Ադրբեջանը ցանկանում է կորզել Մեղրիով երկաթուղային, տրանսպորտային միջանցքի առկայություն․ Նարինե Դիլբարյան (տեսանյութ)
Մոսկովյան եռակողմ հանդիպման արդյունքները Հայաստանի համար գնահատում եմ շատ տխուր։ Այս մասին «Ա1+»-ի հետ զրույցում նշեց «Ժառանգություն» կուսակցության նախագահ Նարինե Դիլբարյանը
«Մենք վերստին կորցրինք մի լծակ՝ լուծելու մեզ համար գերկարևոր հումանիտար խնդիրը, այսինքն՝ վերադարձնելու ռազմագերիներին և պատանդառված անձանց։ Այդ հանդիպումը ցույց տվեց, որ մենք վերստին չկարողացանք կիրառել լծակ՝ ասելով, որ մենք չենք ստորագրի նոր հայտարարություն, մինչև դուք չեք կատարել նախորդից բխող կետերը»։
Դիլբարյանի համոզմամբ՝ Ադրբեջանը կարողացավ լուծել իր և Թուրքիայի համար վճռորոշ ճանապարհների ապաշրջափակման խնդիրը,  Ռուսաստանն իր հերթին վերահաստատեց, որ կարող է միջնորդ լինել տարբեր խնդիրների լուծման համար, իսկ մենք դարձյալ մնացինք «թղթե շերփի» հույսին
«Սահմանվեց ժամանակացույց, ենթահանձնաժողովներ և հանձնաժողովներ ստեղծելու կարգ, բայց ոչ մի ժամանակցույց չսահմանվեց՝ երբ են անդրադառնալու հումանիտար խնդիրներին, երկրորդ խնդիրը Արցախի կարգավիճակին առնչվող հարցն է»։
Կուսակցության նախագահի խոսքով՝ չկատարվեց Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը օրակարգ բերելու քայլ։
Դիլբարյանը համոզված է՝ եթե Նիկոլ Փաշինյանը չգնար այդ հանդիպմանը և կատարեր քաղաքական սակարկություն, մենք կարող էինք ունենալ որոշակի ձեռքբերում ռազմագերիների հարցի վերաբերյալ։
Հարցին, թե Ադրբեջանը ինչո՞ւ է ձգձգում գերիների վերադարձման գործընթացը, Դիլբարյանն արձագանքեց․
«Ես կարծում եմ, որ Ադրբեջանը ցանկանում է կորզել Մեղրիով իրական երկաթուղային, տրանսպորտային միջանցքի առակայություն»։
Ինչ վերաբերում է ներքաղաքական իրավիճակին, Դիլբարյանը համոզմունք ունի, որ մեր երկիրը համակարգային ճգնաժամի մեջ է, և այդ ճգնաժամն առկա է հենց իշխանության ներսում։
«Այս համակարգային ճգնաժամը կարող է ունել մեկ ելք՝ կառավարության և վարչապետի փոփոխությունը, դա պետք է կատարվի օրենսդրական ճանապարհով, Ազգային ժողովը պետք է անվտահություն հայտնի Նիկոլ Փաշինյանին»,- ասաց  նա։

Азербайджан хочет получить наличие железнодорожного, транспортного коридора через Мегри: Нарине Дилбарян (видео)
Результаты трехсторонней встречи в Москве я оцениваю как очень печальные для Армении. Об этом в беседе с «А1+» отметила председатель партии «Наследие» Нарине Дилбарян:
«Мы вновь потеряли рычаг для решения крайне важной для нас гуманитарной проблемы: возвращение военнопленных и заложников. Эта встреча показала, что мы вновь не смогли применить рычаг, сказав, что мы не подпишем новое заявление пока вы не выполнили вытекающие из предыдущего пункты».
Дилбарян уверена: Азербайджан смог решить проблему разблокирования важных для него и Турции дорог, Россия в свою очередь подтвердила, что может быть посредником для решения различных задач, а нам вновь осталось уповать на «бумажный ковш»:
«Установлен график, порядок создания субкомиссий и комиссий, но не был установлен график, когда обратятся к гуманитарным проблемам, вторая проблема – вопрос, относящийся к статусу Арцаха».
По словам председателя партии, не был сделан шаг по внесению в повестку вопроса статуса Карабаха.
Дилбарян уверена: если б Никол Пашинян не пошёл на эту встречу, и прибег к политическим торгам, у нас могло быть некоторое достижение по вопросу военнопленных.
На вопрос, почему Азербайджан оттягивает вопрос возврата пленных, Дилбарян ответила:
«Думаю, Азербайджан хочет получить наличие реального железнодорожного, транспортного коридора через Мегри».
Касательно внутриполитической ситуации Дилбарян убеждена, что наша страна находится в системном кризисе, и этот кризис имеется внутри самой власти.
«Этот системный кризис может иметь один исход – смена правительства и премьера, это должно быть сделано законодательным путём, Национальное собрание должно выразить недоверие Николу Пашиняну»,- сказала она.