Ռուսաստանը վերականգնում է Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ ավիահաղորդակցությունը
ՌԴ Վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը ստորագրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ ավիահաղորդակցությունը վերականգնելու փաստաթուղթ, РИА Новости-ի փոխանցմամբ, հայտնում է նախարարների կաբինետի մամուլի ծառայությունը։
«Որոշվեց վերականգնել միջազգային թռիչքները Ադրբեջանի (Մոսկվա – Բաքու, շաբաթական երկու թռիչք) և Հայաստանի (Մոսկվա-Երևան, շաբաթական չորս չվերթ) փոխադարձ հիմունքներով 2021թ. փետրվարի 15-ից»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ նման որոշում է կայացվել գործադիր շտաբի առաջարկով՝ կանխարգելելու նոր կորոնավիրուսային վարակի ներմուծումն ու տարածումը:
Բացի այդ, փետրվարի 8-ից Մոսկվա-Բիշքեկ երթուղով դեպի Ղրղզստան փոխադարձ հիմքերով կանոնավոր չվերթների թիվն ավելանում է՝ շաբաթական մեկ չվերթից հասնելով երեքի:

Россия возобновляет авиасообщение с Арменией и Азербайджаном
Россия с 15 февраля возобновит регулярное авиасообщение с Арменией. Как передает ТАСС, об этом сообщила пресс-служба правительства РФ.
“Принято решение с 15 февраля 2021 года на взаимной основе возобновить международное авиасообщение с Арменией (Москва-Ереван, четыре рейса в неделю)”, - говорится в сообщении.
В марте 2020 г. вследствие пандемии COVID-19 Россия приостановила все зарубежные коммерческие авиаперевозки.
С 1 февраля 2021 г. между двумя странами действует пилотная программа “Путешествую без COVID-19”, которая позволяет гражданам Армении с отрицательным результатом теста на COVID-19, сданного 72 часа назад пересечь воздушное пространство России.
Правительство РФ 3 февраля сообщило, что двумя рейсами в неделю Москва-Баку возобновляется  и воздушное сообщение с Азербайджаном.