Tadevos-Avetisyan-1024x576
Նախորդ երեսուն տարիներին պարբերաբար արձանագրվող և միջազգային հանրության համար ակնհայտ փաստ է այն, որ աշխարհաքաղաքական հեռահար իր շահերից դրդված՝ մարդակեր Թուրքիան զինում է իր նմանին:
Իր հեռահար շահերին զուգահեռ և Ադրբեջանի համար զենքի կայուն պահանջարկ ձևավորելու նպատակով Թուրքիան պարտադրում է Ադրբեջանին՝ պարբերաբար հարձակվել հայկական երկու հանրապետությունների վրա:
Զուգահեռաբար՝ ադրբեջանական անհամեմատ էժան նավթն ապահովում է տնտեսական կայուն և բազմակի օգուտներ Թուրքիայի համար: Սրա դիմաց վերջինս հնարավոր բոլոր ձևերով սատարում է բացառապես ալիևյան կլանին՝ պահպանելու իր իշխանությունը՝ ի հեճուկս ադրբեջանական ժողովրդի:
Այսպիսով արդեն երեսուն տարի Թուրքիան թալանում է ադրբեջանական տնտեսությունը՝ տնտեսական առումով ոչնչի դիմաց վերցնելով միակ արժեքավորը՝ նավթը: Իսկ Թուրքիայի կողմից Ադրբեջանի գաղութացումը մոտենում է իր տրամաբանական հանգուցալուծմանը:
Արդեն առիթ ունեցել եմ մանրամասն ներկայացնելու, որ Ադրբեջանի պարզունակ տնտեսությունը իրենից ներկայացնում է նավթի և գազի գերարդյունահանում, խորացող քաղաքական անկայունությամբ և աշխարհաքաղաքական ռիսկերով: Իսկ այս երկրի ղեկավարի կողմից պարբերաբար սանձազերծվող պատերազմներն ունեցել և դեռ ունենալու են իր երկրի համար սոցիալ-տնտեսական անդառնալի կործանարար հետևանքներ:
Մյուս կողմից հարկ է նորից հիշեցնել՝ հայկական զինված ուժերը ոչնչացնում և առգրավում են թշնամու կողմից կիրառվող զինատեսակները, այդ թվում՝ թուրքականը: Ինքնին խոսուն է այս մասին թարմ վիճակագրությունը, որը 2020թ. սեպտեմբերի 27-ից պարբերաբար ներկայացնում են հայկական պաշտոնական աղբյուրները:
Շահագրգիռներին, հատկապես՝ հարևան թշնամի երկրից և նրա ռազմավարական գործընկեր երկրներից, խորհուրդ եմ տալիս հետևել վիճակագրական հավաստի այդ տվյալներին: Այսպիսով թշնամին կարող է գնահատել նաև իր իրական տնտեսական կորուստները, իսկ նրա ռազմավարական գործընկերները կարող են ուրախությամբ հաշվարկել իրնեց կողմից Ադրբեջանին մատակարարվող զենքի նոր խմբաքանակների ծավալները և ապագա տնտեսական գերօգուտները:
Ի ուրախություն նաև Ադրբեջանին զենք մատակարարողների՝ վերջին մեկ շաբաթում Ադրբեջանն արդեն հասցրել է կորցնել իր կուտակած հիմնական զինատեսակների մի զգալի մասը: Այս միտումն ունի կայուն և ինտենսիվ բնույթ:
Ադրբեջանին զենք մատակարարողների համար կան նաև մտահոգվելու առարկայական հիմքեր, որոնք մի պահի կարող են դառնալ իրական և առաջնային: Թուրքիայի և Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի ընթացքը ժամ առ ժամ առավել տեսանելի է դարձնում, որ այսպես շարունակվելու դեպքում, մոտ ապագայում Ադրբեջանն այլևս չի կարողանալու վճարել նաև զենքի դիմաց: Կորցնելու է իր ներքին և արտաքին վճարունակության համար դեռևս առկա միակ՝ նավթի արդյունահանման և մատակարարման հնարավորությունը: Օրինակ, երբ Ադրբեջանը հիմնահատակ կկորցնի իր նավթային ենթակառուցվաքները՝ այս երկրում անխուսափելիորեն վրա հասնող ներքաղաքական ու աշխարհաքաղաքական, ինչպես նաև սոցիալ-տնտեսական աննախադեպ և կործանարար ցնցումների ֆոնին:
Վիճակագրական փաստեր և գնահատումներ.
Ստորև բերված են Ադրբեջանի արտաքին առևտրի ուսումնասիրության արդյունքում վեր հանված որոշ փաստեր: Դրանք կարող են ընդհանուր պատկերացում տալ ադրբեջանա-թուրքական զենքի առևտրի ծավալների, ինչպես նաև դրանից բխող՝ Թուրքիայի ստացած և ակնկալվող տնտեսական գերօգուտների վերաբերյալ:
Այս նպատակով առանձնացվել է 2015-2019թթ.՝ որպես 2016թ. ապրիլյան քառօրյա և 2020թ. սեպտեմբերի 27-ից վերսկսած պատերազմների համար թշնամու կողմից նախապատրաստվելու ժամանակահատված (աղբյուրը՝ https://tradingeconomics.com/azerbaijan):
Ադրբեջանից Թուրքիա արտահանման շուրջ 90 տոկոսը նավթն է: 2019թ. արտահանման աշխարհագրական կառուցվածքում Թուրքիան երկրորդ տեղում է՝ 15 տոկոս ցուցանիշով: Ադրբեջանի ներմուծման աշխարհագրական կառուցվածքում Թուրքիան նորից երկրորդն է՝ 12 տոկոս ցուցանիշով:
2020թ. սեպտեմբերի 27-ից վերսկսած պատերազմից մեկ տարի առաջ՝ 2019թ. արձանագրվել է Ադրբեջան-Թուրքիա արտահանման և ներմուծման դրական այնպիսի հաշվեմնացորդ, որը պատիկներ անգամ գերազանցել է նախորդ տարիների նույն ցուցանիշները: Մասնավորապես, նախորդ տարվա համեմատ՝ 2019թ. Ադրբեջանից դեպի Թուրքիա նավթի արտահանումն աճել է շուրջ 60 տոկոսով՝ ավելի, քան 1 միլիարդ դոլարով: Արդյունքում՝ դեպի Թուրքիա Ադրբեջանի ընդհանուր արտահանումը շուրջ 1,22 միլիարդ ԱՄՆ դոլարով գերազանցել է Թուրքիայից ընդհանուր ներմուծմանը: Ավելին՝ 2019թ. Թուրքիայի հետ Ադրբեջանի արտաքին առևտրի դրական հաշվեմնացորդը գրեթե 5 անգամ գերազանցել է 2018թ. նույն ցուցանիշը, գրեթե 10 անգամ՝ 2017թ. ցուցանիշը:
2016թ. ապրիլյան քառօրյա պատերազմից առաջ արձանագրվել են նորից նույն միտումները: Մասնավորապես, 2016թ. Ադրբեջանը Թուրքիայի հետ ունեցել է արտահանման և ներմուծման գրեթե 0-ական հաշվեմնացորդ: Իսկ դրանից մեկ տարի առաջ՝ 2015թ. Ադրբեջանը դեպի Թուրքիա իր նավթի արտահանումն ավելացրել է 3 անգամ: Արդյունքում՝ 2016թ. Թուրքիայի հետ արտաքին առևտրի հաշվեմնացորդն առաջին անգամ բացասականից դարձել է դրական և կազմել է 313 միլիոն ԱՄՆ դոլար: Սա այն դեպքում, երբ բացասական հաշվեմնացորդը 2014թ. կազմել է -785 միլիոն ԱՄՆ դոլար, 2013թ.՝ -955 միլիոն, 2012թ.՝ -920 միլիոն, 2011թ.՝ -850 միլիոն և այսպես շարունակ:
Ի դեպ՝ 2011-2014թթ. Ադրբեջանի տարեկան միջին արտահանումը Թուրքիա կազմել է ընդամենը 500 միլիոն ԱՄՆ դոլոր: Թերևս հենց այս սահմաններում է ադրբեջանական նավթի նկատմամբ թուրքական միջին պահանջարկը: Իսկ այս չափը գերազանցող ադրբեջանական արտահանման դիմաց Թուրքիան Ադրբեջանին մատակարարել է զենք, որը, բնականաբար արտահայտված չէ հրապարակային վիճակագրական տվյալներով:
Այսպիսով, 2015-2020թթ. թուրքական ընդհանուր մատակարարումներով Ադրբեջանը ստացել է առնվազն 6,25 միլիարդ, իսկ տարեկան միջինը՝ 1,25 միլիրադ ԱՄՆ դոլարի  զենք ու զինամթերք: Ի դեպ, Ադրբեջանին թուրքական զենքի մատակարարման ծավալները աննախադեպ թռիչք են գրանցել 2019թ.՝ կազմելով շուրջ 2,3 միլիարդ ԱՄՆ դոլար:
Եվ ամենակարևորը՝ այնուամենայնիվ, ադրբեջանա-թուրքական կողմը պարտվել է ու պարտվում է իր սանձազերծած պատերազմներում:
Ադրբեջանին վերաբերող նմանօրինակ վերլուծությունները լինելու են կարճաժամկետ՝ քանի դեռ գոյություն ունի նման անվամբ պետություն:

Оценка объемов торговли оружием между Азербайджаном и Турцией
То, что каннибалистская Турция, исходя из своих геополитических интересов, вооружает себе подобных на протяжении последних тридцати лет, стало регулярно фиксирующимся фактом со стороны международного сообщества.
Параллельно со своими далеко идущими планами и созданием стабильного спроса на оружие для Азербайджана, Турция периодически вынуждает Азербайджан совершать нападения на два армянских государства.
Одновременно несравненно дешевая азербайджанская нефть обеспечивает стабильную экономическую выгоду для Турции. В обмен на это последняя поддерживает алиевский клан всевозможными способами в вопросе сохранения своей власти вопреки желанию азербайджанского народа. Таким образом, уже на протяжении тридцати лет Турция грабит экономику Азербайджана, забирая ценную нефть взамен на ничего с экономической точки зрения. А колонизация Азербайджана со стороны Турции приближается к своему логическому завершению.
Я уже имел возможность рассказывать о том, что простейшая экономика Азербайджана представляет из себя перепроизводство газа и нефти с углубляющейся политической нестабильностью и геополитическими рисками. А регулярно развязываемые войны со стороны лидера этой страны, имели и будут иметь разрушительные социально-экономические последствия для этого государства.
С другой стороны следует еще раз напомнить, что вооруженные силы Армении уничтожают и конфискуют оружие противника, в том числе и турецкое. Представляемая армянскими официальными источниками с 27 сентября статистика в этой связи говорит сама за себя.
Советую заинтересованным и в частности соседям из вражеской страны и ее стратегическим партнерам отслеживать эти достоверные статистические данные. Таким образом противник может оценить свои реальные экономические потери, а его стратегический партнер может радостно рассчитать будущие экономический выгоды, которые он получит за новую партию поставок оружия Азербайджану.
К счастью для поставщиком вооружения Азербайджану, за последнюю неделю Азербайджан уже лишился значительной части своего вооружения. Эта тенденция устойчива и интенсивна.
Поставщики вооружения Азербайджану имеют серьезные основания для беспокойства, которые в определенный момент могут стать реальными и приоритетными. Развязанный Турцией и Азербайджаном ход войны с каждым часом все четче демонстрирует, что если так и дальше продолжится, то в скором будущем Азербайджан не будет в состоянии платить за оружие. Он может лишиться возможности добычи и поставки нефти – единственного способа сохранения внутренней и внешней платежеспособности. Например, это произойдет когда Азербайджан полностью лишится своих нефтяных инфраструктур на фоне неизбежных внутриполитических и геополитических, а также беспрецедентных социально-экономических разрушительных потрясений в этой стране.
Статистические факты и оценки
Здесь представлены некоторые факты, выявленные на основе анализа внешней торговли Азербайджана. Они могут дать общее представление об объемах азербайджано-турецкой торговле оружием, а также об экономических выгодах Турции.
Для этого были выделены промежутки с 2015-2019 –для апрельской четырехдневной войны и возобновившиеся с 27 сентября 2020 года как периоды для подготовки для противника (источник https://tradingeconomics.com/azerbaijan).
90% азербайджанского экспорта в Турцию составляет нефть. В 2019 годуТурция занимала второе место в географической структуре экспорта с 15%. В географической структуре импорта Азербайджана Турция снова занимала второе место с 12%.
За год до начала боевых действий (27 сентября 2020 года) было зафиксировано положительное сальдо экспорта и импорта Турции и Азербайджана, которое значительно превышает показатели предыдущих лет. К примеру за 2019 год экспорт нефти из Азербайджана в Турцию увеличился на 60% и превысил 1 млрд долларов. В результате общий экспорт из Азербайджана в Турцию превысил общий импорт из Турции в Азербайджан на 1,22 млрд долларов. Более того, в 2019 году положительное сальдо во внешней торговле между Азербайджаном и Турцией в 5 раз больше чем в 2018 году и в 10 раз больше чем в 2017.
Такая же тенденция наблюдается и перед апрельской войной 2016 года. В 2016 году положительное сальдо экспорта-импорта между двумя странами составили около 0, в то время как в 2015 году Азербайджан увеличил экспорт нефти в Турцию в три раза. В результате, в 2016 году сальдо внешней торговли с Турцией впервые изменилось с отрицательного на положительное, составив 313 млн долларов. И это в том случае, когда отрицательное сальдо в 2014 составил -785 млн долларов, в 2013- -955 млн, в 2012- -920 млн, а в 2011 - -850 млн долларов соответственно.
Кстати, в 2011-2014 гг среднегодовой экспорт из Азербайджана в Турцию составил всего 550 млн долларов. Средний турецкий спрос на азербайджанскую нефть находится именно в этих пределах. Взамен на азербайджанскую нефть сверх этого количества Турция поставляла Азербайджану оружие и, конечно, этот факт не отражается в официальной статистике.
Таким образом, в 2015-2020 гг общими турецкими поставками Азербайджан получил оружие как минимум на сумму не менее 6,25 млрд долларов, что в среднем составляет 1,25 млрд в год. К слову, объем поставляемого турецкого оружия в Азербайджан в 2019 году вырос до беспрецедентного уровня, составив около 2,3 млрд долларов.
И, несмотря на это, азербайджано-турецкая сторона проигрывает в развязанных войнах.
Анализы, относящиеся к Азербайджану будут краткосрочными, пока существует государство с таким названием.