Դոլարի փոխարժեքը պետք է ավելի շատ բարձրանա․ Արմեն Եղիազարյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՏնտեսագետ, 1993-95թթ․ էկոնոմիկայի նախարար Արմեն Եղիազարյանը գտնում է, որ արցախյան պատերազմից հետո ճիշտ քաղաքականություն վարելու դեպքում Հայաստանը կարող է շատ արագ վերականգնվել։ Հատկապես, որ Հայաստանի տարածքում որևէ ենթակառուցվածք չի վնասվել։ «Պատմությունը ցույց է տալիս, որ պատերազմում պարտվող կողմերը արագ են վերականգնվում՝ Գերմանիան, Ճապոնիան, Իտալիան»,- համեմատում է նա։
Այնուամենայնիվ Ա․Եղիազարյանն ասում է, որ անցած տարի ՀՀ տնտեսությունը շատ ծանր կորուստ է կրել։ Նախ կորոնավիրուսի համաճարակը, որը տնտեսագետի հաշվարկներով Հայաստանին պատճառել է 1,3-1,4 մլրդ դոլար։ Իսկ պատերազմի պատճառած վնասները գնահատում է 1,5-2 մլրդ դոլար այն հաշվարկով, որ պետությունը կորցրեց այդքան հնարավորություն, որը կարող էին ստեղծել զոհերն ու վիրավորները։
«Սա Հայաստանի համար շատ լուրջ թիվ է, 12 տարի հետ է գցել մեր երկրին և հասցրել 2008թ․ մակարդակին»,- ասում է նա։
Ա․Եղիազարյանն ասում է, որ անցած ծանր տարվանից հետո որպեսզի հնարավոր լինի զարգացնել տնտեսությունը, պետք է նախ զարգացնել արտադրությունը։ Իսկ դրա կարևոր պայմաններից մեկը դրամի արժեզրկումն է այնքան, մինչև մեր արտադրությունը մրցունակ լինի։ Տնտեսագետը բավարար չի համարում այն, որ տարեվերջին արդեն դրամն արժեզրկվել է․ գտնում է, որ նախկինի նման 1 դոլարը պետք է հասնի մինչև 600 դրամի և ավելին․ «Տնտեսությունը պիտի ռեակցիա տա, եթե չի տալիս, ուրեմն բավարար չէ։ Այնքան պետք է արժեզրկվի, որ տեղական արտադրությունը մրցունակ դառնա»։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի ու Թուրքիայի հետ հաղորդակցության ուղիների վերականգնման հեռանկարին, ասում է, դրան վերաբերող վախերն ու հույսերը չափազանցեցված են։ Ասում է, ճանապարհների բացվելը ՀՀ տնտեսությանը չի տա այն զարգացումը, ինչը երբեմն ակնկալվում է, նաև թուրքական կողմից չի ստանա այն տնտեսական վնասը, ինչի մտահոգությունը կա։
«Մի քանի տոկոս տրանսպորտային ծախսերի վրա կշահենք, բայց մեծ բան չենք ստանա։ Ճանապարհների բացելը չի տա թռիչքաձև զարգացում։ Հայաստանի նման երկրներում թռիչքաձև զարգացում հնարավոր չէ»,- ասում է նա։
Այնուամենայնիվ նախկին նախարարը համաձայն է էկոնոմիկայի նորանշանակ նախարար Վահան Քերոբյանի հետ, թե Հայաստանը պետք է կարողանա իր ապրանքները վաճառել Ադրբեջանում․
«Շատ էլ լավ կլինի, որ Հայաստանն Ադրբեջանում ապրանք իրացնի, բայց ամբողջ հարցն այն է, թե ինչ ենք իրացնելու։

Обменный курс доллара должен повыситься ещё больше: Армен Егиазарян (видео)
Экономист, министр экономики в 1993-95гг. Армен Егиазарян считает, что в случае ведения правильной политики после Арцахской войны Армения может очень быстро восстановиться. В особенности, с учётом того, что на территории Армении нет повреждённых инфраструктур. «История показывает, что стороны, потерпевшие поражение в войне, быстро восстанавливаются – Германия, Япония, Италия», - сравнивает он.
Тем не менее, А. Егиазарян говорит, что в прошлом году экономика РА понесла очень тяжёлую потерю. Сперва эпидемия коронавируса, которая, по расчётам экономиста причинила Армении ущерб на сумму 1,3-1,4 млрд долларов. А ущерб, причинённый войной, он оценивает в 1,5-2 млрд долларов – с тем расчётом, что государство потеряло возможности, которые могли создать погибшие и раненые.
«Это – очень серьёзная для Армении цифра, наша страна отброшена на 12 лет назад, на уровне 2008г.», - говорит он.
А. Егиазарян говорит, что для того, чтобы было возможно развивать экономику после прошлого тяжёлого года, нужно сначала развить производство. А одно из важных условий этого – дефляция драма настолько, чтобы наше производство было конкурентоспособным. Экономист считает недостаточным то, что в конце года драм уже обесценился, считает, что как раньше 1 доллар должен достичь до 600 драмов и более: «Экономика должна реагировать, если не реагирует, значит недостаточно. Должен обесцениться настолько, чтобы местное производство стало конкурентоспособным».
Обратившись к перспективе восстановления коммуникационных путей с Азербайджаном и Турцией, говорит, что связанные с этим страхи и надежды преувеличены. Говорит, что открытие дорог не даст развития экономике РА, что иногда ожидается, а также не будет такого экономического ущерба с турецкой стороны, в связи с чем есть обеспокоенность.
«Несколько процентов мы выиграем на транспортных расходах, но многого не получим. Открытие дорог не даст скачкообразного развития. В странах подобных Армении скачкообразное развитие невозможно», - говорит он.
Тем не менее, бывшим министр согласен с новоназначенным министром экономики Вааном Керобяном, что Армения должна суметь продавать свои товары в Азербайджане:
«Будет очень хорошо, если Армения будет реализовывать товары в Азербайджане, но весь вопрос в том, что мы будем реализовывать».