Տեսանյութեր Հարցազրույց Տնտեսություն Հասարակություն
Պատերազմի ժամանակ Մարտի 1-ի գործին առնչվող բազմաթիվ մարդիկ հայտնվել են Արցախում․ Սեդա Սաֆարյան (տեսանյութ)
Փաստաբան Սեդա Սաֆարյանն ասում է, թե Մարտի 1-ի գործին առնչվող բազմաթիվ մարդիկ պատերազմի օրերին հայտնվել են Արցախում, զինվորականների մեջ՝ չհստակեցնելով, թե խոսքը ում է վերաբերում։ Եվ չի բացառում, որ նաև նրանց գործողությունների արդյունքում է սպայական կազմը գործել իրավիճակին ոչ համարժեք։ Ս․Սաֆարյանն ասում է, եթե Արցախյան պատերազմի 6-7-րդ օրերին զանգում և ասում են, թե այստեղի գեներալներն արդեն հողերը տվել են, չի կարծում, որ այդ մարդիկ կաշկանդված չեն և կարող են անձնականը հանրայինից վեր դասել։
Ավելին, նա գտնում է, որ այդ մարդիկ Արցախում ունեցել են գրեթե նույն համախմբվածությունը, ինչը ունեցել են 11 տարի առաջ՝ Մարտի 1-ի իրադարձությունների ժամանակ։
«Կարծում եմ նույն համախմբումը Արցախում է եղել, որ այս վիճակն ենք ունեցել»,- ասում է փաստաբանը։
Ս․Սաֆարյանն անդրադարձավ նաև հայաստանյան բանկերին առնչվող քրեական գործերին, որոնք, փաստաբանի ներկայացմամբ՝ «բացահայտորեն գնահատականի չեն արժանանում»։
«Գիտենք, որ այդ բանկերը պատկանում են այդ հզոր նախագահներին ու նրանց համախոհներին։ Բանկին կարող ես մեղադրել ամենախայտառակ հանցագործության մեջ, կոռուպցիոն դրվագները վեր հանել, անգամ պետությանը միլիարդներով հասցրած վնասը կարող ես տեսնել, բայց, քանի որ գրավադրված է ուրիշի գույք, դրանով էլ իրենց խնդիրները լուծում են»,- ասում է նա։
Փաստաբանը ներկայացրեց մի դրվագ, որի համաձայն, մարդը «Արարատ» բանկում գրավ է դրել Կոշում գտնվող իր 11 մլն դրամ արժեցող տունը և վերցրել 3,5 մլն դրամ վարկ։ Վճարել է վարկի 1,5 մլն դրամը և չի կարողացել շարունակել։ Բանկը վերցրել է տունը՝ գինը նվազեցնելով 3 մլն դրամի, բայց այդ մարդը դեռ 11 մլն դրամ էլ մնացել է պարտք։
«Դուք այսպիսի բան պատկերացնո՞ւմ եք։ Տույժերի ու տուգանքների ինչ հաշվարկ է գործել, որ մարդուն հասցնեն այսպիսի ծայրահեղ վիճակի»,- ասում է Ս․Սաֆարյանը։
Հիշեցնենք, որ «Արարատ» բանկի սեփականատերը «Ֆլեշի Բարսեղ» անունով հայտնի Բարսեղ Բեգլարյանն է, ով սերտ հարաբերություններ ունի նախկին իշխանությունների հետ։

Во время войны многие люди, связанные с делом 1-го Марта, оказались в Арцахе: Седа Сафарян (видео)
Поддержи А1+!Адвокат Седа Сафарян говорит, что многие люди, связанные с делом 1-го Марта, в дни войны оказались в Арцахе, среди военных, не конкретизируя, кого она имеет в виду. И не исключает, что в том числе в результате их действий офицерский состав действовал не адекватно ситуации. С. Сафарян говорит, если на 6-7-й день Арцахской войны звонят и говорят, что здешние генералы уже сдали земли, не думает, что эти люди не скованы и могут ставить личное выше общественного.
Более того, она считает, что у этих людей в Арцахе была почти такая же сплочённость, какая у них была 11 лет назад – во время событий 1-го Марта.
«Думаю, та же группа была в Арцахе, в результате чего у нас сложилась такая ситуация», сказала адвокат.
С. Сафарян также обратилась к уголовным делам, связанным с армянскими банками, которые, по словам адвоката, «явно не достойны оценки».
«Мы знаем, что эти банки принадлежат этим сильным президентам и их сторонникам. Ты можешь обвинить банк в самом позорном преступлении, выявить случаи коррупции, даже можешь увидеть многомиллиардный ущерб, причинённый государством, но поскольку заложено чужое имущество, этим они решают свои проблемы», - говорит она.
Адвокат рассказала случай о том, что некий человек заложил в банке «Арарат» свой дом в Коше, стоимостью 11 млн драмов, и взял кредит на 3,5 драмов. Выплатил 1,5 млн драмов кредита и не смог продолжить. Банк забрал дом, снизив цену до 3 млн драмов, но этот человек ещё остался должен 11 млн драмов.
«Вы представляете себе такое? Какие расчёты штрафов и пени действовали, что довели человека до такого крайнего положения», - говорит С. Сафарян.
Напомним, что собственник банка «Арарат» - Барсег Бегларян, известный по кличке «Флеши Барсег», у которого тесные отношения с прежними властями.