Նախիջևան տանող միջանցքից Թուրքիայի օգտվելու հանգամանքը անհանգստացնում է Իրանին. իրանագետ
-Իրանի մեջլիսում նախօրեին քաղաքական ուժերից մեկի ներկայացուցիչը հայտարարեց,որ իրենց համար անընդունելի է Արցախյան պատերազմից հետո ձևավորվելիք միջանցքից Թուրքիայի օգտվելու հանգամանքը: Արդյո՞ք սա իրանական իշխանությունների կողմից մեսիջ է,թե առանձին քաղաքական ուժի տեսակետ է ընդամենը:
-Ընդհանուր առմամբ, եթե մի քիչ ավելի վաղ շրջանից խոսենք, Իրանի Արտաքին գործերի նախարարության, հատկապես Ռոհանիի կառավարության վարած քաղաքականությունը հատկապես արցախյան պատերազմի այս վերջին շրջանում̀ Իրանի ազգայնական և ռազմական թևի կողմից քննադատության է ենթարկվում:Այդ պատգամավորը ազգայնական՝ ավելի շուտ պահպանողական թևի ներկայացուցիչներից մեկն էր, որը արտահայտելով Իրանի ազգայնական շրջանակների կարծիքը՝ դժգոհություն է հայտնում հատկապես միջանցքի հետ կապված:Իսկ աշխարհագրական սահմանների հետ կապված հայտարարությունը, ինձ թվում է, ելնում է նախ այն տեսակետից, որ այդ միջանցքով հնարավոր է Հայաստան-Իրանի սահմանի որևէ փոփոխություն:
Այսինքն Իրանում անհանգստություններ կան,թե այդ միջանցքն անցնելու է Մեղրիով և հատելու է իրանական սահմանը, թե՞ ընդհանրապես մեկ ճանապարհ է լինելու: Իրանի այս քաղաքական շրջանակներում̀ հատկապես Խորհրդարանում, որտեղ վերջին ընտրություններից հետո պահպանողական թևի ներկայացուցիչներն են մեծամասնություն կազմում̀ մեծ զգայունություն և անհանգստություն կա և միջանցքի հետ կապված և վերջին զարգացումներից հետո Ադրբեջանական հանրապետության տարածքում Թուրքիայի ազդեցության աննախադեպ աճի հետ կապված:
Դա բերելու է նաև Իրանի հյուսիսային շրջաններում անջատողական շարժումների ակտիվացմանը ամենայն հավանականությամբ:Եվ այդ խորհրդարանի պատգամավորի խոսքն ուղղված էր նաև դրան, որ եթե Իրանի հյուսիսային շրջաններում տեղի ունեցող զարգացումներին մեծ ուշադրություն չդարձնեն̀ Իրանի համար դա լուրջ վտանգ կարող է դառնալ:
- Ձեր նշած քաղաքական ուժերի մտահոգությունները կարո՞ղ են Իրանի իշխանությունների քաղաքական դիրքորոշման փոփոխության հանգեցնել:
-Ընդհանուր առմամբ, Իրանում և որոշ այլ պետություններում,եթե անգամ այս փոփոխություններից անհանգստություններ կան̀ գոյություն ունեցող այդ պայմանագրի առկայության դեպքում որոշ չափով նաև հաշտվել իրավիճակի հետ հասկացությունը կա: Այսինքն, Իրանի շրջանակներում,եթե անհանսգտություն են հայտնում, ապա իրենց ազգային շահերից ելնելով են դա անում: Նաև քննադատություն կա, որ Իրանը չկարողացավ իր ազդեցությունը Ադրբեջանում պահպանել: Այսինքն Իրանի արտգործնախարարի տեղակալ Աբբաս Արաղչիի այցը, նրա կատարած հայտարարությունները դիտարկվում էին այն տեսանկյունից, որ Իրանը փորձում էր հակակշռել Թուրքիայի ազդեցությանը Ադրբեջանում: Սակայն, տեսանք, որ ռուսական միջնորդությամբ կնքված պայմանագրում,եթե Թուրքիան չնչին, նույնիսկ իր շահերի առումով ստացավ ինչ-որ բան̀ Ադրբեջանի կողմից գրավյալ տարածքներում ներկայություն և այդ միջանցքը դեպի Նախիջևան ձգվող, ապա Իրանը ընդհանրապես կարելի է ասել գործընթացից դուրս մնաց: Իրանի Արտաքին գործերի նախարարի չեղարկված կամ կարելի է ասել հետաձգված այցը միտված էր Մեղրիի կամ Հայաստանի տարածքով անցնող այդ միջանցքի շուրջ բանակցություններում ներգրավվել կամ ընդհանրապես որևէ ձևաչափով տարածաշրջանային բանակցություններ սկսել: Իսկ Իրանի ղեկավար կազմում արդյոք կփոխվի որևէ բան, թե ոչ, պետք է հաշվի առնենք այն, որ սա Ռոհանիի̀ բարեփոխիչների կառավարության վերջին կառավարման տարին է ու սպասվում են Իրանում նոր ընտրություններ,որտեղ հավանաբար ավելի ուժեղ կլինեն պահպանողականների դիրքերը̀ հաշվի առնելով Ռուհանիի որոշակի սխալ քաղաքականությունը, նաև տնտեսական խնդիրները:
-Այսինքն` պահպանողական ուժերը ունեն ընդգծված բացասական վերաբերմունք պանթուրքիզմի և Թուրքիայի նկատմամբ առհասարակ և նրանց իշխանության գալու դեպքում հնարավո՞ր է Իրանի արտաքին քաղաքական վեկտորի փոփոխություն:
- Իրանի պահպանողական թևը և ազգայնական թևը ընդհանուր միշտ ունեցել է պանթուրքիզմի նաև Թուրքիայի հանդեպ բացասական դիրքորոշում, սակայն ելնելով աշխարքաղաքական և տնտեսական շահերից Թուրքիայի հետ հարաբերությունները Իրանը չի վտանգել: Միանշանակ խոսել, որ հաջորդ կառավարության ընթացքում Իրանը գնալու է առճակատման Թուրքիայի հետ կամ ավելի կոշտ դիրքորոշում է որդեգրելու դեռևս վաղ է խոսել: Սակայն պահպանողականների իշխանության գալուց հետո Իրանի արտաքին քաղաքականությունը փոխվելու է հավանաբար դեպի ավելի կոշտ քաղաքականություն̀ նույնը պանթուրքիստների հետ կապված և տարածաշրջանում Իսրայելի ներկայության հետ կապված: Այդ գործընթացներում Իրանը դրսևորելու է փոփոխություններ և ավելի խստացումներ են տեղի ունենալու:

Иран беспокоит то обстоятельство, что Турция пользуется коридором, ведущим в Нахиджеван: Ирановед
- Накануне представитель одной из политических сил в иранском меджлисе заявил, что для них неприемлемо то, обстоятельство, что Турция будет пользоваться коридором, сформировавшимся после арцахской войны. Это – мессидж со стороны иранских властей или всего лишь мнение отдельной политической силы?
- В целом, если говорить о несколько более ранним периоде, политика, проводимая Министерством иностранных дел Ирана, в частности правительством Рохани, особенно в этот последний период войны подвергается критике со стороны националистической и военной ветви Ирана. Этот депутат был одним из представителей националистической, точнее консервативной фракции, который выражая мнение националистических кругов Ирана, выражает недовольство в особенности в связи с коридором. А заявление, связанное с географическими границами, мне кажется, вытекает прежде всего из той точки зрения, что по этому коридору возможно какое-то изменение армяно-иранской границы.
То есть в Иране есть беспокойства, что этот коридор будет проходить через Мегри и пересекать иранскую границу или будет вообще одна дорога? В этих политических кругах Ирана, в особенности в Парламенте, где после последних выборов большинство составляют представители консервативной фракции, имеется большая чувствительность и беспокойство и в связи с этим коридором и в связи с беспрецедентным влиянием Турции на территории Азербайджанской Республики после последних событий.
Это по всей видимости также приведет к активизации сепаратистских движений в северных районах Ирана. И речь этого депутата парламента была направлена на то, что если не обращать большого внимания на развитие событий в северных районах Ирана, это может стать для Ирана серьёзной угрозой.
- Могут ли беспокойства указанных Вами политических сил привести к изменению политической позиции иранских властей?
- В целом, в Иране и в некоторых других государствах есть беспокойства даже от этих изменений: в случае наличия этого существующего договора, есть также понятие в какой-то мере смириться с ситуацией. То есть, в рамках Ирана, если выражают беспокойство, то делают это, исходя из их национальных интересов. Есть также критика, что Иран не смог сохранить своё влияние в Азербайджане. То есть визит замминистра иностранных дел Ирана Аббаса Арагчи, его заявления рассматривались с той точки зрения, что Иран пытался уравновесить влияние Турции в Азербайджане. Однако, мы увидели, что в договоре, заключенном при российском посредничестве, если Турция что-то получила в плане своих интересов, пусть и незначительно – присутствие на оккупированных Азербайджаном территориях и этот коридор в Нахиджеван, то Иран можно сказать вообще остался за бортом процесса. Отмененный или можно сказать отложенный визит министра иностранных дел Ирана был нацелен на вовлечение в переговоры по этому коридору, проходящему по территории Мегри или Армении или вообще начать региональный переговоры в каком-либо формате. А изменится ли что-либо в руководящем составе Ирана или нет, нужно учитывать то, что это – последний год правления правительства реформаторов Рухани и в Иране ожидаются новые выборы, где вероятно будут сильнее консервативные позиции, учитывая в чем-то ошибочную политику Рухани, а также экономические проблемы.
- То есть консервативные силы имеют подчеркнуто отрицательное отношение к пантюркизму и к Турции в целом и в случае их прихода к власти возможно изменение внешнеполитического вектора Ирана?
- Консервативная ветвь и националистическая ветвь Ирана в целом всегда придерживались негативной позиции к пантюркизму и Турции, однако исходя из геополитических и экономических интересов Иран не поставил под угрозу отношения с Турцией. Однозначно говорить, что в период следующего правительства Иран пойдет на конфронтацию с Турцией или примет более жёсткую позицию пока рано. Однако после прихода власти консерваторов внешняя политика Ирана изменится вероятно в сторону более жёсткой политики и в связи с пантюркизмом, и в связи с присутствием в регионе Израиля. В этих процессах Иран проведёт изменения и будут иметь место ужесточения.