ԵԽ գլխավոր քարտուղարը պատասխանել է Արմեն Սարգսյանի նամակին
Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը պատասխանել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի՝ Ադրբեջանի կողմից պահվող բոլոր հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց շուտափույթ վերադարձի վերաբերյալ նամակին:
«Մենք շարունակում ենք ուշադիր հետևել Լեռնային Ղարաբաղում ու նրա շուրջ հումանիտար և մարդու իրավունքների վիճակին: Իր հերթին, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովն իր մտահոգությունն է հայտնել այն զեկույցների առնչությամբ, համաձայն որոնց՝ 2020թ. հակամարտության համատեքստում կալանավորված ոչ բոլոր անձինք են փոխանակվել»,- մասնավորապես նշել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարը:
Նա նաև տեղեկացրել է, որ ԵԽԽՎ միգրացիոն հանձնաժողովն այժմ պատրաստում է զեկույց «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության հումանիտար հետևանքները» խորագրով: «Թույլ տվեք հավաստիացնել Ձեզ, որ Եվրոպայի խորհուրդն իր մանդատի շրջանակում անելու է հնարավոր ամեն ինչ աջակցելու երկու անդամ-երկրներին՝ տարածաշրջանում հասնելու երկարաժամկետ խաղաղության ու բարգավաճման, և օգտագործելու է յուրաքանչյուր հնարավորություն` հումանիտար և մարդու իրավունքներին առնչվող հարցերը բարձրացնելու համար»,- ասված է Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչի պատասխան նամակում:

Генсек СЕ ответила на письмо Армена Саркисяна
Генеральный секретарь Совета Европы Мария Пейчинович-Бурич ответила на письмо президента Республики Армения Армена Саркисяна о скорейшем возвращении всех содержащихся в Азербайджане армянских военнопленных и гражданских лиц.
«Мы продолжаем внимательно следить за гуманитарной ситуацией и ситуацией с правами человека в Нагорном Карабахе и вокруг него. Парламентская ассамблея Совета Европы, в свою очередь,  также выразила обеспокоенность отчетами, согласно которым, были обменены не все плененные во время конфликта 2020 года», - ответила она.
Она также сообщила, что миграционная комиссия ПАСЕ в настоящее время готовит отчет «Гуманитарные последствия армяно-азербайджанского конфликта». «Позвольте заверить Вас, что Совет Европы в рамках своего мандата сделает все возможное, чтобы поддержать два государства-члена в достижении прочного мира и процветания в регионе, и будет использовать любую возможность, чтобы поднимать гуманитарные вопросы и вопросы прав человека», - говорится в ответном письме Марии Пейчинович-Бурич.