Արցախում արդյունաբերական արտադրությունը կտրուկ նվազել է հանքարդյունաբերության կրճատման հետևանքով
Արցախի էկոնոմիկայի և գյուղատնտեսության նախարարության աշխատակազմի տնտեսական զարգացման վարչության պետ Բելլա Պետրոսյանը Արցախպրեսին  տված հարցազրույցում անդրադարձել է պատերազմի հետևանքով տնտեսության ու արտադրական ենթակառուցվածքների կրած վնասներին և վերականգնման միջոցառումներին:
Հարցազրույցը ստորև.
-Որ փուլում է գտնվում  պատերազմի հետևանքով վնասված արտադրական ենթակառուցվածքների ու արտադրամասերի վերականգնման գործընթացը:
Արցախի կառավարությունը նախորդ տարվա դեկտեմբերից ձեռնամուխ է եղել պատերազմական գործողությունների հետևանքով վնասված արտադրական նշանակության շենք շինությունների գույքագրման աշխատանքների իրականացմանը: Մասնավորապես, ստեղծվել է միջգերատեսչական հանձնաժողով, որը զբաղվում է վնասների գույքագրմամբ և գնահատմամբ: Այդ աշխատանքների ավարտից հետո կառավարությունն արդեն կսահմանի աջակցության կամ փոխհատուցման համապատասխան կարգ:
-Նախնական տվյալներով՝ հետպատերազմյան ժամանակահատվածում որքանով են կրճատվել արտադրության ծավալներն ու ինչի հետևանքով:
- Պատերազմից հետո, 2021թ. հունվար ամսում Արցախի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը նախորդ տարվա նկատմամբ կրկնակի նվազել է: Արցախի Հանրապետության արդյունաբերական արտադրության ծավալը անցած տարի կրճատվել է 36,5 տոկոսով, այդ թվում՝ միայն դեկտեմբեր ամսվա ընթացքում՝ 60 տոկոսով: Այնուհետև՝ 2021 թվականի հունվարին՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ արդյունաբերական արտադրության ծավալը կրճատվել է 71,7 տոկոսով: Մասնավորապես հանքարդյունաբերության ծավալը տարեկան կտրվածքով կրճատվել է 20 տոկոսով, այդ թվում՝ միայն անցած տարվա դեկտեմբերին՝ 96 տոկոսով,իսկ մշակող արդյունաբերության ծավալը կրճատվել է 63 տոկոսով: Տարվա ընթացքում համեմատաբար ոչ էական է եղել սննդամթերքի արտադրության կրճատումը ` 3 տոկոս /դեկտեմբերի` 20 տոկոս կրճատման հաշվին/:Արդյունաբերական արտադրության ծավալի կտրուկ նվազումը գրանցվել է արդյունաբերության բոլոր ճյուղերում: Այդուհանդերձ, կարելի է ասել, որ նշված ցուցանիշն առավել մեծ չափով պայմանավորվել է նրանով, որ հանքարդյունաբերության ոլորտում 2021 թվականի հունվար ամսում աշխատանքներ գրեթե չեն իրականացվել (նվազումը՝ 99.9տոկոս):Նույն ժամանակահատվածում մշակող արդյունաբերության 36 տոկոսով անկումը մեծամասամբ պայմանավորվել է սննդամթերքի և հագուստի արտադրության  կրճատմամբ: Միաժամանակ հատկանշական է՝ տվյալ ժամանակաշրջանում մշակող արդյունաբերության որոշ արտադրությունների աճը. Օրինակ՝ խմիչքների, սղոցանյութի, դռների և պատուհանների:
Էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը՝ 2020 թվականի դեկտեմբեր ամսում կազմել է ընդամենը 20 մլն կՎտ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի՝ շուրջ 100 մլն կՎտ-ի փոխարեն:Այս տարվա հունվարին էլեկտրաէներգիայի արտադրությունն Արցախում կազմել է 7,3 մլն կՎտ: Շինարարական աշխատանքների ծավալը 2020 թ. հոկտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին կրճատվել է 56 տոկոսով, իսկ 2021 թվականի հունվարին՝ նախորդ տարվա հունվարի համեմատ՝ 53 տոկոսով:
Հնարավո՞ր է, որ իրենց գործունեությունը վերականգնեն արցախյան այն հայտնի ապրանքանիշները, որոնց արտադրամասերը մնացել են ադրբեջանական վերահսկողության ներքո գտնվող բնակավայրերում:  Այդ ուղղությամբ աշխատանքներ առկա են:
- Կառավարությունը հակված է տեղական արտադրողների գործունեության վերսկսման համար ստեղծել բարենպաստ պայմաններ:Խոսքը վերաբերում է ոչ միայն հայտնի ապրանքանիշներին:Հնարավորության դեպքում, թերևս, բոլոր արտադրողներն էլ ցանկություն կունենան վերագործարկելու իրենց արտադրությունը:Այս ուղղությամբ պետական հստակ ծրագրեր դեռևս մշակված չեն:
-Կա՞ն աջակցության այլ ծրագրեր՝ նախատեսված սկսնակ գործարարներին՝  արտադրական գործունեությամբ զբաղվելու համար:
- Արցախում մշակվել է հարկային արտոնությունների փաթեթ, որն առավել դյուրին ու գրավիչ կդարձնի տեղում բիզնես գործունեությունը:Խոսքը վերաբերում է, մասնավորապես, հետևյալ հարկային արտոնություններին՝ 2020-2022 թվականների ընթացքում շահութահարկի վճարումից ազատվել է հարկ վճարողների մեծամասնությունը: Նվազեցվել է վարձու և քաղաքացիաիրավական պայմանագրերով աշխատող ֆիզիկական անձանցից պահվող  եկամտային հարկի դրույքաչափը` սահմանվելով 2021 թվականին 15 տոկոս, 2022 թվականին՝ 14 տոկոս,  իսկ 2023 թ. հունվարի 1-ից` 13 տոկոս:
Բացառապես՝ գյուղատնտեսական արտադրանքի արտադրությամբ զբաղված՝ հարկ վճարողի մոտ վարձու աշխատանք կատարող ֆիզիկական անձանց համար, աշխատավարձից և դրան հավասարեցված եկամուտներից եկամտային հարկը սահմանվել  է 3 տոկոս:Հարկ վճարողները 3 տարի ժամկետով ազատվել են հաստատագրված և արտոնագրային վճարների կատարումից: Մինչև 2020 թվականի հոկտեմբերի 1-ը ստացված վարկերի և դրանց համար վճարված տոկոսների փոխհատուցման նպատակով վերադարձվում է հաշվարկված հարկերի հանրագումարի 50 տոկոսը:Վեց ամիս ժամկետով տրվում է պետական աջակցություն՝ կազմակերպության վարձու աշխատողների աշխատավարձի և դրան հավասարեցված վճարումների մասով հաշվարկված և վճարված եկամտային հարկի գումարի չափով:
Առաջիկայում ևս Արցախի Հանրապետության էկոնոմիկայի և գյուղատնտեսության նախարարության կողմից հնարավոր է առաջարկվեն աջակցության ծրագրեր, որոնց մասին հանրությունը պատշաճ կերպով կիրազեկվի:

Из-за сокращения горнорудной промышленности в Арцахе резко сократилось и промышленное производство
Поддержи А1+!В беседе с «Арцахпресс» начальник отдела экономического развития Министерства экономики Арцаха Белла Петросян обратилась к вопросу ущерба, нанесенного войной экономике и производственной инфраструктуре и к восстановительным мерам.
- На каком этапе процесс восстановления производственной инфраструктуры и цехов пострадавших от войны?
- Правительство Арцаха с декабря прошлого года проводит инвентаризацию промышленных зданий, пострадавших в результате войны. В частности, создана Межведомственная комиссия по инвентаризации и оценке ущерба. По завершении этой работы правительство установит соответствующий порядок предоставления содействия или компенсации.
- По предварительным данным, насколько снизились объемы производства в послевоенный период и с какими последствиями?
- После войны в январе 2021 года индекс экономической активности Арцаха снизился вдвое по сравнению с предыдущим годом. Объем промышленного производства Республики Арцах в прошлом году снизился на 36,5%, в том числе только в декабре на 60%. В январе 2021 года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года объем промышленного производства снизился на 71,7%. В частности, объем горнодобывающей промышленности снизился на 20% в годовом исчислении, в том числе на 96% в декабре прошлого года, а объем обрабатывающей промышленности снизился на 63%. Спад производства продуктов питания в течение года был относительно незначительным - 3% (из-за 20% сокращения в декабре). Резкое падение промышленного производства зафиксировано во всех отраслях промышленности. Однако можно сказать, что эта цифра во многом связана с тем, что в горнодобывающем секторе в январе 2021 года работы практически не проводились (снижение на 99,9%). В то же время рост некоторых производств обрабатывающей промышленности в рассматриваемый период заметен. Например, производство напитков, опилок, дверей и окон.
Производство электроэнергии в декабре 2020 года составило всего 20 миллионов киловатт вместо почти 100 миллионов киловатт за аналогичный период прошлого года. В январе этого года производство электроэнергии в Арцахе составило 7,3 миллиона киловатт. Объем строительных работ в октябре-декабре 2020 года снизился на 56%, а в январе 2021 года - на 53% по сравнению с январем прошлого года.
- Возможно ли возобновление деятельности известных арцахских брендов, заводы которых остались в населенных пунктах, подконтрольных Азербайджану? Ведутся ли в этом направлении работы?
- Правительство стремится создать благоприятные условия для возобновления работы местных производителей. Это касается не только известных брендов. По крайней мере, все производители захотят возобновить свое производство.
- Существуют ли другие программы содействия начинающим предпринимателям, занимающимся производственной деятельностью?
- В Арцахе разработан пакет налоговых льгот, который ведение бизнеса на месте сделает проще и привлекательнее. Ставка подоходного налога для физических лиц, работающих по гражданско-правовым договорам, в 2021 году снижена до 15 процентов, 14 процентов будет в 2022 году и с 1 января 2023 года - 13 процентов. Для физических лиц, занимающихся производством сельскохозяйственной продукции и нанятых налогоплательщиком, подоходный налог с заработной платы и приравненного к ней дохода установлен в размере 3%. Плательщики освобождаются от фиксированных патентных налогов сроком на 3 года. С целью возмещения кредитов и выплаченных процентов, полученных до 1 октября 2020 года, возвращаются 50% от общей суммы начисленных налогов.
В ближайшее время Министерство экономики Республики Арцах предложит и другие программы содействия, о которых общественность должным образом будет проинформирована.