«Դոգ» մականունով հայտնի Վարդան Ղուկասյանի կուսակցությունը բացառում է ՔՊ-ի հետ համագործակցությունը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՔարոզարշավի առաջին օրվանից «Հայոց Հայրենիք» կուսակցությունը մարզերում է եղել, սակայն առանց միջադեպերի քարոզչությունը չի անցել։ Շիրակի մարզում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության մոտից անհայտ անձինք մոտեցել և փորձել են խոչընդոտել նրանց աշխատանքը։ «Ա1+»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց կուսակցության ղեկավար Անահիտ Եղոյանը, որը ցուցակում երկրորդն է։
Նա նշեց նաև, որ այդ գործով երեք քրեական գործ են հարուցել։
Սակայն դա խոչընդոտումների միակ դեպքը չէր և ինչպես ներկայացրեց կուսակցության ղեկավարը, Սյունիքի մարզում, երբ իրենք իրազեկել են իրենց կուսակցության մասին, մի քանի մեքենաներ բարձր ազդանշաններով փորձել են խլեցնել իրենց ձայնը։
«Գնում ենք մարզեր, կանգնում ենք գյուղերում, զրուցում ենք, բուկլետներ ենք բաժանում մարդկանց, նրանք իրենց առաջարկություններն են անում։ Այս պահին մեր երիտասարդներն իրազեկում են Գեղարքունիքի մարզում և Երևանում», - ասաց Անահիտ Եղոյանը։
Ինչպես շատերը, «Հայոց Հայրենիք» կուսակցությունը նույնպես կարծում է, որ այս քարոզարշավի մթնոլորտը բավականին լարված է․ «Երեք տարի ՀՀ-ում քաղաքացիներին բաժանել են սևերի և սպիտակների ու ըստ դրա՝ բոլորն էլ հասկանում են, որ քարոզարշավն ընթանում է ոչ նորմալ ֆորմատով։ Ինչպես ասացի, մեզ խոչընդոտում են, այսինքն մեզ բաժանել են սևերի, ոմանք իրենց համարում են սպիտակ»։
Եթե ևս երկու օր շարունակվի այս ագրեսիվ մթնոլորտը, Անահիտ Եղոյանի խոսքով, հետընտրական գործընթացները շատ ցավալի կլինեն Հայաստանի համար և բախումներն էլ անխուսափելի կլինեն։
Հետագայում այլ քաղաքական ուժերի հետ համագործակցության վերաբերյալ նա նշեց, որ միանշանակ բացառում են «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հետ համագործակցությունը, իսկ մնացած ուժերի հետ համագործակցության հարցը կուսակցությանը դեռևս կքննարկի։
«Հանրային» հեռուստաընկերության կազմակերպած առաջին համարների բանավեճին «Հայոց Հայրենիք» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Արտակ Գալստյանը միանշանակ կմասնակցի, նշեց Անահիտ Եղոյանը։
««Հայոց Հայրենիք» կուսակցության նախընտրական ծրագիրը գրված չէ քաղաքացու ականջը շոյելու և սուտ խոստումների համար։ Մեր ծրագրերը իրատեսական են և ունեն իրենց ճանապարհային քարտեզը և վերաբերում են սոցիալ-տնտեսական բարեփոխումներին, դատաիրավական բարեփոխումներին, ֆինանսական համակարգին, ուժային կառույցների համակարգին, կրթական և առողջապահական ոլորտներին։ Այսինքն, ունենք հստակ բարեփոխումների փաթեթ, որ իշխանության գալու պարագայում պատրաստվում ենք իրականացնել շատ կարճ ժամանակահատվածում», - ասաց Անահիտ Եղոյանը։
Ի դեպ, ռազմական ոստիկանության նախկին աշխատակից՝ «Դոգ» մականունով հայտնի Վարդան Ղուկասյանը «Հայոց Հայրենիք» կուսակցության արտասահմանյան կառույցների գլխավոր հանձնակատարն է։ Ինչպես նշեց Անահիտ Եղոյանը, նա ընտրություններին մասնակցելու իրավունք չուներ, քանի որ վերջին 4 տարում մշտապես Հայաստանում չէր բնակվել։

Сотрудничество с ГД исключено: глава «Родины Армян»
С первого дня агитационной кампании партия «Родина Армян» была в регионах, однако кампания прошла не без инцидентов. В Ширакской области неизвестные лица из партии «Гражданский договор» подошли и попытались препятствовать их работе. В беседе с «А1+» об этом сказала глава партии Анаит Егоян. Она также отметила, что по этому делу возбуждено три уголовных дела.
Однако это не было единственным случаем препятствий и, как представила глава партии, в Сюникской области, когда они проинформировали о своей партии, несколько автомобилей пытались заглушить их голос громкой сигнализацией.
«Мы идём в регионы, становимся в сёлах, беседуем, раздаём людям буклеты, они делают свои предложения. В настоящее время молодёжь информирует в Гегаркуникской области и Ереване», - сказала Анаит Егоян.
Как и многие, партия «Родина Армян» также считает, что атмосфера этой агитационной кампания довольно напряжённая: « Три года граждан в РА делили на чёрных и белых, и все понимают, что агитационная кампания проходит не в нормальном формате. Как я сказала, нам препятствуют, т. е. нас причислили к чёрным, некоторые считают себя белыми».
Если эта агрессивная атмосфера продлится ещё пару дней, по словам Анаит Егоян, поствыборные процессы станут очень болезненными для Армении, и столкновения будут неизбежны.
Касательно дальнейшего сотрудничества с  другими политическими силами она отметила, что однозначно исключают сотрудничество с партией «Гражданский договор», а вопрос сотрудничества с остальными силами партия ещё будет обсуждать.
Кандидат в премьер-министры от партии «Родина Армян» Артак Галстян однозначно примет участие в дебатах первых номеров, организованных «Общественной» телекомпанией, отметила Анаит Егоян.
«Предвыборная программа партии “Родина Армян” не написана для того, чтобы ласкать уши граждан и давать ложные обещания. Наши программы реалистичны и имеют свою дорожную карту и касаются социально-экономических реформ, судебно-правовых реформ, финансовой системы, системы силовых структур, образовательных и здравоохранительных сфер. То есть, у нас есть конкретный пакет реформ, которые собираемся осуществить в очень короткий период в случае прихода к власти», - сказала Анаит Егоян