Մտադրությունը և անմիջական գործողությունները խիստ տարբեր են․ իրավապաշտպանը՝ Ադրբեջանի հայտարարության մասին
Ինչ ընթացք կստանա Ադրբեջանի հայտարարությունը՝ հայտնի չէ, բայց չեմ կարծում, որ պատահական էր, քանի որ ռազմագերիների խնդիրների և նրանց նկատմամբ վերաբերմունքի մասին տեղեկությունները միջազգային իրավապաշտպան կազմակարպություններին և միջազգային կառույցներին տեղեացվել էր։ Այս մասին «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասում է «Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի» Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցը՝ անդրադառնալով այն տեղեկատվությանը, թե Ադրբեջանը հաստատել է Հայաստանի հետ` «բոլորը բոլորի դիմաց» ձևաչափով գերիների փոխանակման մտադրությունը:
«Իրական մեխանիզմը, որով կարող է այդ մտադրությունը իրականացվել, դա Միջազգային Կարմիր խաչն է, դեռևս միջազգային Կարմիր Խաչից որևէ տեղեկություն չենք ստացել, որ Ադրբեջանակն կողմից նման մեխանիզմ արդեն աշխատում է։ Մտադրության մասին հայտարարությունը և անմիջական գործողությունները խիստ տարբեր են»։
Իրավապաշտպանի խոսքով, եթե այդ մտադրությունը իրականցվի, սա նշանակում է, որ անկախ նրանից, թե մեզ մոտ քանի գերի կա, բոլորը բոլորի հետ փոխանակվում են, այսինքն՝ մենք վերադարձնում ենք մեզ մոտ եղած բոլոր գերիներին, իրենք վերադարձնում են իրենց մոտ եղած բոլոր գերիներին։
Իրավապաշտպանը պնդում է՝ հայկական կողմը մշտապես է շահագրգռված եղել գերիների վերադարձով, պարզապես դա կարող էր հնարավոր լինել, եթե ադրբեջանական կողմից այդ պատրաստակամությունը լիներ․
«Միջազգային Կարմիր խաչի կողմից, երբ կունենանք պաշտոնական հայտարարությունը, որ գերիների փոխանակման գործընթացը սկսվել է, կարող ենք վստահ լինել, որ այդ գործընթացը տեղից շարժվել է»։
Ադրբեջանի այս հայտարարությունից հետո ստացած հնարավոր ազդակների մասին տեղեկատվությունը փորձեցինք ճշտել նաև Կարմիր Խաչի հայաստանյան գրասենյակի մամուլի պատասխանատու Զառա Ամատունուց, վերջինս նշեց, որ ողջունում են կողմերի պատասխանատվությունը, սակայն այս պահին որևէ հստակ պլանի հետ կապված որևէ մեկնաբանություն չունեմ։
Հիշեցնենք՝ ՏԱՍՍ-ը հայտնել էր, որ Ադրբեջանը հաստատել է Հայաստանի հետ «բոլորը բոլորի դիմաց» ձևաչափով գերիների փոխանակման մտադրությունը:

Намерение и непосредственные действия – совершенно разные вещи: правозащитник о заявлении Азербайджана
Поддержи А1+!Какой ход получит заявление Азербайджана – неизвестно, но не думаю, что было неслучайно, поскольку сведения о проблемах военнопленных и отношения к ним были переданы международным правозащитным организациям и международным институтам. Об этом в беседе с «А1+» говорит руководитель Ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи Артур Сакунц, обращаясь к информации о том, что Азербайджан подтвердил намерение обмена пленными с Арменией по принципу «всех на всех».
«Правовой механизм, которым может быть осуществлено это намерение – это Международный Комитет Красного Креста, мы пока не получили информации от Международного Комитета Красного Креста о том, что подобный механизм с азербайджанской стороны уже работает. Заявление о намерении и непосредственные действия – это совершенно разные вещи».
По словам правозащитника, если это намерение осуществится, это значит, что вне зависимости от того, сколько у нас есть пленных, всех меняют на всех, то есть мы возвращаем всех имеющихся у нас пленных, они возвращают всех имеющихся у них пленных.
Правозащитник утверждает: армянская сторона всегда была заинтересована в возвращении пленных, просто это могло быть возможно, если б была эта готовность с азербайджанской стороны:
«Когда у нас будет официальное заявление со стороны Международного Комитета Красного Креста, что процесс обмена пленными начался, можем быть уверены, что этот процесс двинулся с места».
Информацию о возможных сигналах, полученных после этого заявления Азербайджана, мы попытались уточнить и у ответственной по прессе армянского офиса Красного Креста Зары Аматуни, последняя отметила, что они приветствуют готовность сторон, однако в настоящий момент у них нет комментариев, связанных с каким-либо конкретным планом.
Напомним, ТАСС сообщил, что Азербайджан подтвердил намерение обменять пленных с Арменией по принципу «всех на всех».