ՀՀ-ում ԵՄ դեսպանը բոլոր կողմերին կոչ է արել նպաստել ընտրությունների խաղաղ անցկացմանը
Աջակցիր «Ա1+»-ին2021-ի հունիսի 17-ին ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինի նախաձեռնությամբ՝ ՄԱԶԾ Հայաստանի, «ՕքսիՋեն» Հայաստան հիմնադրամի և երկու տեղական դիտորդական խմբերի ՝ «Ականատես» դիտորդական առաքելության և «Անկախ դիտորդ»-ի ներկայացուցիչները հանդիպեցին՝ ընդգծելու Հայաստանում ժողովրդավարական ընտրական գործընթացների ամրապնդման գործում ԵՄ կարևոր ներդրումները:
Կազմակերպությունները ԵՄ ընտրական ֆինանսավորման հիմնական շահառուներն են․ նրանք տրամադրում են տեխնիկական ընտրական օժանդակություն և աջակցում են քաղաքացիներին տեղեկատվության և մասնակցության հասանելիությունը ապահովելու գործում: «Միավորվելու և ճգնաժամը հաշտության ու համերաշխության ոգով հաղթահարելու Ժամանակն է: Հայ ազգի բոլոր սերունդներն արժանի են ունենալ ավելի լավ ապագա՝ խաղաղությամբ և կայունությամբ։ Հույս ունենք՝ Հայաստանը կղեկավարվի համագործակցության, պատասխանատվության և փոխադարձ հարգանքի ոգով: Ես կոչ եմ անում ընտրություններում ներգրավված բոլոր շահագրգիռ կողմերին, նրանց աջակիցներին և բոլոր նրանց, ովքեր օգտվում են ԶԼՄ-ներից և սոցիալական մեդիայի ցանցերից, ավելացնել ջանքերը՝ նպաստելու, որպեսզի հունիսի 20-ին հաղթանակի ժողովրդավարությունը՝ հայ երեխաների ապագայի համար», հայտարարեց ԵՄ դեսպան Ա․ Վիկտորինը։
Վերջին տարիներին ԵՄ-ն հավելել է ժողովրդավարացման և ընտրական բարեփոխումների ուղղությամբ ներդրումները: 2021-ի ընտրությունների շեմին ԵՄ-ը կրկին հանդես գալով որպես առատաձեռն դոնոր՝ հատկացնում է շուրջ 1 միլիոն եվրո ծավալի ֆինանսական աջակցություն։ Հանդիսանալով ամենախոշոր դոնորը՝ ԵՄ-ը, ԵՄ անդամ մի քանի պետությունների հետ միասին՝ որպես «Team Europe» կրկին ցուցաբերում է իր կարևոր ներդրումը։

Посол ЕС в Армении призвала все стороны способствовать проведению мирных выборов
По инициативе руководителя делегации ЕС в Армении, посла Андреа Викторин 17 июня представители ПРООН в Армении, OxYGen Armenia и двух местных групп наблюдателей - «Очевидец» и «Независимый наблюдатель», встретились, чтобы подчеркнуть важность вклада ЕС в укрепление демократических избирательных процессов в Армении.
Организации являются основными получателями электорального финансирования ЕС, они оказывают техническую помощь в проведении выборов, помогают гражданам в доступе к информации и участию.
«Пора объединиться и преодолеть кризис в духе примирения и солидарности. Все поколения армян заслуживают лучшего будущего в мире и стабильности. Мы надеемся, что в Армении будут править в духе сотрудничества, ответственности и взаимного уважения. Я призываю всех участников избирательного процесса, их сторонников и тех, кто использует средства массовой информации и социальные сети, активизировать усилия, чтобы сделать 20 июня днем победы демократии во имя будущего армянских детей», - заявила посол Викторин.
В последние годы ЕС увеличил свои инвестиции в демократизацию и избирательную реформу. На выборах в начале 2021 года ЕС снова станет щедрым донором с финансовой поддержкой почти в 1 миллион евро. Как крупнейший донор, ЕС снова вносит важный вклад вместе с несколькими странами-членами ЕС в качестве «Team Europe».