Արսեն Առաքելյանը վերընտրվեց ՀՀ ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի տնօրենի պաշտոնում
Սույն թվականի մարտի 3-ին ՀՀ ԳԱԱ նախագահությունը ՀՀ ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի տնօրենի պաշտոնում միաձայն վերընտրեց Արսեն Առաքելյանին:
Արսեն Առաքելյանը ծնվել է 1979թ-ն` Երևանում: Ավարտել է ԵՊՀ Կենսաբանության ֆակուլտետը: 2004թ-ին պաշտպանել է թեկնածուական ատենախոսություն: 2020թ-ից կենսաբանական գիտությունների դոկտոր է:
Արսեն Առաքելյանի գիտական ուղղություններն են` կենսաինֆորմատիկայի մեթոդների կիրառմամբ գեների էքսպրեսիայի վերլուծության և ազդանշանային ցանցերի վերակառուցման նոր ալգորիթմերի մշակում, գենոմիկա, տրանսկրիպտոմիկա,  մարդու բազմագործոն հիվանդությունների ժամանակ կենսաբանական ուղիների ակտիվության փոփոխությունների գնահատում:
Արսեն Առաքելյանը 206 գիտական աշխատության հեղինակ է, այդ թվում՝ գրքերում՝ 7, գիտական ամսագրերում՝ 121, գիտաժողովների հավաքածուներում՝ 78 աշխատության: Ունի «Թեսթ-համակարգ շիզոֆրենիայի մոլեկուլային ախտորոշման համար» արտոնագիր՝ համահեղինակությամբ Ա.Բոյաջյանի և Ա. Խոյեցյանի:
2015թ-ից Արսեն Առաքելյանը ՀՀ ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի տնօրենն է: Միաժամանակ նա ղեկավարում է Հայ-Ռուսական համալսարանի կենսաբժշկության և ֆարմացիայի ինստիտուտը, ՀՀ ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի և ՀՀ ԳԱԱ Ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտի համատեղ «Տեղեկատվական կենսաբանության լաբորատորիա» ծրագրի համաղեկավարն է:
2012, 2014, 2018 թվականներին արժանացել է ՀՀ ԿԳՆ Գիտության կոմիտեի «Արդյունավետ գիտաշխատող» պարգևին, 2012թ-ին ճանաչվել է միջազգային գիտական հանդեսներում առավելագույն հղում ունեցող հոդվածների մրցույթի հաղթող: 2010 թ-ին ՌԴ «Կրթության, գիտության և առողջապահութլան զարգացում» ԲՀ-ի կողմից արժանացել է III կարգի դիպլոմի լավագույն գիտական մշակման համար:
Արսեն Առաքելյանը մասնակցել է 10 դրամաշնորհային ծրագրի, որից 7 ծրագրի ղեկավարն է, 2-ի համաղեկավարը և 1-ի կատարողը:
Որպես ՀՀ ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի 2021-2025թթ. զարգացման ուղղություններ՝ Արսեն Առաքելյանը իր ելույթում նշեց, որ նախատեսվում է խաղողի գենետիկական բազմազանության պահպանման շրջանակներում ստեղծել կոլեկցիոն այգի և ընդհանուր օգտագործման սեքվենավորման լաբորատորիա: Բացվելու է պալեոպրոտեոմիկայի լաբորատորիա: Հայ-Ռուսական համալսարանի բազայի վրա բացվելու է գենային ինժեներիայի լաբորատորիա: Նա կարևորեց ինստիտուտում կադրերի ներհոսքի ապահովումը, կիրառական բնույթի ծրագրերի իրականացումը, հետազոտությունների ֆինանսավորման ծավալների մեծացումը:

Арсен Аракелян переизбран на должность директора Института молекулярной биологии НАН Армении
Президиум Национальной Академии наук Республики Армения единогласно переизбрал Арсена Аракеляна на должность директора Института молекулярной биологии.
Арсен Аракелян родился в Ереване в 1979 году. Окончил биологический факультет ЕГУ. В 2004 г. защитил диссертацию. Он с 2020 года - доктор биологических наук.
Научные направления Арсена Аракеляна - анализ экспрессии генов с использованием методов биоинформатики, разработка новых алгоритмов реконструкции сигнальных сетей, геномика, транскриптомия, оценка изменений активности биологических путей при многофакторных заболеваниях человека.
Арсен Аракелян - автор 206 научных работ, в том числе, опубликованных в 7 книгах, в 121 научных журналах, 78 работ опубликованы в сборниках конференций. Он имеет патент на “Тест-систему для молекулярной диагностики шизофрении”. Работа сделана в соавторстве с А. Бояджян и А. Хоецян.
С 2015 года Арсен Аракелян - директор Института молекулярной биологии НАН Армении. Он возглавляет и Институт биомедицины и фармации Армяно-Российского университета, а также является сопредседателем программы “Лаборатория информационной биологии” Института молекулярной биологии Национальной академии наук Республики Армения и Института проблем автоматизации Национальной академии наук Республики Армения.
В 2012, 2014, 2018 годах Арсен Аракелян был награжден премией “Эффективный исследователь” Комитета науки Министерства образования и науки Республики Армения. В 2010 году награжден дипломом III степени за лучшую научную разработку по направлению “Образование, наука и развитие здравоохранения” Российской Федерации.
Арсен Аракелян участвовал в 10 грантовых программах, из которых в 7 он был руководителем проектов, в 2 - соруководителем и в 1 - исполнителем.
Арсен Аракелян в своем выступлении, касающемся направлений развития Института молекулярной биологии 2021-2025 гг. , отметил, что в рамках сохранения генетического разнообразия винограда планируется создание коллекционного сада, лаборатории секвенирования общего пользования. Будет открыта и палеопротеомическая лаборатория. На базе Армяно-Российского университета будет открыта лаборатория генной инженерии. Ему удалось обеспечить приток сотрудников в институт, реализацию прикладных программ и увеличение финансирования исследований.