Այսօր ընդդիմությունն աշխատում է ներդրումները տապալելու վրա․ Հովսեփ Խուրշուդյան (տեսանյութ)
«Եթե մենք ամեն տարի կարողանանք ավելի էժան եվրաբոնդեր վերցնել` դրա հաշվին փակելով նախկինում ավելի թանկ վերցրած եվրաբոնդերը, նույնիսկ այդ առումով արդեն արդարացված է լրացուցիչ պարտք վերցնելը»։ «Ա1+»-ի հետ զրույցում նման տեսակետ արտահայտեց «Ազատ քաղաքացի» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Հովսեփ Խուրշուդյանը՝ անդրադառնալով Կառավարության այսօրվա նիստում հնչած հայտարարությանը, թե Հայաստանի կառավարությունը հաջողությամբ իրականացրել է Եվրաբոնդերի թողարկում աննախադեպ ցածր՝ 3,8 տոկոսով։
«Այդ գումարները պետք են տնտեսության համար, ցանկացած երկիր պարտք է վերցնում և որքան էժան պարտք վերցնի, այնքան լավ։ Նախ Հայաստանում մակրոտնտեսական կայունություն ապահովվեց, որը չտեսնված էր՝ հատկապես հաշվի առնելով կորոնավիրուսն ու պատերազմի հետևանքները»,-ընդգծում է բանախոսը։
Ըստ Խուրշուդյանի՝ նման միտումները նախ ուղերձ են տնտեսավարողներին, որ կարելի է շարունակել ակտիվ տնտեսվարել, ներդրումներ անել, նաև ազդակ է արտաքին շուկաներին, որ կարելի է ներդրումներ անել նաև Հայաստանում․
«Ես կարծում եմ՝  նաև ավել եվրաբոնդեր կարելի էր վերցնել, եթե այդ հնարավորությունը կար, դրանով փակել նախորդ ավելի թանկ եվրաբոնդերը և լրացուցիչ նաև տնտեսական խթանում իրականացնել։ Այսօր, հաշվի առնելով, որ արտաքին ուղիղ ներդրումները գրեթե բացակայում են, միակ հիմնական ներդրող պետք է լինի պետությունը և տեղի ներդրողը»։
Ինչ վերաբերում է մտահոգություններին, որ պետական պարտքի ավելացումը կարող է վտանգավոր լինել հետպատերազմյան այս շրջանում, Խուրշուդյանն ասում է՝ պետական պարտքի կառուցվածքը շատ ավելի կարևոր է, քան դրա ծավալները․
«Եթե մենք վերցնում ենք ավելի էժան եվրաբոնդեր ավելի թանկ եվրաբոնդերը փակելու համար, իսկ սա անընդհատ գործընթաց է, շատ ավելի կարևոր է, այսինքն՝ վարկերի ու պարտքերի կառավարումը  շատ ավելի կարևոր է, քան մեխանիկորեն ասել՝ չավելացնենք մեր պարտքերը»։
Խուշուդյանը պետական պարտքի բարելավմանն ուղղված քայլերը բավարար է համարում․
«Նոր պարտքերը վերցնելուն զուգահեռ մենք փակում ենք նաև նախորդ պարտքերը, եթե դրա կարիքը կա, եթե չկա՝ ներդնում ենք տնտեսության մեջ»։
Խուրշուդյանը մտավախություն ունի, որ տնտեսական անկմանը զուգահեռ կնվազեն սոցիալական ծրագրերը, որոնք անցյալ տարիներին բավականին ակտիվացել էին․
«Օրինակ՝ խոստում եղավ կենսաթոշակները ամեն տարի 10 տոկոսով ավելացնել, ես վտանգ եմ տեսնու,մ, որ կարող է մոտեցում լինի, որ այդպիսով միջոցները փոշիանում են, մասնագետներ կան,  ովքեր ասում են պետք է այդ ամբողջը ներդնել պետական ներդրումների ձևով, կապիտալ շինարարությունների ձևով, ես  չեմ ուզում մեկը մյուսին հակադրել, սոցիալական ծրագրերը ոչ միայն սոցիալական խնդիրներ է լուծում, այլ նաև բերում է  վճարողունակ պահանջարկի ավելացման, բերելու է առևտրի, սպասարկման ոլորտի ծավալների ավելացմանը, խթանելու է թեթև արդյունաբերությանը։ Սա կորած գումար չէ, որովհետև վերադառնում է տնտեսություն»։
Ըստ Խուրշուդյանի՝ ներդրումների առումով այսօր մենք գտնվում ենք ռիսկային գոտում․
«Պատերազմից հետո ռիսկայնությունն ավելի է մեծացել, պետք է միջավայրը բարելավել, Սփյուռքի մեր հայրենակիցների ներդումային պոտենցիալը օգտագործել, վստահելիությունը բարձրացնել, ինչը տապալելու վրա այսօր աշխատում է ընդդիմությունը։ Ներդրումային բում չեղավ, որովհետև գնաց պայքար օլիգարխիատի հետ»,-ասում է Խուրշուդյանը։

Сегодня оппозиция работает над срывом инвестиций: Овсеп Хуршудян (видео)
Поддержи А1+!«Если мы каждый год сможем брать более дешёвые евробонды, за счёт этого погашая ранее взятые по более дорогой цене евробонды, даже в этом плане уже оправдано взятие дополнительного долга», - подобную точку зрения выразил в беседе с «А1+» руководитель общественной организации «Свободный гражданин» Овсеп Хуршудян, обратившись к прозвучавшему на сегодняшнем заседании Правительства заявлению, что правительство Армении успешно осуществило выпуск евробондов по беспрецедентно низким 3,8%.
«Эти деньги нужны для экономики, любая страна берёт в долг и чем дешевле возьмёт в долг, тем лучше. Во-первых, в Армении обеспечилась макроэкономическая стабильность, что было великолепно, в особенности учитывая последствия коронавируса и войны», - подчёркивает Хуршудян.
По его словам, подобные тенденции – это, прежде всего, мессидж хозяйствующим субъектам, что можно продолжать активно вести хозяйства, производить инвестиции, а также сигнал внешним рынкам, что можно инвестировать и в Армении:
«Думаю, можно было взять и больше евробондов, если была эта возможность, тем самым погасить предыдущие более дорогие евробонды и дополнительно осуществить экономическое стимулирование. Сегодня, учитывая то, что прямые внешние инвестиции почти отсутствуют, единственным основным инвестором должно быть государство и местные инвесторы».
Касательно беспокойств, что увеличение внешнего долга может быть опасным в этот послевоенный период, Хуршудян говорит: структура государственного долга гораздо важнее, нежели его объёмы:
«Если мы берём более дешёвые евробонды, чтобы погасить более дорогие евробонды, а это – непрерывный процесс, гораздо важнее, то есть управление кредитами и долгами гораздо важнее, нежели механически говорит: не надо увеличивать наши долги».
Хуршудян считает достаточными шаги, направленные на улучшение государственного долга:
«Параллельно с взятием новых долгов мы погашаем предыдущие долги, если в этом есть необходимость, если нет – инвестируем в экономику».
У Хуршудяна есть опасение, что наряду с экономическим спадом уменьшатся социальные программы, довольно активизировавшиеся в прошлые годы:
«К примеру, было обещание каждый год повышать пенсии на 10%, я вижу опасность, что может быть такой подход, что таким образом средства испаряются, есть специалисты, которые говорят, что всё это нужно инвестировать в форме государственных инвестиций, в форме капитального строительства, не хочу противопоставлять одно другому, социальные программы решают не только социальные проблемы, но и приводят к повышению платежеспособного спроса, приведут к увеличению объёмов торговли, сферы обслуживания, будут стимулировать лёгкую промышленность. Это – не потерянные деньги, потому что они возвращаются в экономику».
По словам Хуршудяна, в плане инвестиций мы сегодня находимся в рисковой зоне:
«После войны рискованность увеличилась, нужно улучшить среду, использовать инвестиционный потенциал наших соотечественников из диаспоры, повысить надёжность, на срыв чего сегодня работает оппозиция. Инвестиционного бума не случилось, потому что произошла борьба с олигархиатом», - говорит Хуршудян.