Եթե Թուրքիան ՀՀ սահմանին գործողություն անի, ՌԴ-ի և Իրանի միջամտությունն անխուսափելի կլինի․ Ա․Մելիքյան (տեսանյութ)
«Արաբական գարնան առաջացրած բռնության ալիքը շարժվում է դեպի արևելք, այսօր այն հասել է Հարավային Կովկասի սահմաններին։ Կան միջազգային շատ լուրջ դերակատարներ, որոնք այս ալիքը Արևելք մղելու շատ մեծ շահագրգռվածություն ունեն։ Սա աշխարհի, հատկապես Եվրասիայի քաղաքական դիմագիծը փոխելուն միտված շատ մեծ նախագիծ է։ Թիրախում ողջ տարածաշրջանն է, և նպատակներից մեկը թուրքական աշխարհի ակտիվացումն է, որտեղ Թուրքիան լոկոմոտիվի դերն է խաղում։ Մեր խնդիրն այն է, որ կարողանանք մեր շահերը լիովին ապահովել»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի նախկին արտգործնախարար Արման Մելիքյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի հարձակմանը։
Դիվանագետի ներկայացմամբ, այս պատերազմում մեր պոտենցիալ դաշնակիցները Իրանն ու Ռուսաստանն են։ Նա չի բացառում, որ պատերազմի ընդգրկվածությունը մեծանա, ու թիրախում հայտնվի նաև Իրանը։ Բացի այդ՝ որքան առաջանա Թուրքիան, այնքան կնահանջի ՌԴ-ն, իսկ ՌԴ-ն, Ա․Մելիքյանի խոսքերով, նահանջելու տեղ չունի, քանի որ եթե մի քայլ ետ գնա, դա կդառնա անվերջանալի։ Այդ պատճառով էլ նա կարծում է, որ եթե Թուրքիան հայ-թուրքական սահմանին որևէ գործողություն սկսի, ՌԴ և Իրանի միջամտությունն անխուսափելի կլինի։
«Այդ դեպքում ողջ խաղը կվերափոխվի երրորդ համաշխարհային պատերազմի»,- ասում է Ա․Մելիքյանը։
Վերջինս նաև գտնում է, որ թշնամու ռազմատենչությունը կոտրված է, և նրանք հրահրած պատերազմում որևէ էական հաջողություն չգրանցեցին, բայց ունեցան ինչպես մարդկային, այդպես էլ տեխնիկայի հսկայական կորուստ։ Իսկ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն իր երկրի իշխանությունը հանձնեց Թուրքիային, և Ադրբեջանի ժողովուրդը դրա հետևանքներն իր մաշկի վրա երկար կզգա։
Ինչ վերաբերում է խնդրին, թե արդյոք հայկական կողմն ունի՞ այնքան ռազմական տեխնիկա, որ կարողանա դիմակայել թուրք-ադրբեջանական հնարավորություններին, Ա․Մելիքյանը համոզված է․
«Խնդրի գինն այնքան բարձր է, որ մենք ևւ ռազմամթերք, և զինտեխնիկա, և անհրաժեշտ ամեն ինչ կունենանք»։
«Պատերազմի ընթացքում մենք կարող ենք այնպիսի խնդիրներ լուծել, որպիսիք դժվար թե կարողանանք լուծել խաղաղ ժամանակ՝ պարտության մատնել թշնամուն՝ լրջագույն կորուստներ պատճառելով նրան և ջարդել Թուրքիայի մռութը»,- եզրափակեց Ա․Մելիքյանը։։

«Если Турция предпримет действия на границе с Арменией вмешательство Ирана и России будет неизбежным»: А. Меликян (видео)
Поддержи А1+!«Волна насилия, вызванная «арабской весной», движется на Восток, и сегодня она достигла границ Южного Кавказа. Есть очень серьезные международные игроки, которые заинтересованы в продвижении этой волны на Восток. Это очень большой проект, направленный на изменение мирового политического имиджа, и в частности Евразии. Целый регион стал мишенью проекта, целью которой является активизация турецкого мира, в которой Турция играет роль локомотива. Наша задача в этой ситуации - суметь обеспечить свои интересы»,- об этом в беседе с «А1+» заявил бывший замминистра иностранных дел Нагорного Карабаха Арман Меликян, комментируя нападение азербайджанской стороны.
По словам дипломата, нашими потенциальными союзниками в этой войне выступают Иран и Россия. Он не исключает, что вовлеченность в эту войну других игроков расширится и мишенью станет Иран. По мнению Меликяна, чем больше будет Турция продвигаться вперед, тем больше будет отступать Россия, которой отступать некуда, и если она сделает хоть шаг назад, то это станет необратимым. Именно поэтому он считает, что если Турция начнет какие-либо действия на армяно-турецкой границе, то вовлеченность Ирана и России будет неизбежной.
«В подобном случае вся эта игра превратится в Третью мировую войну»,- говорит Меликян
Он также считает, что воинственность противника сломлена, они не добились успеха в спровоцированной войне, но понесли огромные потери, как военные, так и людские. А глава государства Ильхам Алиев передал власть Азербайджана Турции, и последствия этого шага азербайджанский народ еще долго будет ощущать на своей шкуре.
Что касается вопроса, достаточно ли у армянской стороны военной техники, чтобы противостоять турецко-азербайджанским возможностям, Меликян ответил: «Цена вопроса настолько высока, что у нас будут и боеприпасы, и техника, и все необходимое».
«Во время войны мы можем решить такие проблемы, которые в мирное время решить очень сложно. А именно - победить противника, нанести ему огромные потери и разбить морду Турции»,- заключил Меликян.