Հայ զինվորների դիերի, գերիների հետ վարվում են ԻԼԻՊ-ի մեթոդներով. ՀՀ ՄԻՊ
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը ներկայում իրականացնում է հայ զինծառայողների դիերի, գերիների ու քաղաքացիական անձանց նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի վայրագությունների ու անմարդկային վերաբերմունքի մեթոդների համեմատական ուսումնասիրություն՝ վեր հանելու համար նմանություններն այն մեթոդների հետ, որոնք կիրառում են իսլամական պետության (ԻԼԻՊ, ISIS) կամ մյուս ահաբեկչական խմբավորումները:
Վեր հանված նմանություններն ակնհայտ են:
Օրինակ՝ իրականացվում է զոհի կամ տուժողի մարմնի մասերի խեղում կամ խոշտանգում կամ նվաստացում, ինչն այնուհետև լուսանկարվում կամ տեսագրվում է ու հրապարակվում:
Հրապարակումներն ինքնին պատահական չեն արվում. դրանք տարածվում են հատուկ մտադրությամբ և այնպես, որ ապահովվի լայն սփռում ու տևական ցուցադրություն: Ընդ որում, լայն սփռման համար օգտագործվում են սոցիալական մեդիայի բոլոր ռեսուրսները:
Այս ամենի նպատակն է կատարած վայրագության համար արժանանալ հանրային գովասանքի կամ անմարդկային վերաբերմունքի ցուցադրմամբ ինքնահաստատվել և ընդգծել սեփական թվացյալ առավելությունը:
Մեկ այլ ընդհանրություն է ընտանիքների անդամներին կամ ազգականներին հնարավորին մեծ հոգեկան ցավ կամ տառապանք պատճառելը: Օրինակ՝ գլխատման մասին ընտանիքին տեղեկացնելը: Ընդ որում, դա անելը բացառիկ ցինիզմով ու ատելության բացահայտ ցուցադրմամբ:
Կարևոր բաղադրիչ է այն, որ նպատակ է դրված անել ամենը, որպեսզի պատճառվող հոգեկան ցավը ունենա երկար տևողություն: Օրինակ՝ 5-6 ժամ առաջ ընտանիքի անդամին զգուշացնելը, որ պատրաստվում են սպանված զինվորի լուսանկարը հրապարակել համացանցում ու այդ կերպ տևական ժամանակ խոշտանգելը:
Կարևոր նմանություններից է այն, որ փորձ է արվում այս ամենն օգտագործել հասարակության մակարդակում լարվածություն, խուճապ ու տագնապ առաջացնելու համար:
Օրինակ՝ գերեվարված կամ այլ կերպ Ադրբեջանում հայտնված մեր հայրենակիցների սոցիալական ցանցերի էջերից ատելություն պարունակող նյութեր տարածելը կամ սոցիալական ցանցերի հայկական էջերին պատերազմական դաժանությունների վերաբերյալ տեսանյութեր և լուսանկարներ տարածելը՝ զուգահեռ տարածելով ատելություն էթնիկ հայերի նկատմամբ:
Այս բոլոր հարցերը նույնպես մեր ուշադրության ներքո են և դրանք առանձին զեկույցներով կներկայացվեն միջազգային մարմիններին՝ ըստ իրավասության: Ըստ անհրաժեշտության՝ կարվեն նաև առանձին հրապարակումներ:

С телами армянских солдат, с армянскими пленными обращаются методами ИГИЛ-а: Омбудсмен РА
Аппарат Защитника прав человека Армении в настоящее время проводит сравнительное исследование методов зверств и бесчеловечного обращения Вооруженных сил Азербайджана по отношению к пленным, гражданским лицам и телам армянских военнослужащих, с целью выявления сходства с методами, используемыми Исламским государством (ИГИЛ, ISIS) или другими террористическими группировками.
Выявленные сходства очевидны.
Например, происходят причинение увечий частям тела/ истязания потерпевшего или жертвы, пытки или унижения, которые затем фотографируются или записываются на видео и публикуются.
Сами эти публикации сделаны не случайно: они распространяются с особым намерением и таким образом, чтобы обеспечить широкое распространение и продолжительную демонстрацию. При этом, для широкого распространения используются все ресурсы социальных сетей.
Цель всего этого - заслужить общественную похвалу за совершенные злодеяния или демонстрацией бесчеловечного обращения самоутвердится и подчеркнуть собственное очевидное превосходство. Другой общей чертой является причинение как можно большей душевной боли или страданий членам семьи или родственникам. Например, извещение семьи об обезглавливании.
Причем делается это с исключительным цинизмом и открытой ненавистью.
Важной составляющей является то, что цель - сделать все возможное, чтобы причиненная душевная боль длилась долго. Например, извещение членов семьи о том что они собираются опубликовать в Интернете фотографию убитого солдата за 5-6 часов до этого, и таким образом пытают их продолжительное время.
Одно из важных сходств заключается в том, что все это пытаются использовать для создания напряжения, паники и беспокойства на общественном уровне.
Например, распространение риторики ненависти на страницах социальных сетей наших соотечественников, взятых в плен или иным образом оказавшихся в Азербайджане, или размещение видеороликов и фотографий военных зверств на страницах армянских социальных сетей, одновременно распространяя ненависть к этническим армянам.
Все эти вопросы также находятся в центре нашего внимания, они в отдельных докладах будут представлены в международные органы в соответствии с их компетенциями. По мере необходимости также будут сделаны отдельные публикации.