Չգիտես ինչու այդ վերջնագրի ձևով պահանջը ուղղված է մեզ․ Ռուսաստանի դեսպանատուն
Այսօր դիվանագիտական ներկայացուցչության մոտ տեղի ունեցած Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմի անհապաղ դադարեցում պահանջող՝ հայ կանանց հավաքի հետ կապված՝ Դեսպանատունը ստացել է մի շարք հարցումներ ԶԼՄ-ներից՝ տվյալ ակցիան մեկնաբանելու խնդրանքով:
Պատասխանում ենք միանգամից բոլորին.
Իսկապես, այդ միջոցառումն այսօր տեղի է ունեցել: Հավաքվածների ներկայացուցիչներին հանդիպեց Ռուսաստանի Դեսպանը, ով խորը ցավակցություն հայտնեց իրենց որդիներին կորցրած բոլոր մայրերին: Դիվանագիտական առաքելության ղեկավարն ընդգծեց, որ հայ ու ադրբեջանցի ժողովրդի ողբերգությունը Ռուսաստանում ընկալում են իբրև իրենց սեփականը: Հենց այդ պատճառով մեր երկիրը հսկայական ջանքեր է ներդնում, որպեսզի ռազմական գործողություններն ավարտվեն ու վերականգնի բանակցային գործընթացը:
Ինչպես հայտնի է, վերջերս ժողովրդին ուղղված իր ուղերձում Հայաստանի վարչապետ Ն.Վ. Փաշինյանը հատուկ շնորհակալություն է հայտնել Ռուսաստանին ձեռնարկվող քայլերի համար: Դրանք մասնավորապես ուղղված են հակամարտության հետագա ընդարձակումը կասեցնելուն, որը սպառնալիք կդառնար խաղաղության համար ոչ միայն Հարավային Կովկասում, այլև դրա սահմաններից հեռու:
Այս կապակցությամբ կցանկանայինք ուշադրություն դարձնել պարադոքսալ մի հանգամանքի վրա:
Հավաքվածների կողմից հնչեցրած հակամարտությունն անհապաղ դադարեցնելու պահանջը, այն էլ՝ վերջնագրի ձևով, չգիտես ինչու հասցեագրված է հենց այն երկրին, որը ձեռնարկում է իրական, գործնական քայլեր այդ ուղղությամբ:,- ասված է ՌԴ դեսպանատան հաղորդագրության մեջ։

Почему-то это требование в ультимативной форме адресовано нам: Посольство России
В связи с прошедшим сегодня у диппредставительства митингом армянских женщин, выступающих за немедленное прекращение войны в Нагорном Карабахе, в Посольство поступил ряд запросов от СМИ с просьбой прокомментировать данную акцию. Отвечаем сразу всем.
Действительно, это мероприятие сегодня состоялось. С представителями собравшихся встретился Посол России, который выразил глубокие соболезнования всем матерям, потерявшим своих сыновей. Глава дипмиссии подчеркнул, что в России трагедию армянского и азербайджанского народов воспринимают как свою собственную. Именно поэтому наша страна предпринимает поистине титанические усилия, для того чтобы боевые действия завершились и был возобновлен переговорный процесс.
Как известно, в своем недавнем обращении к нации Премьер-министр Армении Н.В.Пашинян выразил России особую благодарность за предпринимаемые шаги. Они направлены, в том числе, на предотвращение дальнейшей эскалации конфликта, которая поставила бы под угрозу мир не только в регионе Южного Кавказа, но и далеко за его пределами.
В этой связи хотели бы обратить внимание на одно парадоксальное обстоятельство. Требование немедленно остановить конфликт, прозвучавшее от собравшихся, причем в ультимативной форме, адресовано почему-то именно той стране, которая и предпринимает реальные, практические шаги с этой целью.