Օրացույց․ 8-ը հւնվարի (տեսանյութ)
1995-ը Հայաստանում խորհրդարանի ընտրությունների եւ Սահմանադրության հանրաքվեի տարի է: Տարվա առաջին երկու լուսավոր ու տաք օրերից հետո Հայաստան կրկին ցրտի ու մութի մեջ է: Այնուամենայնիվ, Նոր տարվա առաջին օրերին շահագործման է հանձնվում Հայաստանի կենտրոնը հյուսիսին կապող 400 մետր երկարությամբ կամուրջը, ինչպես նաեւ շահագործվում է Կասկադի 800 մետր երկարությամբ շարժասանդուղքը։
Անկախությունից հետո սա առաջին Նոր տարին է առանց հայ-ադրբեջանական պատերազմական գործողությունների: Մարդկանց դեմքին ժպիտն ավելի շատ է:
1998-ի հունվարի 9-ին լրանում է Սերգեյ Փարաջանովի ծննդյան 74-րդ տարին: Նրա մտերիմներն ու շատ արվեստագետներ Կոմիտասի անվան պանթեոնում նրա շիրիմի մոտ են: Պանթեոնից հետո մարդիկ հավաքվում են նրա տուն թանգարանում եւ դիտում Փարաջանովին նվիրված «Վերջին կոլաժը» վավերագրական ֆիլմը:
1998-ի այս օրերին Հայաստանի հեռուստաեթերում սպասվում է եթերային բում: Կաբելային ճանապարհով հայ հեռուստադիտողին հասանելի կդառնան արտասահմանյան 16 հեռուստաընկերությունների հաղորդումներ: Նրանցից են CNN-ը, Դիսքավերին, MTV-ն եւ այլն: Այս մասին տեղեկացնում է հայ-ամերիկյան համատեղ մի ձեռնարկություն: Չտեսնված որակը երաշխավորվում է, հետագայում ալիքների թիվը կհասնի 24-ի: Սակայն հիշյալ ալիքների դիտումը կլինի վճարովի՝ առաջին ամսվա համար 230 ամերիկյան դոլար, այնուհետեւ ամեն ամիս՝ 30 դոլար:
1998-ի հունվարի 9-ին նաեւ նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի ծննդյան օրն է: 1998-ի այս օրերին «Մերկադո Մունդիալ» միջազգային կազմակերպությունը «Նաիրիտին» շնորհվում է միջազգային մրցանակ: Մինչդեռ այս հսկան աշխատում է 10 տոկոս ծանրաբեռնվածությամբ հումքի բացակայության, ֆինանսներ չունենալու եւ փակ ճանապարհների պատճառով: Սակայն արտադրանք տալիս է եւ նույնիսկ արտահանում: Քիմիական արդյունաբերությանը բաժին ընկնող 8 միլիարդ դրամ հարկի 6 միլիարդը «Նաիրիտից» է։
«Տիգրան Մեծ» հրատարակչությունում տպագրվող ավելի քան 30 թերթ 1999-ի հունվարի 8-ի նրան պարտք են մոտ 90 միլիոն դրամ: Հրատարակչությունն ասում է, որ բոլոր հիմքերն ունի այդ թերթերը չտպագրելու , չնայած բոլորն էլ հունվարի 9-ին լույս կտեսնեն: Հրատարակչությունը նրանց տվել է 10-15 օր ժամանակ:
2000-ի հունվարի 8-ին Հայաստանի ազգային սկաուտական կազմակերպությունը հայտարարում է, որ Սկաուտական շարժման Եվրոպական տարածաշրջանի ղեկավար Հարություն Հարությունյանը չէր կարող որեւէ կապ ունենալ հոկտեմբերի 27-ի հետ: Բագրատ Եսայանը հերքում է որոշ լրատվամիջոցների այն պնդումները, թե հոկտեմբերի 26-ին եւ 27-ին սկաուտների մեծ խումբ է եղել խորհրդարանում: Բագրատ Եսայանը համաձայն է, որ Նաիրի Հունանյանը Հարություն Հարությունյանի հետ Հայաստանում հիմնադրել է սկաուտական շարժումը, բայց այդքանով սահմանափակվում է նրանց կապը: 91-ին Հունանյանը շարժումից հեռացվել է նյութական զեղծարարություններ անելու համար:
2000-ի այս օրը Արցախի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը դառնում է նաեւ Պաշտպանության բանակի հրամանատար: Դեռ դեկտեմբերին այս պաշտոնն զբաղեցնում էր Սամվել Բաբայանը: Արցախի զինվորականությունը նախարարի եւ հրամանատարի պաշտոնների համատեղումը հանգիստ է ընդունում: Թեպետ հունվարին սպասվում է Արցախի երկրապահների միության համագումարը: Այս միությունում ի տարբերություն Հայաստանի երկրապահների, պաշտոնյա զինվորականներ չկան:
2001-ի հունվարի 8-ին Հայաստանում ոսկրածուծի առաջին դոնոր է դառնում առաջին տիկին Բելլա Քոչարյանը: Նրան հաջորդում են առողջապահության նախարարն ու մի քանի պատգամավոր: Ոսկրածուծի արյան բջիջների վերարտադրության անկարողությունն առաջացնում է լեյկեմիա եւ այլ անբուժելի հիվանդություններ, իսկ պատվաստման շնորհիվ հնարավոր է փրկել մարդու կյանքը: Եվ այս հիվանդություններով տառապողներին կարող է օգնել միայն հայ դոնորը:
Հայաստանի ճանապարհային ոստիկանության պետ Մարգար Օհանյանը 2010-ի հունվարի 8-ին հայ վարորդներին է մեղադրում ավտոտեսուչներին կաշառք տալու փաստի մեջ: 2012-ի այս օրը Մարգար Օհանյանն արդեն մեղադրյալի աթոռին է ֆինանսական չարաշահումների մեղադրանքով: Նա կալանավորված է ավելի քան 4 ամիս, իր բառերով, ինքն էլ չգիտի, թե ինչու: Մարգար Օհանյանը մեղադրվում է 2 միլիոն 480 հազար լիտր բենզին յուրացնելու մեջ, նրա հետ նույն գործով մեղադրվում է եւս 3 հոգի:
2013-ի այս օրը առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը դառնում է 68 տարեկան, տարիք, որը պատճառ դարձավ, որ Տեր-Պետրոսյանը հրաժարվի մասնակցել այս տարվա նախագահի ընտրություններին: Նա քաղաքական գործունեության մեջ մտավ 43 տարեկանում ղարաբաղյան շարժման օրերին: 46-ում դարձավ անկախ Հայաստանի առաջին նախագահը:

Календарь: 8 января (видео)
1995-й год является годом парламентских выборов и Конституционного референдума в Армении. После первых двух светлых и теплых дней года Армения вновь в холоде и во тьме. Тем не менее, в первые дни Нового года сдается в эксплуатацию мост длиной 400 метров, связывающий центр Армении с севером, а также эксплуатируется эскалатор Каскада длиной 800 метров. После независимости это – первый Новый год без армяно-азербайджанских военных действий. На лицах людей больше улыбок.
9-го января 1998 года исполняется 74 года со дня рождения Сергея Параджанова. Его близкие и многие деятели искусства находятся рядом с его могилой в пантеоне имени Комитаса. После пантеона люди собираются в его доме-музее и смотрят посвященный Параджанову документальный фильм «Последний коллаж».
В эти дни 1998 года в телеэфире Армении ожидается эфирный бум. Кабельным путем армянскому телезрителю станут доступны программы 16 иностранных телекомпаний. Среди них  CNN, Дискавери, MTV и др. Об этом сообщает совместное армяно-американское предприятие. Невиданное качество гарантируется, в дальнейшем число каналов достигнет 24-и. Однако просмотр упомянутых каналов будет платным: за первый месяц – 230 долларов США, затем ежемесячно – 30 долларов.
9-го января 1998 года также день рождения президента Левона Тер-Петросяна. В эти дни 1998 года международная организация «Меркадо Мундиал» вручает «Наириту» международную премию. Между тем этот гигант работает с 10%-й нагрузкой из-за отсутствия сырья, неимения финансов и закрытых дорог. Однако дает продукцию и даже экспортирует. 6 миллиардов из 8 миллиардов налогов, приходящихся на долю химической промышленности, поступает от «Наирит»-а.
Свыше 30 газет, которые печатаются в издательстве «Тигран Мец» 8-го января 1999 года должны ему около 90 миллионов драмов. Издательство говорит, что имеет все основания, чтобы не печатать эти газеты, несмотря на то, что все увидят свет с 9-го января. Издательство дало им 10-15 дней.
8-го января 2000 года национальная скаутская организация Армении заявляет, что глава Европейского региона Скаутского движения Арутюн Арутюнян не мог иметь отношения к 27-му октября. Баграт Есоян опровергает утверждения некоторых СМИ, что 26-го и 527-го октября в парламент пришла большая группа скаутов. Баграт Есаян согласен, что Наирит Унанян вместе с Арутюном Арутюняном основал в Армении скаутское движение, но этим их связь ограничивается. 91-го Унаняна  исключили из движения из-за материальных перерасходов.
В этот день 2000 года министр обороны Арцаха Сейран Оганян становится также командующим Армией обороны. Еще в декабре эту должность занимал Самвел Бабаян. Военные Арцаха спокойно принимают совмещение должностей министра и кокмандующего. Несмотря на то, что в январе ожидается съезд Союза еркрапах Арцаха. В этом союзе в отличие от еркрапах Армении, нет военных-чиновников.
8-го января 2001 года первым донором костного мозга в Армении становится первая леди Белла Кочарян. За ней следуют министр здравоохранения и несколько депутатов. Неспособность воспроизводить кровяные клетки костного мозга вызывает лейкемию и прочие неизлечимые заболевания, а благодаря прививки возможно спасти жизнь человека. Страдающим этими заболеваниями может помочь только армянский донор. Начальник дорожной полиции Армении Маргар Оганян 8-го января 2010 года обвиняет армянских водителей в даче взяток автоинспекторам.
В этот день 2012 года Маргар Оганян уже на скамье подсудимых по обвинению в финансовых злоупотреблениях. Он арестован свыше 4 месяцев, по его словам, сам не знает почему. Маргар Оганян обвиняется в хищении 2 миллионов 480 тысяч литров бензина, с ним по тому же делу обвиняются еще 3 человека.
В этот день 2013 года первому президенту Левону Тер-Петросяну исполняется 68 лет, возраст, из-за которого Тер-Петросян откажется участвовать в президентских выборах. Он вступил в политическую деятельность в 43 года в дни карабахского движения. В 46 лет стал первым президентом независимой Армении.