Ռոբերտ Քոչարյանի անձնական շահի արդյունքում այդ ծրագրերը չիրականացան․ Վահագն Խաչատրյան (տեսանյութ)
«Թող սուտ չխոսեն, մեր բանակն այդպիսին չի եղել, և մենք սխալ ենք եղել, որ չենք բարձրաձայնել, թե ինչ վիճակ էր բանակում։ Թող ոչ ոք չվիրավորվի, մենք ըստ էության բարձր պատրաստականության բանակ չենք ունեցել»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց տնտեսագետ Վահագն Խաչատրյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ երկրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հարցազրույցի՝ բանակին վերաբերող հատվածին։
Տնտեսագետը գովելի է համարում այն, ինչ 2018թ․ հետո կատարվել է բանակում։ Եվ գտնում է, որ գործող իշխանությունների ամենամեծ սխալն այն էր, որ երկրում տիրող իրավիճակը հանրությանն ամբողջությամբ չեն ներակայացրել։
Վ․Խաչատրյանն անդրադարձավ նաև տնտեսական այն հնարավորություններին, որոնք Հայաստանը կորցրել է ԼՂՀ հակամարտության կարգավորված չլինելու արդյունքում։ Ասում է՝ Հայաստանը հնարավորություն ուներ դառնալու գազի արտահանման տրանզիտ երկիր։
1995թ․Իրանի հետ ամենաբարձր մակարդակով այդ հարցերը քննարկվել են, բացի այդ՝ նաև համատեղ հիդրոկայան կառուցելու համաձայնություն է եղել։ «Եվ ամենակարևորը, մենք կունենայինք Իրանի հետ շատ լուրջ տնտեսական հարաբերություններ։ Իսկ «պատերազմի ժամանակ Իրանը մեզ օգնեց-չօգնեց» խոսակցությունները չէին լինի։ Բայց Ռոբերտ Քոչարյանի անձնական շահի արդյունքում այդ ծրագրերը չիրականացան»,- ասաց Վ․Խաչատրյանը։
Անդրադառնալով Ռ․ Քոչարյանի և Ս․ Սարգսյանի հարաբերություններին, 2018թ․ իշխանությունը Կարեն Կարապետյանին փոխանցելու մասին ՀՀ 3-րդ նախագահի հայտարարությանը՝ հավելեց․ «Ժամանակին Ռ․Քոչարյանն էլ էր Ս․Սարգսյանի թիմակիցը, բայց իրավահաջորդը չդարձավ»։

Роберт Кочарян из одной команды с Сержем Саркисяном, но он не стал его правопреемником: Ваагн Хачатрян (видео)
«Пусть не лгут, наша армия не была таковой, и мы были не правы, не говоря о том, какая ситуация царила в армии. Пусть никто не обижается, у нас по сути не было армии с высокой готовностью», - сказал в беседе с «А1+» экономист Ваагн Хачатрян, обратившись к той части интервью третьего президента РА Сержа Саркисяна, которая была посвящена армии.
Экономист считает похвальным то, что произошло в армии после 2018г. И считает, что самой большой ошибкой действующих властей было то, что они полностью не представили общественности царящую в стране ситуацию.
В. Хачатрян также обратился к экономическим возможностям, которые Армения потеряла из-за неурегулированности нагорно-карабахского конфликта. Говорит, что у Армении была возможность стать транзитной страной экспорта газа.
В 1995г. эти вопросы обсуждались на самом высоком уровне с Ираном, кроме того, было согласие на строительство совместной гидроэлектростанции. «И, самое главное, у нас были бы очень серьёзные экономические отношения с Ираном. А разговоров «Иран нам помог – не помог во время войны» не было бы. Но в результате личного интереса Роберта Кочаряна этого не произошло», - сказал В. Хачатрян.
Касаясь отношений Р. Кочаряна и С. Саркисяна, заявления 3-го президента РА о передаче власти Карену Карапетяну в 2018г., добавил: «В своё время Р. Кочарян тоже был из команды С. Саркисяна, но не стал правопреемником».