Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը ոչ միայն պատմական սխալի շտկում է, այլև՝ ճիշտ ուղերձ Թուրքիային. Արմեն Սարգսյանի նամակը՝ Բայդենին
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհակալական նամակ է հղել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին՝ հայ ժողովրդի և իր անունից երախտագիտություն հայտնելով Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու համար:
Նամակում մասնավորապես ասվում է.
«Դա համարձակ և ոգևորիչ քայլ է, որին սպասել ենք ավելի քան մեկ դար, և որը կարևոր է ամբողջ աշխարհի հայերի, այդ թվում՝ ամերիկահայերի համար, որոնք իրենց ողջ կյանքի ընթացքում ջանք և եռանդ չեն խնայել հանուն ճանաչման, և բոլոր նրանց համար, ովքեր արդարություն են փնտրել:
Հայաստանը նաև մեծապես գնահատում է 2019 թվականին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը, որին հաջորդել էր ԱՄՆ Սենատի միասնական որոշումը: Նախագահի ուղերձը Միացյալ Նահանգների կողմից Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչման գործընթացում վճռորոշ է: Միացյալ Նահանգներն այդ հայտարարությամբ ոչ միայն իր հարգանքի տուրքն է մատուցում՝ ի հիշատակ մարդկության դեմ այդ սարսափելի ոճրագործության զոհերի, այլև դրանով պաշտպանում է մարդու իրավունքները, համընդհանուր արժեքները, ազատությունը և ժողովրդավարությունը:
Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումն ու դատապարտումը կնպաստեն ողջ աշխարհում ցեղասպանությունների կանխարգելմանը և անպատժելիության վերացմանը:
Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը ոչ միայն պատմական սխալի շտկում է, այլև՝ հստակ ուղերձ Թուրքիային՝ զերծ մնալ իր նկրտումներից պայթյունավտանգ այս տարածաշրջանում»:
Նախագահ Սարգսյանը նամակում անդրադարձել է նաև հայ-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին՝ նշելով, որ Հայաստանն ու Միացյալ Նահանգները մշտապես կարևորել են ամուր գործընկերային հարաբերությունները՝ հիմնված փոխվստահության և այն խորացնելու պատրաստակամության վրա. «Կա ԱՄՆ-Հայաստան հարաբերությունները ուժեղացնելու և երկկողմ ու բազմակողմ օրակարգը համալրելու մեծ ներուժ:
Տնտեսության, նոր տեխնոլոգիաների, կենսատեխնոլոգիայի, արհեստական բանականության և այլ ոլորտներում համագործակցությունը խոստումնալից կարող է լինել երկկողմ հարաբերությունների համատեքստում:
Իմ լիարժեք պատրաստակամությունն եմ հայտնում տքնաջան աշխատելու  Ձեզ հետ՝ հասնելու այս կարևոր նպատակներին»:

Признание Геноцида армян является не только исправлением исторической ошибки, но и четким посланием Турции: письмо Армена Саркисяна Байдену
Президент Республики Армения Армен Саркисян направил президенту США Джо Байдену благодарственное письмо, в котором от имени армянского народа выразил признательность за признание Геноцида армян.
«Это смелый и вдохновляющий шаг, которого мы ждали более века, который важен для армян всего мира, в том числе и для американцев армянского происхождения, которые всю свою жизнь не жалели усилий для признания Геноцида, для всех тех, кто стремится к справедливости.
Армения высоко ценит и признание Геноцида армян Палатой представителей США в 2019 году, за которым последовало совместное решение Сената США. Послание президента имеет решающее значение в процессе официального признания Геноцида армян Соединенными Штатами. Этим заявлением Соединенные Штаты не только воздают должное жертвам этого ужасного преступления против человечности, но также защищают права человека, универсальные ценности, свободу и демократию.
Международное признание и осуждение Геноцида армян будут способствовать предотвращению геноцидов и устранению безнаказанности во всем мире.
Признание Геноцида армян является не только исправлением исторической ошибки, но и четким посланием Турции воздержаться от своих устремлений в этом взрывоопасном регионе».
Президент Саркисян в письме коснулся и перспектив развития армяно-американских отношений, отметив, что Армения и США всегда придавали важность прочным партнерским отношениям, основанным на взаимном доверии и готовности углублять их. «Есть большой потенциал для усиления отношений США-Армения и пополнения двусторонней и многосторонней повестки.
Сотрудничество в сферах экономики, новых технологий, биотехнологий, искусственного интеллекта и в других сферах может быть многообещающим в контексте двусторонних отношений. Выражаю свою полную готовность к усердной работе с Вами для достижения этих важных целей».