительную оценку Миссии ОБСЕ/БДИПЧ по наблюдению за выборами. Отрадно, что предварительные выводы БДИПЧ в целом обеспечили соблюдение прав человека и основных прав избирателей, и что противоборствующие силы смогли свободно проводить агитацию. Мы разделяем озабоченность БДИПЧ чрезмерной перенасыщенностью и подстрекательской риторикой основных сил в конкурентной борьбе. Мы призываем все политические силы Армении уважать результаты этих выборов, как только они будут объявлены, для решения проблем, вызывающих озабоченность использовать правовые процессы, установленные для выборов, и воздерживаться от политических вендетт, чтобы Армения могла следовать по пути суверенного, демократического, мирного и благополучного будущего».
Соединенные Штаты готовы укреплять партнерство с Арменией на основе общих демократических ценностей. Отмечается, что они высоко оценивают прогресс, достигнутый Арменией в своих усилиях в области реформ и борьбы с коррупцией. США поощряют Армению продолжать этот путь в соответствии с устремлениями армянского народа, проявленными весной 2018 года.
«Мы призываем все стороны уважать верховенство закона, демократические принципы и надеемся на нашу работу с новым правительством Армении, направленную на укрепление двусторонних отношений и сотрудничества. С похвалой признаем твердую и продолжительную поддержку посла Лин Трейси и сотрудников посольства США в Армении, направленную на демократическое развитие Армении. Благодаря их самоотверженности и упорному труду мы продолжим углублять армяно-американское партнерство», - говорится в заявлении Госдепартамента США.