Սա մեր ժողովրդի համար մի կատարյալ ձախողում և դիվանագիտության խուճապային փախուստ էր․Գագիկ Սաֆարյան (տեսանյութ)
33 տարի առաջ փետրվարի 20-ին Երևանում՝ Օպերային հարակից Ազատության հրապարակում անցկացվեց Արցախյան շարժման առաջին հանրահավաքը։
«Պաշտպան հայրենյաց» ազգային-մշակութային հիմնադրամի նախագահ, Ղարաբաղ կոմիտեի հիմնադիր անդամ, պատմաբան Գագիկ Սաֆարյանի խոսքով՝ այս շարժումն ընդամենը մեկ շաբաթում վերածվեց նախադեպը չունեցող մի շարժման, որը մի քանի տարվա մեջ ցույց տվեց իր մեծ նշանակությունը Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի համար․
«Դա մի բացառիկ ազատագրական շարժման պոռթկում էր։ Ամենամեծ նվաճումը մեր ժողովրդի միասնության հաղթանակն էր, Արցախյան շարժումը բերեց նրան, որ ամբողջ ազգը համախմբվեց և դարձավ մեկ միասնական օրգան։ Շարժումը բերեց նաև ՀՀ անկախությանը»,-ընդգծում է Սաֆարյանը և հավելում՝ այս շարժման շնորհիվ Հայաստանը դարձավ միատարր, 98 տոկոս հայերով բնակեցված երկիր։
Սաֆարյանն անդրադարձավ նաև բանակին և վերջինի շուրջ քննարկումներին, ընդգծեց՝ բանակի մասին մեր պատկերացումները երբեմն փորձում ենք համապատասխանեցնել մեր ցանկություններին․
«Մեր ժողովրդի ազատագրական պայքարի մեջ մեր բանակի մարտունակությունն առաջին հերթին ապահովել են 18-20 տարեկան երիտասարդները, դրա հիմքում դրված է եղել մեր ազգային, մշակութային, հոգևոր արժեհամակարգը։ Որ բանակում եղել են բանիմաց մասնագետներ, հրամանատարներ, ոչ մեկ չի կարող հերքել, բայց որ բանակը ունեցել է սարսափելի սխալներ, բանակում եղել են սարսափելի ավանդույթներ, ոչ մեկ չի կարող աչք փակել»։
Սաֆարյանն ասում է՝ սեպտեմբերից մինչև նոյեմբերի 10-ը մեր բանակը նույնիսկ ապահովված չի եղել համապատասխան քանակի զրահաբաճկոններով, ռադիոկապերով։
Չնայած այս ամենին՝ Սաֆարյանը համարում է, որ մեր երկիրը պարտություն է կրել դիվանագիտական դաշտում․
«Սա եղավ մեր ժողովրդի համար մի կատարյալ ձախողում և դիվանագիտության խուճապային փախուստ։ Ես ուզում եմ մեր արտգործնախարարներին հարց տալ՝ երբևէ բանակցությունների ընթացքում եղե՞լ է մի անգամ, որ շոշափվի Շահումյանի ու Գետաշենի հարցը, եղե՞լ է մի անգամ, որ շոշափվի Արծվաշենի հարցը, բարձրացվե՞լ է Նախիջևանի հարցը, թե ոչ, ավելին ասեմ՝ ոչ մի անգամ չի բարձրացվել»։
Սաֆարյանի խոսքով՝ եթե ազատագրված տարածքները մեր դիվանագիտությունը չպետք է պաշտպաներ, ստացվում է, որ մենք օկուպանտ ենք և բռնակցել ենք Ադրբեջանի տարածքները։

Это было для нашего народа полным провалом и паническим бегством дипломатии: Гагик Сафарян (видео)
Поддержи А1+!33 года назад 20-го февраля в Ереване на Площади свободы рядом с Оперой прошёл первый митинг Арцахского движения.
По словам председателя национально-культурного фонда «Защитник отечества», члена-основателя Комитета Карабах, историка Гагика Сафаряна, это движение всего лишь за неделю превратилось в беспрецедентное движение, которое за несколько лет показало своё большое значение для Армении, Арцаха и Диаспоры:
«Это был исключительный всплеск освободительного движения. Самым большим достижением была победа единства нашего народа, Арцахское движение привело к тому, что вся нация сплотилась и стала одним единым органом. Движение также привело к независимости РА», - подчёркивает Сафарян, добавляя: благодаря этом движению Армения стала однородной, страной, на 98% населённой армянами.
Сафарян также обратился к армии и к обсуждениям касательно последней, подчеркнул: мы иногда пытаемся привести наши представления об армии в соответствие с нашими желаниями:
«В освободительной борьбе нашего народа боеспособность нашей армии в первую очередь обеспечили наши 18-20-летние молодые люди, в основе этого лежала наша национальная, культурная, духовная система ценностей. Никто не может отрицать, что в армии были компетентные специалисты, командиры, но на то, что у армии были ужасные ошибки, в армии были ужасные традиции, никто не может закрывать глаза».
Сафарян говорит: с сентября по 10-е ноября наша армия даже не была обеспечена соответствующим количеством обмундирования, радиосвязью.
Несмотря на всё это, Сафарян считает, что наша страна потерпела поражение на дипломатическом поле:
«Это стало абсолютным провалом для нашего народа и паническим бегством дипломатии. Я хочу задать вопрос нашему министру иностранных дел: хоть раз во время переговоров обсуждался вопрос Шаумяна и Геташена, хоть раз обсуждался вопрос Арцвашена, поднимался вопрос Нахиджевана, или нет? Скажу больше: ни разу не поднимался».
По словам Сфараяна, если наша дипломатия не должна была защищать освобождённые территории, получается, что мы – оккупанты и мы оккупировали территорию Азербайджана.