Ադրբեջանը շարունակում է պատերազմական հանցագործությունները խաղաղ բնակչության նկատմամբ. Արցախի ՄԻՊ
Հոկտեմբերի 29-ին Ադրբեջանի կողմից շարունակաբար թիրախավորվել են Արցախի խաղաղ բնակավայրերը, այդ թվում՝ մայրաքաղաք Ստեփանակերտը:
Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանի փաստահավաք առաքելության շրջանակներում պարզվել է, որ օրվա ընթացքում մայրաքաղաքին հասցված հրթիռային հարվածների հետևանքով վիրավորվել է երկու քաղաքացի: Ավերվել կամ վնասվել են բնակելի տներ և մեքենաներ, ինչպես նաև կենսական նշանակության քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ:
Շուշի քաղաքի հրթիռակոծության հետևանքով քաղաքի բնակելի հատվածներին և քաղաքացիական օբյեկտներին հասցվել է նյութական մեծ վնաս:
Ադրբեջանական հարվածների հետևանքով Ասկերանի շրջանի Սղնախ գյուղում երկու քաղաքացիական անձ է վիրավորվել: Շրջկենտրոններ Ասկերան, Մարտակերտ և Մարտունի քաղաքներն ու հարակից բնակավայրերը նույնպես ենթարկվել են հարվածների, քաղաքացիական բնակչության շրջանում զոհեր և վիրավորներ չկան, սակայն համայնքներին հասցվել է նյութական մեծ վնաս:
Ադրբեջանը հանցավոր կերպով շարունակել է թիրախավորել հումանիտար գործառույթներ իրականացնող Արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության աշխատակիցներին, որի հետևանքով ԱԻՊԾ մեկ աշխատակից՝ Հարություն Աթաջանյանը զոհվել է, իսկ 5 աշխատակիցներ վիրավորվել են:

Азербайджан продолжает военные преступления против мирного населения. Защитник прав человека Арцаха
29 октября Азербайджан продолжал наносить удары по мирным населенным пунктам в Арцахе, включая столицу Степанакерт.
В рамках миссии по установлению фактов Защитника прав человека Арцаха выяснилось, что днем в результате ракетных обстрелов столицы пострадали двое граждан. Были разрушены и повреждены жилые дома, автомобили, а также жизненно важная гражданская инфраструктура.
В результате обстрела города Шуши был нанесен большой материальный ущерб жилым частям города и гражданским объектам.
В результате азербайджанских ударов в селе Сгнах Аскеранского района были ранены два мирных жителя.
Районные центры Аскеран и Мартакерт, а также города Мартуни и близлежащие населенные пункты сильно пострадали, к счастью, жертв среди гражданского населения нет.
Продолжались и преступные нападения на сотрудников Государственной службы по чрезвычайным ситуациям, выполняющих гуманитарные функции, в результате чего один сотрудник, Арутюн Атаджанян, был убит, а 5 сотрудников получили ранения.