Փաշինյանին բերեցին, որ ստիպված լինի կատարել տարածքներ հանձնելու մասին իրենց խոստումները․ Ա․Մելիքյան (տեսանյութ)
ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան, Արցախի նախկին արտգործնախարար Արման Մելիքյանն ասում է, թե ռուսական 1960 խաղաղափահները չեն կարող արցախյան ողջ սահմանով տեղակայվել, որպեսզի զսպեն Ադրբեջանցիների ոտնձգությունները։
Անդրադառնալով վերջին օրերին Հադրութի շրջանի Հին Թաղեր և Խծաբերդ համայնքների վրա ադրբեջանական հարձակմանը, ասում է, խաղաղապահները դիտակետերում հերթափոխով են դիտարկում, իսկ միջդիտակետային տարածքները պետք է վերահսկվեն հայկական զինված ուժերի կողմից։
«Եթե դա ընդամենը աշխարհազոր է, և ՊԲ-ն հիմա չունի ղեկավարություն, դա նշանակում է, իշխանություններն ունակ չեն վերահսկելու այդ տարածքների պաշտպանության խնդիրը։ Եվ ամեն ինչ մնացել է տեղի բնակչության վրա, որոնք դժվար թե զինված լինեն ավտոմատից ավելի հզոր զենքով, և միակ բանը, որ կարող են անել, ռուս խաղաղապահներին դիմելն է»,- ասում է նախկին դեսպանը՝ հավելելով, որ ԱՀ իշխանությունները պետք է ամեն ինչ անեն, որ հնարավորինս կանխվեն տարածքների հանձնման նոր դրվագները, և բնակչությունը հնարավորինս անվտանգ լինի։
Ա․Մելիքյանը նաև կարծում է, որ նախկին իշխանությունները Նիկոլ Փաշինյանին հատուկ բերեցին խորհրդարան, որպեսզի հետագայում տարածք հանձնելու վերաբերյալ իրենց կողմից տրված խոստումները ստիպված լինի նա կատարել։
«Եվ կարելի է միայն ենթադրել, արդյոք նա իմանալո՞վ է դա ընդունել, եկել և հետագայում ստանձնել վարչապետի պաշտոնը, թե՞ տեղյակ չի եղել, որ դրա համար են իրեն բերում խորհրդարան»,- հարցնում է նա։
Իսկ ինչ վերաբերում է Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձություններին, Ա․Մելիքյանը կանհրաժեշտ է համարում ազգային համախմբման նոր առանցքի ստեղծումը։ Նա նաև գտնում է, որ թե՛ իշխանությունը, թե՛ 17 կուսակցությունների միավորումը չէ այդ առանցքը՝ բացառելով նախկինների վերադարձը։
«Ո՞ւմ տան իշխանությունը, տան այն մարդկանց, որոնք երկիրը հետևողականորեն հասցրեցին այն եզրին, որից հետո Ն․Փաշինյանը գար իշխանության և տարածքնե՞ր հանձներ»,- հավելում է նա։
ԱՀ նախկին արտգործնախարարը նաև անհրաժեշտ է համարում արտահերթ ընտրությունների անցկացումը և չեզոք, հարգանք վայելող վարչապետ ունենալը, որը չի հարի վերը նշված երկու ճամբարներին․
«Մի անգամ ասել եմ, որ այդ թեկնածուն կարող է լինել ներքին գործերի նախկին նախարար Սուրեն Աբրահամյանը, որը լավ հետագիծ ունի, իմ տպավորությամբ եղել է ազնիվ պաշտոնյա»։

Пашиняна привели, чтобы он был вынужден выполнить их обещания о передаче территорий: А. Меликян (видео)
Чрезвычайный и полномочный посол РА, бывший министр иностранных дел Арцаха Арман Меликян говорит, что 1960 российских миротворцев не могут быть дислоцированы по всей границе, чтобы сдержать посягательства Азербайджана.
Обратившись к недавнему азербайджанскому нападению на общины Старые Тагер и Хцаберд Гадрутского района, говорит, что миротворцы посменно наблюдают в наблюдательных пунктах, а территории между наблюдательными пунктами должны контролироваться со стороны армянских вооружённых сил.
«Если это - всего лишь ополчение, и у АО сейчас нет руководства, это значит, власти не в состоянии контролировать оборону этих территорий. И всё осталось на местном населении, которое вряд ли будет вооружено оружием мощнее автомата, и единственное, что они могут сделать, это обратиться к российским миротворцам»,- говорит бывший посол, добавляя, что власти Арцаха должны сделать всё, чтобы по возможности предотвратить новые эпизоды передачи территорий, и население было, по возможности, в безопасности.
А. Меликян также считает, что прежние власти специально привели Никола Пашиняна в парламент, чтобы он был вынужден выполнить данные ими обещания по передаче территорий.
«И можно только предполагать, знал ли он это когда принял, пришёл и в дальнейшем вступил в должность премьера, или он не знал, что его приводят в парламент для этого?» - спрашивает он.
Касательно происходящих в Армении событий, А. Меликян считает необходимым создание новой оси сплочения. Он также считает, что ни власти, ни объединение 17 партий не являются этой осью, исключая возвращение бывших.
«Кому отдать власть? Отдать её тем людям, которые последовательно довели страну до того, чтобы потом Н. Пашинян пришёл к власти и передал территории?» - добавляет он.
Бывший министр иностранных дел Арцаха также считает необходимым проведение внеочередных выборов, чтобы премьер-министр был нейтральным, пользующимся уважением человеком, который не примыкал бы к двум вышеуказанным лагерям:
«Однажды я говорил, что этим кандидатом может быть бывший министр внутренних дел Сурен Абраамян, у которого хорошая траектория, по моему впечатлению, он был честным чиновником».