Սոթքի հանքի տարածքում դեմարկացիոն գիծը վիճարկելի է, ինչը մեզ համար հնարավորություն է. նախկին տնօրեն (տեսանյութ)
Սոթքի հանքի բացման աշխատանքները սկսել եմ ես, 1975 թվականի վերջին 1976-ի սկզբներին արդեն իսկ Քելբաջարի ղեկավարությունը սկսեց աղմկել, թե դա իրենց տարածքներն են։ Այս մասին «Ա1+»-ի հետ զրույցում պատմում է Սոթքի հանքավայրի նախկին տնօրեն Կորյուն Հակոբյանը։
Հակոբյանն ասում է՝ դեռ այն ժամանակ է պահանջել բերել սահմանի դեմարկացիոն գծի նկարագիրը՝ հասկանալու համար այդ սահմանը իսկապես անցնո՞ւմ է ջրբաժանով․
«Վարդենիսցներ կային, մեծահասակ մարդիկ, ովքեր պնդում էին, որ այդ տարածքները որպես արոտավայրեր պատկանել են Սոթք գյուղին և երբեք Ադրբեջանին չեն պատկանել։ Նրանք պնդում էին, որ դեմարկացիոն սահմանային գիծը անցնում է Թարթառի ձախ վտակով՝ Սեիդլարով։ Ես այդպես էլ այդ դեմարկացիոն գծի մանրամասն նկարագրությունը թե՛ մեր կողմից, թե՛ Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից չեմ տեսել, դրանից ելնելով ես ասում եմ, որ խնդիրը վիճելի է»։
Մեր հարցին, թե խնդիրը վիճարկելու պարագայում հնարավո՞ր է  հօգուտ մեզ հանգուցալուծում լինի, Հակոբյանն ասում է՝ նայած ով կբանակցի, բայց չի բացառվում, որ որևէ լուծում գտնվի հօգուտ մեզ․
«Եթե չկա այդ մանրամասն նկարագրված սահմանային գիծը, արդեն իսկ հարցը դառնում է վիճարկելի, որքանով Ադրբեջանը կարող է ասել այսքանը իմն է, նույնքան մենք էլ կարող ենք ասել՝ ձերը չէ, մերն է»։
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե ի՞նչ տնտեսկան հետևանքներ կարող է ունենալ հանքի չշագհագործումը կամ մի մասի շահագործումը մեր երկրի տնտեսության վրա,  Հակոբյանն ասում է՝ հետևանքները վատ կարող են լինել։
Հանքավայրի նախկին տնօրենի դիտարկմամբ՝ եթե պայմանավորվածությունները վերջնական լինեն այնպես, որ հանքի 70 տոկոսը անցնի Ադրբեջանին, «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ» ընկերությունը կարող է դիմել Ադրբեջանին, Ադրբեջանի հետ կնքի ընդերքօգտագործաման պայամանագիր, շահագործումը շարունակի ինչ-որ ժամանակ և հանքաքարը վերամշակի Արարատի ոսկու կորզման ֆաբրիկայում։
Հիշեցնենք՝ օրերս ԶՈՒ գլխավոր շտաբի  պետի տեղակալ Տիրան Խաչատրյանը հայտարարել էր՝ Սոթքի ոսկու հանքը կիսով չափ կանցնի հայկական կողմին, կիսով չափ ադրբեջանական կողմին։

На территории Сотского месторождения демаркационная линия спорная, что является для нас шансом: бывший директор (видео)
Работы по открытию Сотского месторождения начал я, в конце 1975-го – начале 1976 года уже начальство Кельбаджара начало шуметь, что это – их территории. Об этом в беседе с «А1+» рассказал бывший директор Сотского месторождения Корьюн Акопян.
Акопян говорит: еще тогда требовали принести описание демаркационной линии границы, чтобы понять, как эта граница проходит по водоразделу:
«Были варденисцы, пожилые люди, которые утверждали, что эти территории в качестве пастбищ принадлежали селу Сотк и никогда не принадлежали Азербайджану. Они утверждали, что демаркационная пограничная линия проходит через левый приток Тартара – Сеидлар. Я так и не увидел подробного описания этой демаркационной линии ни с нашей стороны, ни со стороны азербайджанского руководства, исходя из этого говорю, что проблема спорная».
На вопрос, может ли в случае оспаривания решение быть в нашу пользу, Акопян говорит: смотря кто будет вести переговоры, но не исключено, что будет найдено какое-нибудь решение в нашу пользу:
«Если нет этой подробно описанной пограничной линии, вопрос уже становится спорным, насколько Азербайджан может сказать это моё, настолько же и мы можем сказать: не ваше, а наше».
Касательно вопроса о том, какие экономические последствия может иметь прекращение эксплуатации месторождения или эксплуатация его части для нашей страны, Акопян говорит, что последствия могут быть плохими.
По наблюдению бывшего директора месторождения, если договоренности окончательно будут таковыми, что 70% месторождения перейдёт к Азербайджану, компания «Геопромайнинг Голд» может обратиться к Азербайджану, заключить с Азербайджаном договор недропользования, некоторое время продолжать эксплуатацию и перерабатывать руду на Араратской золотоизвлекательной фабрике.
Напомним, что на днях заместитель начальника генерального штаба ВС Тиран Хачатрян заявил: Сотское золоторудное месторождение наполовину перейдёт к армянской стороне, наполовину – к азербайджанской стороне.